Bozkurt NET{ Bozkurt NET
  Tıklayın kayıtlı kullanıcı olun
Ana sayfa ::Hasabınız :: Forumlar :: Makaleler :: İndir :: İletişim :: KURALLAR
alt1 alt1 alt1
alt1 alt1
alt1
Atatürk
Başbug
Atsız´ın Mektupları
Bozkurt
Tarihte Türkler
Osmanlı Sultanları
3 Mayis
Türk İslam Ülküsü
Ülkücü Hareket
İslam
Türk Büyükleri
12 Eylül
Dokuz Işık
Kızıl Elma
Doğu Türkistan
Türk Dünyası
Şiirler ve Marşlar
Ülkücü Şehitler
Ülkücüye Mektuplar
Sorular ve Cevaplar
Komünizm
Videolar
Müzikler
Postakartı

alt1 alt1
alt1
 Haber :
 Haber Ekle
 Haber Arşivi
 Arama
 Konular
 Baskıya hazırla
 Üyeler :
 Hesabınız
 Günlük
 Üye Listesi
 Özel İletiler
 ICQ Servisi
 Servisler :
 Kur'an-ı Kerim Meali
 Resim Galerisi
 E-Kart
 Dosyalar
 Müzikli Postakartı
 Cep Melodileri
 İletişim :
 Forumlar
 Bozkurtlar 100
 Bize Ulaşın
 Bizi Önerin
 Dökümantasyon :
 Makaleler
 Fikir ve Tarih Dünyası
 Kısa Nükteler
 Şairler ve Şiirler
 İzlenimler
 Ansiklopedi
 Dosyalar
 Dosya Ekle
 Popüler
 İlk 10
 Bağlantılar

alt1 alt1
alt1

alt1 alt1
alt1

alt1 alt1
alt1
AB'YE HAYIR

alt1 alt1
alt1
Makaleler
·Meluncanlar ve Biz
·Türk Tarihi ve Türk Adı
·Amerikan Genç Hristiyanlar Cemiyeti (Y.M.C.A.) ve Amerikan Kolejleri
·SEVR YASALARI MECLİS’TEN GEÇİRİLEREK TÜRKİYE YENİ BİR KURTULUŞ SAVAŞINA BAŞLAMAK MECBURİYETİNDE BIRAKILDI!
·ABD, Alenî Bir Düşman Haline Gelmiştir!
·Dedelerimiz Oğuzlar Çıkmış Yola Aral Kıyısından
·Avrupa Birliğine neden hayır.. Jeopolitik Yaklaşım
·Noel Üzerine
·Gümrük Birliği Anlaşmasının Anayasanın Başlangıç Kısmına Aykırılığı -1-
·Siyasi Konjonktürde Irak Türkmenleri
·Gümrük Birliği Anlaşmasının Anayasanın Başlangıç Kısmına Aykırılığı -2-
·Kıbrıs'ın Türkiyesiz AB üyeliği mümkün mü?
·Avrupa Birliği ve Kıbrıs Konusu
·Internet mi, İnternet mi?
·DİLDE, FİKİRDE, İŞTE BİRLİK (Gaspıralı ve Türkistan)
·İSMAİL GASPIRALI'NIN FİKİRLERİ
·Türkler ve İslamiyet
·Alparslan Türkeş'in Din Anlayışı ve İslama Bakışı
·Gök Tanrı
·Şamanizm Meselesi
·Ruhban Okulu neden açılmamalı?
·Ruhban Okulu
·Çanakkale Savaşları
·Türk Kültüründe Nevruz ve Milli Birlik-Beraberlik
· Sovyetler Birliği’nin Çöküşü ve Yeni Rusya Çeçen Mücadelesi
·Türkçenin Anadil Olarak Dünyadaki Yeri
·Masonların Kirli İşleri
·Gümrük birliği mi; sömürge antlaşması mı?
·17 Ağustos 1999 Depremi ve gizlenen gerçekler

alt1 alt1
alt1

alt1 alt1
alt1

alt1
Bozkurt NET :: Başlığı Görüntüle - TÜRK MİLLETİNİN DÜŞMANLARI
  Link 1Ana sayfa | Link 2
Arama       

Bozkurt NET
Bozkurtların Yuvası

Forumlar Gruplar Gruplar Hesap Aç Oturum Aç  

Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder 1. sayfa (Toplam 1 sayfa)
« Önceki başlık :: Sonraki başlık »  
Yazar İleti
ayvaz
Amatör Üye
Amatör Üye

İletiler: 60

İletiTarih: Çar Şub 09, 2005 2:30 pm    ileti konusu: TÜRK MİLLETİNİN DÜŞMANLARI Alıntıyla Cevap Gönder

