Bozkurt NET{ Bozkurt NET
  Tıklayın kayıtlı kullanıcı olun
Ana sayfa ::Hasabınız :: Forumlar :: Makaleler :: İndir :: İletişim :: KURALLAR
alt1 alt1 alt1
alt1 alt1
alt1
Atatürk
Başbug
Atsız´ın Mektupları
Bozkurt
Tarihte Türkler
Osmanlı Sultanları
3 Mayis
Türk İslam Ülküsü
Ülkücü Hareket
İslam
Türk Büyükleri
12 Eylül
Dokuz Işık
Kızıl Elma
Doğu Türkistan
Türk Dünyası
Şiirler ve Marşlar
Ülkücü Şehitler
Ülkücüye Mektuplar
Sorular ve Cevaplar
Komünizm
Videolar
Müzikler
Postakartı

alt1 alt1
alt1
 Haber :
 Haber Ekle
 Haber Arşivi
 Arama
 Konular
 Baskıya hazırla
 Üyeler :
 Hesabınız
 Günlük
 Üye Listesi
 Özel İletiler
 ICQ Servisi
 Servisler :
 Kur'an-ı Kerim Meali
 Resim Galerisi
 E-Kart
 Dosyalar
 Müzikli Postakartı
 Cep Melodileri
 İletişim :
 Forumlar
 Bozkurtlar 100
 Bize Ulaşın
 Bizi Önerin
 Dökümantasyon :
 Makaleler
 Fikir ve Tarih Dünyası
 Kısa Nükteler
 Şairler ve Şiirler
 İzlenimler
 Ansiklopedi
 Dosyalar
 Dosya Ekle
 Popüler
 İlk 10
 Bağlantılar

alt1 alt1
alt1

alt1 alt1
alt1

alt1 alt1
alt1
AB'YE HAYIR

alt1 alt1
alt1
Makaleler
·Meluncanlar ve Biz
·Türk Tarihi ve Türk Adı
·Amerikan Genç Hristiyanlar Cemiyeti (Y.M.C.A.) ve Amerikan Kolejleri
·SEVR YASALARI MECLİS’TEN GEÇİRİLEREK TÜRKİYE YENİ BİR KURTULUŞ SAVAŞINA BAŞLAMAK MECBURİYETİNDE BIRAKILDI!
·ABD, Alenî Bir Düşman Haline Gelmiştir!
·Dedelerimiz Oğuzlar Çıkmış Yola Aral Kıyısından
·Avrupa Birliğine neden hayır.. Jeopolitik Yaklaşım
·Noel Üzerine
·Gümrük Birliği Anlaşmasının Anayasanın Başlangıç Kısmına Aykırılığı -1-
·Siyasi Konjonktürde Irak Türkmenleri
·Gümrük Birliği Anlaşmasının Anayasanın Başlangıç Kısmına Aykırılığı -2-
·Kıbrıs'ın Türkiyesiz AB üyeliği mümkün mü?
·Avrupa Birliği ve Kıbrıs Konusu
·Internet mi, İnternet mi?
·DİLDE, FİKİRDE, İŞTE BİRLİK (Gaspıralı ve Türkistan)
·İSMAİL GASPIRALI'NIN FİKİRLERİ
·Türkler ve İslamiyet
·Alparslan Türkeş'in Din Anlayışı ve İslama Bakışı
·Gök Tanrı
·Şamanizm Meselesi
·Ruhban Okulu neden açılmamalı?
·Ruhban Okulu
·Çanakkale Savaşları
·Türk Kültüründe Nevruz ve Milli Birlik-Beraberlik
· Sovyetler Birliği’nin Çöküşü ve Yeni Rusya Çeçen Mücadelesi
·Türkçenin Anadil Olarak Dünyadaki Yeri
·Masonların Kirli İşleri
·Gümrük birliği mi; sömürge antlaşması mı?
·17 Ağustos 1999 Depremi ve gizlenen gerçekler

alt1 alt1
alt1

alt1 alt1
alt1

alt1
Bozkurt NET :: Başlığı Görüntüle - Türk-Kürt = TÜRK
  Link 1Ana sayfa | Link 2
Arama       

Bozkurt NET
Bozkurtların Yuvası

Forumlar Gruplar Gruplar Hesap Aç Oturum Aç  

Sayfa: « Önceki  1, 2, 3 ... 9, 10, 11 ... 27, 28, 29  Sonraki »  

Yeni Başlık Gönder   Bu başlık kilitlenmiştir; cevap yazamaz, iletileri değiştiremezsiniz 10. sayfa (Toplam 29 sayfa)
« Önceki başlık :: Sonraki başlık »  

Aşağıdaki yazının içeriğine katılıyor musunuz? (lütfen ilk önce okuyunuz)
Evet
60%
 60%  [ 90 ]
Hayır
30%
 30%  [ 46 ]
Kısmen
9%
 9%  [ 14 ]
Toplam Oylar : 150

Yazar İleti
akabey
Yeni Üye
Yeni Üye

İletiler: 5

İletiTarih: Pzr Tem 10, 2005 7:05 pm    ileti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Arkadaşlar konu uzadıkça uzamış yazdıklarınızı okuyupta hala kimin ne olduğunu anlamayanlar varsa akılarınadan şüphe duymak lazım
Hep söylenenler aynı kürtler cahillikten bunları yapıyor ben buna katılmıyorum kurtuluş savaşı öncesi ülke nüfusunun kaçı okumuştu ve cahil değildi ama hiçbiri kürtlerin yaptığı gibi vatanını parçalamaya yönelik davranışlarda bulunmadı aksine milli mücadelede birlik olmanın vatanın kurtalması için gerek olduğunu biliyorlardı ve canları pahasınada olsa vatan için Şehit olanlar bu şahsiyetler değilmiydi
Oysa kürtlere baktığımızda şahsi menfaatleri içn ellerinden geleni yapıyorlar üç kuruş para için kişilklerini (tabi varsa) satıp vatan haini bile oluyorlar şimdi bunun cahillikle ne alakası olabilir her cahil insan vatanını satmasımı gerekir
peki madem cahillikten oldu diyelim şu an büyük şehirlerdede kürt vatandaşları var ve çoğunun fikirleri aynı yönde bu vatandaşların çocukları okuyor ve cahil değiller ama onların düşünceside vatanı parçalamaya yönelik
o zaman şunu söylüyorum bu işin cahillikle falan alakası yok hain her zaman haindir
Saygılar
Kullanıcı bilgilerini göster Kişisel ileti gönder
sevgihan
Amatör Üye
Amatör Üye

İletiler: 226

İletiTarih: Pzr Tem 10, 2005 8:03 pm    ileti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Kibris74