Türk Milletinin Cumhuriyet dönemindeki nadir fikir adamlarından Hüseyin Nihal Atsız’ın 4 Mayıs 1941 yılında oğlu Yağmur Atsız’a hitaben yazdığı vasiyetnamede belirttiği Türk Milletinin kadim, yakın ve yarınki düşmanları bugüne kadar zaman zaman tartışılmıştır. Kimileri dar görüşlülük demişler kimileri ırkçılık demişlerdir. Ancak dünyadaki milletler mücadelesinde bir gerçek olan bu düşmanları göz ardı etmek ise iyi niyetlilikten öte saflık olur.

Nedir Atsız’ın vasiyeti önce onu hatırlayalım:

“ Yağmur Oğlum!
Bugün tam bir buçuk yaşındasın. Vasiyetnameyi bitirdim, kapatıyorum. Sana bir resmimi yadigâr olarak bırakıyorum. Öğütlerimi tut, iyi bir Türk ol.

Komünizm bize düşman bir meslektir. Bunu iyi belle. Yahudiler bütün milletlerin gizli düşmanıdır. Ruslar, Çinliler, Acemler, Yunanlılar tarihi düşmanlarımızdır.

Bulgarlar, Almanlar, İtalyanlar, İngilizler, Fransızlar, Araplar, Sırplar, Hırvatlar, İspanyollar, Portekizliler, Romenler yeni düşmanlarımızdır. Japonlar, Afganlılar ve Amerikalılar yarınki düşmanlarımızdır. Ermeniler, Kürtler, Çerkezler, Abazalar, Boşnaklar, Arnavutlar, Pomaklar, Lazlar, Lezgiler, Gürcüler, Çeçenler içerideki düşmanlarımızdır. Bu kadar düşmanla çarpışmak için iyi hazırlanmalı. Tanrı Yardımcın olsun!”

Şimdi bu vasiyetnameyi okuyanların bir kısmı düşmanlık fobisi olarak görebilir, ırkçı diyebilir veya kısmen katılabilir kısmen abartma diyebilirler. Ancak sayılan bu milletlerle Türk Milletinin durumunu tahlil etmek gerekir.

Yahudilerin bütün milletlerin düşmanı olduğu gerçeğine katılmayabilir misiniz? Azınlık olarak bulundukları ülkelerin tamamında gizli örgütlenmeleri ile ekmeğini yediği ülkelere bunların kötülük ettikleri veya o ülkeleri istekleri doğrultusunda yönetmeye kalktıkları yalan mı?

Göktürklerden ve hatta Hunlardan bu yana Çinlilerin Türk Milletinin düşmanı olduğunu gizleyelim mi, görmemezlikten mi gelelim? Orhun abidelerindeki nasihatı silelim, göç destanın sebeplerini hatırlamayalım, bugüne kadar Doğu Türkistan’daki katliamları unutalım ve hatta günümüzün iktadırının yaptığı gibi Devlet Nişanıyla ödüllendirelim. Böyle daha mı iyi olur?

Acemlerin asırlardır Doğu ve Batı Türklüğü arasında bir hançer gibi bulunduğunu bilmiyor muyuz? 34 milyon Azeri 3 milyon civarındaki Türkmen, Kaşgay ve Halaç Türklüğüne Türkçe eğitim veren bir tek okul açılmazken 400 000 Ermeniye 12 okul açtıracak kadar dost (!), Karabağ savaşında Aras köprüsünden Ermenistan’a her türlü yardımı yapan müslüman (!) Acemleri bağrımıza basalım onlar da Nizamü’lmülk’ten bu yana yaptıkları düşmanlıklara devam etsinler ne dersiniz?

Yunanlıları “aramızda bir deniz kıyısında iki kardeş millet” olarak romantik duygularla görelim onlar da PKK ve diğer her türlü melaneti yapsınlar daha mı iyi olur?

Bulgarların yüzbinlerce Türk’ü daha bundan 15 yıl evvel evlerinden köylerinden sürdüklerini unutalım mı? 75 000 nüfuslu Kırcaali’de bugün 25 000 kişi yaşamaktadır bunları hiç görmeyelim. Almanlar’ın Orta Asya ve Kafkaslar’daki menfaatlerine karışmayalım. İtalyanlar gemilerini edip de fora gelsinler bizim yeşil Bosfor’a İstiklâl Harbindeki gibi işgal kuvveti olarak yurdumuza girsinler ne mahsuru var! İngilizler, Fransızlar yurdumuzdan koparılcak toprakları Ermenilere ve PKK’ya peşkeş çeksinler ne olacak değil mi?

Araplar 11 milyonluk Türk nüfusu zamanında 3 milyon Türk askerinin kanına girdi ne yapalım olur böyle şeyler mi diyelim? Sırplar, Hırvatlar Balkanlarda yaşayan Türkleri katletsinler ne olacak zaten bu Türklerin orada ne işi vardı, böyle mi düşünelim. Endülüs’ü unutalım Transilvanya’da yaşayan Hunların torunları Sekellere yapılan katilamları hiç bilmeyelim o zaman İspanyollarla, Portekizlilerle ve Romenlerle armız iyi olur.

Ermeniler eski dostumuzdur, Karabağ, Hocali tarihte kaldı hele hele İstikâl Harbindeki hainliklerini biz çoktan unuttuk hatta onları biz soy kırımına tabii tuttuk mu diyelim?

Medlerden geldiklerini kıçı kırık bir kavim olduklarını iddia eden Kürtler’in sebep olduğu 30 000 şehidimizin daha kanları bile kurumadı biz bunlardan özür dileyelim, sizleri üzdük alın nereyi istiyorsanız diyelim her halde daha güzel olur!

Çerkez ve Abazalar’ı Rusların elinden kurtardık analarını Rusların altından alıp namuslarına sahip çıktık, yurt verdik ev verdik aş verdik ama onlar Büyük Adige diye yanıp tutuşuyorlar yıllardır içten içe Türk düşmanlığı yapıyorlar ne yapalım dünya halidir diye aldırış etmeyelim.

Arnavutların biraz hürriyetlerine kavuştuklarında Sırpların bile dokunmadıkları Türkçe eğitim haklarını Türklerin ellerinden aldıklarını ise hiç bilmeyelim daha iyi olur!

Lezgilerin, Azerbaycan’ın kuzeyinde müstakil bir devlet kurma isteklerinden dolayı Azerbaycan’da sebep oldukları karışıkları ve ihanetlerini Ruslar aldatmıştır abisi bunlar yapmaz mı diyelim? Gürcülerin sınırlarını Samsun’dan başlattıklarını hiç öğrenmeyelim.

Çeçenler’in Mohaçkale’de Kumuk Türklerinin evlerini, iş yerlerini Vahabilik adına yağmaladıklarını ise dünyaya duyurmayalım. Şimdi beyler eğri oturup doğru konuşalım büyük fikir adamı Atsız’ın bu vasiyetini bütün Türk gençliğine vasiyet etmek gerekir mi gerekmez mi?

Bir Türk ata sözü şöyle der; “Yılan eğri akar büğrü akar, deliğine geldi mi dosdoğru akar”

Hiç değilse yılanlar kadar milletimize ve ülkemize sahip çıkalım.
Kullanıcı bilgilerini göster Kişisel ileti gönder
Night-Wolf
Yeni Üye
Yeni Üye

İletiler: 9

İletiTarih: Çar Şub 09, 2005 11:36 pm    ileti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Bosnalilarin ve Arnavutlarin, oradan gelenlerin, ne yazikki yukarida söylendi gibi, böyle bir suclamayi, yerinde birakamam.

Bu iki gurubun, haksiz ve gereksiz yere suclandini saniyorum.
Bunlar galiba en sadiklaridir.

Yerli Yahudilerden, Israel düsmandanda söylenmesi lazim diye düsünüyom.
Cinlerin ve Cin ülkesinin bize düsman oldunu hic duymadim. Hatta bir Türk TV kanalinda Cin Elcisini gördüm, bize düsman deillermis, bizi seviyorlarmis. Biz Bati dan sikayetci olaliyiz diye düsünüyom.

Ne yazikki, Bati Gücleri de, Cinlileri düsman görüyorlar. Bunuda Bati TV´lerinde hep görüyom.

Ben bir program seyrettim, Almanlarla, Fransizlarin kanali (ARTE), o kanalda, (!)söyle denildi:

"Cin, bize, Bati´ya, Bin Laden den daha tehlikelidir. Cünkü, teknikte, eksport ta her konuda Cin en fazla büyüyen ve Bati´nin Askeri yolla yok edemeyecei, Askeri bir Super Güc bir ülke".

Stratejik acidan Cin´i biz kenmize ayni Bati gibi düsman yapacaimiza, gelecein potensiel yeni dostu yapip, zararini göreceimize, dialogla karsilikli cikar saglayip, Amerika´dan kurtulamazmiyiz?!
Kullanıcı bilgilerini göster Kişisel ileti gönder E-Posta gönder
Kul_Tigin
Yeni Üye
Yeni Üye

İletiler: 6

İletiTarih: Per Şub 10, 2005 1:16 am    ileti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Eh be kardeşim Çin'in bize düşman olmadığını da nerden çıkarttın? 50 yıldan fazladır Doğu Türkistan'da özbeöz Türk kardeşlerimize asimilasyon politikası uygulayan Çin değil de hangi devlet? Bizden kastın eğer Türk milletiyse tabiiki..
Night-Wolf
Yeni Üye
Yeni Üye

İletiTarih: Per Şub 10, 2005 10:33 pm    ileti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Eh be kardesim!

Senin düsündüdügün gibi düsünmek gerekirse, dünya da bize (!) hic bir tane düsman kalmaz!

Burnumuzun dibindeki Kerkük´e, Kipris´a bile tam sahip olamiyoruzda, Türkiye´ye sahip cikamiyoruzda, simdi, Nüklayar Süper Güc Cin´lemi savasacaz, senin o Mongollarin icin?

Sen Mongollari da Türk saniyorsun galiba? Ben Mongol deilim olmakda istemem!

Ben, her seyden önce, kindi ülkemin milleninin cikarlarini düsünürüm. Kendi milletime, baskalari icin zarara ugratmak yerine!

Irklar konusunda da uzmanlasmis sayilirim. Su ara, cünkü okulda bir Referat yaziyom. Dünyada ki insan irklari 6 gruba bölünür. Türkler, sadece bu 6 grubdan olusan irklardan birisi ve europiede grublarina ait oldugunu ve europiede irk grublarinin turaniede cinsleri oldugunu ögrendim.
Ne yazikki, mongollar, mongoliedler grubundan geliyor ve tungiede cins grublarina ayriliyorlar.

Ana Irklarin Siralamasi:

1. Australasiede, 2. Europiede, 3. Negroiede, 4. Khoisaniede, 5. Mongoliede,

6. Indianiede

Senin ne tatihden nede politikadan anladiin var. Bu zahmetli, suclamali iki satirlik yazidanda belli!

Ayrica, insana önce bir salam verilir!
ayvaz
Amatör Üye
Amatör Üye

İletiTarih: Cum Şub 11, 2005 12:02 pm    ileti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

senin cin diye yazdığın çinliler yıllarca türk düşmanlığı yapmış ve suratları türk korkusundan sapsarı kesilmiş bir millettir.ayrıca sen daha doğu türkistanı bile bilmiyorsun doğu türkistan ahalisi moğol değil uygurdur uygurlarda türkçe konuşan türk kavmi özelliklerini taşıyan bir millettir.

türkleri bir ırk koluna bağlı göstermek yanlıştır hele hele avrupa grubunda göstermek çok büyük bir hatadır.türkler yada turanaidler başlı başına bir ırk olup senin savunduğun sarışın mavi gözlü uzun boylu alp kafatasına sahip avrupalılardan çok kumral kısa boylu ela gözlü breksefal kafa yapısına sahip moğollara yakındır.hatta japonlar bile bize avrupalılardan daha yakındır.ancak bunlar önemli değil önemli olan dil ve kültürdür bu yöndenden de türkler avrupalı değildir.ama sen olabilrisin adında zaten yavurca.

demişsinki şimdi biz doğu türkistan için süper güç çinemi kafa tutalım bu laf bir türkçüye_ülkücüye ait olamaz.tarihten anlayan sensin madem soruyorum kürşad zamanında türklerin elinde özgür bir devlet kalmamışken nasıl olduda kırk kişi çin sarayını bastı şimdi yedi tane devleti olan türkler neden çine karşı duramaz
Kul_Tigin
Yeni Üye
Yeni Üye

İletiler: 6

İletiTarih: Cum Şub 11, 2005 12:35 pm    ileti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Night-Wolf, öncelikle selamünaleykum. Senin ırk bilgine hayran kaldım. Yazdıkların evrim teorisyenlerinin yazdığı masallara benziyor. Doğu Türkistanlıların Mongol olduğunu nerden çıkarttın? Hangi kaynaktan? Bu mudur senin ırk bilgin? Sen nasıl bir Türksün ülkücü de demiyorum.
Yazının başında düşman kalmaz demişsin heralde dost kalmaz olacaktı. Düzeltelim. Çine kafa tutulmayacağına gelince Türk milleti senin mantığındakilere kalsaydı Kurtuluş Savaşında dünyanın en güçlü devleti İngiltere ve Fransa'ya da manda olmamız gerekirdi. Ne de olsa büyük devletti onlar...
Hayret doğrusu..Ayvaz kardeş cevabı önceden vermiş daha fazla söze gerek yok.
Night-Wolf
Yeni Üye
Yeni Üye

İletiTarih: Cmt Şub 12, 2005 3:46 am    ileti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Yazdiklarina demokratik bir ortamla cevap vereceiin yere, bir demokratik tartisma icinde, benim düsünceme dürüst ve terbiyeli cevap vereceiin yerde, sen ayva kafali ayvaz, beni Almanya da yasiyor diye, gavur görüp "gavur olduun isminden de belli" diye hem dislaman vede hemde irkima soyuma hakaret etmen dolayi, ben de sana diyorum ulen kus kafali cüce, asil sen o Mongollari ve Balkandan gelenlerden üstün görüyorsan, basina cal.

Ulan serefsiz, benim Izmir deki dedemin iki büyük amcasi Canakkaleden geri gelmemis.
Sen bütün Balkanlilari listende hain yapip, benimde aslima neslime etmediin hakaret birakmadin.

Eger sen benim karsimda olsaydin ayvaz, sen bana böyle konusmak deiil, yan bile bakamazdin cünkü 18 yasina yeni girdim ama 189 cm boyundayim. Ben cok kuvvetliyim, eger sen burda yaninda olsaydin, senin o terbiyesiz agzini patlatir, kirardim.

Araniza daa yen katildim, simdiye kadar senin gavur diye tarif ettiin insanlardan duymadiimi, görmediim kötülüü yaptin bana ve hem de tamir olmiyacak sekilde kalbimi kirdin vede aslima soyuma hakaret ettin.

Sadece hatali yazina en kibar dogru bir yorum yaptiim icin, bir duvara dizmediin kaldi beni.

Seninle bitmedim daha
Night-Wolf
Yeni Üye
Yeni Üye

İletiTarih: Cmt Şub 12, 2005 4:45 am    ileti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Evet ayvaz, senin gibi cok bilgili ve yürekli 2-3 kisi bulursan, garanti, "Cin´de Neymis?", o zaman, Cinliler, sen ve yandaslarindan kacar, garanti kacar.

Evet, ayva kafali ayvaz, Cin´deki Atooom Bombaaasi, süs olsun diye yapilmis sadece.
Senin gibi Supermana, hersey viz gelir.

Sen, o Cin düsmanliinla tam Amerikanin ve CIA nin arzu etti gibi konusuyorsun. Amerika, Cin´e olan kendi yapamadigi planlarini senin gibilerine yaptirir.

Ayvaz, bütün Bati, Amerika sana 50 seneden beri asimilasyon yapiyor. Cin´de deiil, Amerika ve AB senin yasadiin yerde, senin ülkeni kullaniyor ve sömürüyor.

Senin gibi kus kafalil, burnunun dibinde olan yangini görmüyor da, Türkiye´ye yeni yeni düsmanlar kazandirmaya calisiyon.

Ayvaz, ne yazikki, senin gibi kus kafali kisiler, Türkiye de gurur duyacak pek bisey birakmadilar.
Evet, sen ne diyorsan haklisin sana hak veriyorum.

Ben ise hem haksizim, nasil olsa, hem "Alamanci" yim, hem "Gavur" rum, hem Komünist´tim daha neler.

Eger, sizin hepiniz de öyleyseniz, Türkiyenin gelecegi kötü, senin gibi kus kafali kisilere kalmis.

Balkan dan gelen Bosna dan ve Arnavutluk dan gelen Türk asilli lara, "Hain" damgasini vuran bu bilgisiz ve bana da Almanya´da dodum icin "Gavur" diyen bu Ayvaz´i savunacak varsa ciksin!

Bu serefsiz ve terbiyesiz adam, bütün Balkandan gelenleri "Hain" damgasi vurarak listeye almis.

Ayvaz seninle daa bitmedim!

Amatör Üye
Amatör Üye

İletiTarih: Cmt Şub 12, 2005 11:52 am    ileti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

gavur lafım almanya doğumlu olmandan değil olayı çarpıtma ben senin almanya doğumlu olmanı nerden bilecem benim gavur dememin sebebi isminden yazcak türkçe isim bulamadınmı.yazının sahibide ben değilim yazının sahibi nihal atsız ve ben senin gibi düşünmüyorum o kuş kafalı bir insan değil.

çinde atom bombası varsa banane biz bu kadar askeri boşamı besliyoz bunlar aman atom bombası var saldırmayalım derlerse asıl o zaman türkiyenin hali nolur.

44 ten beri türkçüler doğu türkistanı düşünüyor onun için savşıp onun için şehit oluyor şunu bil burdaki herkes elinden gelse çinli bırakmaz dünyada

sen kaç kez nihal atsızı okudun kaç kez çinin asimilasyonunu duydun kaç kez benim ağzımdan abd yanlısı bir söz duydun.

senin övdüğün çin bizi sömürmüyormu zannediyon ülkücüleri abd yanlısı olarakmı görüyon ab delisi olarakmı biliyon.

bak yine söylüyorum senin düşüncelerini hiçbir ülkücü savunmaz.

senin soyuna kim küfretti senin almanya doğumlu olduğunu burda kaç kişi biliyordu.senin boyunu posunu yaşını kaslarını burda kaç kişi merak ediyor.buraya millet bilgilenmek için geliyor burada insanlara türk sevdası aşılanıyor türk düşmanı çinin abd nin ab nin değil.

biz ülkücüler kardeştir diyoruz biz sen ben yok dava var diyoruz ama sen olayı kişiselleştirip,yanlış bilgi verdiğini görmeyip bana tepki veriyorsun.

diyorsunki sen burda olsan bana yan bile bakamazsın peki sen burda olsan nolur bu laflarlarından dolayı seni öldüresiye dövecek türkçüler_ülkücüler tanıyorum.

ne amerika ne rusya ne çin herşey TÜRK tarafından TÜRK için.
moskoflardan yankeeden masonlardan yılmayan tunç yürekli TÜRKLERİZ
ayvaz
Amatör Üye
Amatör Üye

İletiTarih: Cmt Şub 12, 2005 12:13 pm    ileti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Xerkiy Turkistan Jumhuryiti Milli Marxi

Qutulux Yolida Sudek Aqti Bizning Qenimiz,
Sen Ucun Ey Yurtimiz Pida Bolsun Jenimiz.

Qan Kecip Hem Jan Berip Ahir Qutuldurduk Seni,
Qutuluxka Qelbimizde Bar Edi Imanimiz.

Yurtimiz Biz Yuz-Kozungni Qan Bilen Pakizliduq,
Orligen Yalqun Bilen Paklandi Bizning Namimiz.

Yaru Hemdem Boldi Bizning Himmitimiz Sen Ucun,
Xanu-Xowketlik Edi Himmet Bilen Ejdadimiz.

Atilarning Jengliri Ocmeydu Tarih Betidin,
Nesli Kaldi Jenggiwar Biz Uning Ewladi Biz.

Ciqti Jan Hem Aqti Qan, Boldi Yawdin El Aman,
Yaxisun! Ming Yaxisun! Guzel Istikbalimiz

Günümüzde hala devam eden son Çin işgali ise 1700'lü yılların ortalarında başlamıştı. 17. ve 18. yüzyılda Doğu Türkistan'da yaşanan iç savaşlar hem halkın birlik ve beraberliğini zedelemiş, hem de devletin gücünü zayıflatmıştı. Aynı dönemde Çin'de Mançular iktidarı ele geçirmiş ve Mançu Hanedanlığı dönemi başlamıştı. Mançu hükümdarlığı boyunca, Doğu Türkistan'ı merkezi yönetimin atadığı valiler ve memurlar idare etti. 1911 yılında Mançu Çin İmparatorluğu yıkılıp, yerine Kuomintang Partisi'nin lideri Sun Yat Sen önderliğindeki Çin Cumhuriyeti kurulduğunda, Doğu Türkistan halen esaret altındaydı.

Yukarıdaki resimde Mao, komünistlerin Pekin'i ele geçirmesinin ardından ordusunu selamlarken görülüyor.
Kuomintang rejiminin Doğu Türkistan halkına yaptığı işkence ve zulüm, 1931 yılında halkın ayaklanarak bağımsızlık ilan etmesi ile sonuçlandı. Bu zamana kadar Doğu Türkistan Müslümanları dönemin siyasi koşullarını göz önünde bulundurarak herhangi bir bağımsızlık girişiminde bulunmaktan kaçınmışlardı. Çünkü Doğu Türkistan toprakları üzerine plan kuran yalnız Çinliler değildi. Sovyet Rusya da bu sahayı ele geçirmek için fırsat kolluyordu. Bu durumun farkında olan ve komünist Rusya'nın Batı Türkistan Müslümanlarına yaptığı eziyete şahit olan Doğu Türkistan halkı da, komünistlerin denetimi altına girmektense mevcut durumu muhafaza etmeyi tercih etmişti. Nitekim, 1931'deki bağımsızlık girişimi Doğu Türkistanlı Müslümanları, endişe ettikleri bu tehditle yüzyüze bıraktı. Çin, ancak komünist Rusya'nın desteği ile bu girişimi bastırabildi ve ülkenin büyük kısmı Sovyetler'in denetimine geçti.

Bu ilginç sonuç, bir dizi gelişmenin ardından ortaya çıktı: Doğu Türkistan isyanını tek başına bastıramayacağını anlayan Çin, Sovyetler Birliği ile gizli bir anlaşma imzalamıştı. Bu gizli anlaşma uyarınca, Ruslardan silah ve askeri destek sağladı. Ancak buna rağmen Müslümanların bağımsızlık hareketinin bastırılması mümkün olmadı. 1933'de Kızıl Ordu karadan Doğu Türkistan'a girerek Müslüman kuvvetleri mağlup etti. 1934-37 arasında ardı ardına yaşanan savaşlardan sonra Doğu Türkistan fiilen Sovyetlerin hakimiyetine girdi. Sovyet Cumhuriyetlerinde yaşanan işkence ve eziyetlerin benzerleri Doğu Türkistan Müslümanlarına da yapıldı. Müslümanlar Kızıl Ordu birliklerince toplu olarak katledildi, camiler ve mescidler yıkıldı, kadınlar tecavüze uğradı.

Bu sırada başlayan II. Dünya Savaşı ile birlikte Ruslar askerlerini Doğu Türkistan'dan çektiler. Öte yandan Milliyetçi Çin hükümeti de, Mao'nun komünist gerillaları ile ülkenin çeşitli bölgelerinde devam eden savaşı kaybederek, Formoza (Tayvan)'ya çekildi. Çin toprakları ise komünist rejime teslim oldu ve tabi Doğu Türkistan da...

Bu süreç içerisinde Doğu Türkistan halkı bir kez daha bağımsızlık girişiminde bulundu ve 1944 yılında Bağımsız Doğu Türkistan Cumhuriyeti kuruldu. Ne var ki Doğu Türkistan Cumhuriyeti'nin ömrü 1949 yılında Çin'de Mao'nun iktidarı ele geçirmesi ile son buldu.

DOĞU TÜRKİSTAN'DA "KIZIL" DÖNEM

Komünistler Çin'i ele geçirirken binlerce masum insanı katlettiler.
Dünya bir komünist partinin iktidarı ele geçirişine ilk kez Rusya'da tanıklık etti. Rusya'nın hakimiyeti altındaki Batı Türkistan (Kazak, Özbek, Kırgız, Türkmen ve Tacik) toprakları ile sınırı olan ve bu ülkelerle tarihi, dini, etnik ve kültürel bağa sahip Doğu Türkistan Müslümanları da bölgedeki gelişmeleri yakından takip ediyorlardı. Özellikle, merhum İsa Yusuf Alptekin gibi, Batı Türkistan topraklarında görev yapıp komünist Rus zulmüne bizzat şahit olanlar, hem Çin hükümetini hem de Doğu Türkistan Müslümanlarını komünizm tehlikesine karşı uyarıyorlardı. Çünkü komünistler genel bir taktik olarak, iktidara gelene kadar eşitlik, sosyal adalet, milletlerin özgürlüğü gibi kavramlardan bahsediyorlar, ancak sıra uygulamaya gelince durum değişiyordu. Eşitliğin yerini politbüro diktası, sosyal adaletin yerini sömürü, özgürlüklerin yerini ise sürgünler, işkenceler, toplama kampları ve toplu katliamlar alıyordu.

Nitekim aynı gelişmeler Doğu Türkistan'da da yaşandı. İktidarı ele geçirmeden önce 1945'de gerçekleştirilen 7. Kongre'de Mao, komünistlerin, iktidarı ele geçirince farklı etnik kökenlere kendi geleceklerini tayin etme ve kendi kendini yönetme hakkını vereceğini deklare etti.23 Ancak iktidara gelir gelmez, önceden verdiği sözleri bir anda gözardı etti ve "Sincan iki bin yıldır Çin'in ayrılmaz bir parçasıdır, bu nedenle Çin'i federe devletlere bölmenin hiçbir manası yoktur. Bu talep tarihe ve sosyalizme düşmanlık anlamına gelir" açıklamasını yaptı.24
ayvaz
Amatör Üye
Amatör Üye

İletiTarih: Cmt Şub 12, 2005 1:15 pm    ileti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Yirminci yüzyılın başı Doğu Türkistan`da milli ve manevi duyguların uyanmaya başladığı bir dönem oldu. Uygur Türkleri`nin bu "milli uyanışı" Türkiye, Mısır, Suriye gibi Müslüman ülkelere yaptığı geziden sonra ülkesine dönüp çalışmalara başlayan Abdülkadir Damulla sayesinde oldu. Dönemin en önemli ihtiyaçlarından birisi halkın, mukaddes değerleri, tarihi ve sahip olduğu miras konusunda bilinçlendirilmesi idi. Abdülkadir Damulla, açtığı Matle`ul Hidayet ismindeki okulla Doğu Türkistan gençlerini bu konuda yetiştirmiş, yayınladığı kitaplarla halkın bilinçlenmesine katkıda bulundu. Abdülkadir Damulla`dan sonra Doğu Türkistan`da mücadeleyi "Üç Efendiler" olarak anılan İsa Yusuf Alptekin, Muhammed Emin Buğra ve Mesud Sabri Baykuzu üstlendiler. Mesud Sabri Baykuzu`nun Doğu Türkistan için verdiği mücadele, 1951 yılında komünist Çin yönetimi tarafından tutuklanıp, 1952 yılında zehirli bir iğneyle öldürülmesi ile son bulmuştur. İsa Yusuf Alptekin ve Muhammed Emin Buğra`nın mücadeleleri ise ömürlerinin sonuna kadar devam etmiştir.

İsa Yusuf Alptekin
Çin`e bağlı Doğu Türkistan Eyalet Hükümeti`nin Genel Sekreteri olarak görev yapan İsa Yusuf Alptekin, tüm hayatını Doğu Türkistan`ın haklı davasını uluslararası arenada anlatmaya ve Müslümanların esaretten kurtulmasına vakfetmiştir. 26 yaşındayken Batı Türkistan`daki Çin Konsolosluğu`nda çalışmaya başlamıştır. Sovyetler Birliği`nin Türkistan`daki Müslüman Türkler üzerinde komünizmin en büyük zulümlerini gerçekleştirdiği bu dönemde, komünist zihniyete ve uygulamalarına bizzat şahit olan Alptekin mücadelesine bu dönemde başlamıştır. Batı Türkistan`da bulunduğu süre boyunca, Doğu Türkistan`daki bağımsızlık yanlısı kişilerle bağlantı kurmuş ve çalışmalarını gizli olarak yürütmüştür.

İsa Yusuf Alptekin`in en çok üzerinde durduğu konulardan birisi halkını komünizmden korumak
olmuştur. Hatta komünizme karşı daha etkili çalışmalar yapabileceğini düşündüğü için Çin Hükümeti nezdinde temaslar yürütmüş ve 1936-1945 yılları arasında Çin Parlamentosu`nda ülkesini temsil etmiştir. Komünistlerin önce Pekin`i ele geçirmeleri, ardından da Doğu Türkistan`a doğru ilerlemeleri üzerine İsa Yusuf Alptekin vatanından ayrılmak zorunda kalmıştır. 1954 yılında İstanbul`a yerleşen ve çalışmalarını buradan yürüten Alptekin, Doğu Türkistan`da yaşanan zulme dünya ülkelerinin dikkatini çekebilmek için birçok ülkeyi dolaşmış, konferanslara, panellere katılmış, üniversitelerde konuşmalar yapmıştır.

Muhammed Emin Buğra ise Doğu Türkistan mücadelesi tarihine Doğu Türkistan Tarihi adlı dev eseri ile geçmiştir. 1931`deki bağımsızlık hareketinde bizzat görev almış ve Hotan, Yarkent gibi şehirlerin Çin işgalinden kurtulmasını sağlamıştır. 1944 yılında kurulan Doğu Türkistan Devletinde bakanlık yapmış, komünist Çin işgalinin gerçekleşmesinden kısa bir süre önce ise Hindistan`a iltica etmiştir. Bir süre sonra buradan Türkiye`ye geçmiş, mücadelesine Türkiye`de devam etmiştir.

Bu vatansever insanların yaşamları boyunca şerefle sürdürdükleri bağımsızlık mücadelesi bugün de aynı hızla devam etmektedir. Şu anda uluslararası arenada Doğu Türkistan için faaliyet gösteren yirmiye yakın vakıf ve dernek vardır. Bu dernekler Doğu Türkistan Milli Kurultayı (ETNC)`nın şemsiyesi altında toplanmıştır ve Doğu Türkistan halkının sesini dünyaya duyurabilmek için çalışmalar yürütmektedir.
Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder 1. sayfa (Toplam 1 sayfa)

Forum Seçin:  
Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumdaki iletilere cevap veremezsiniz
Bu forumdaki iletilerinizi değiştiremezsiniz
Bu forumdaki iletilerinizisilemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız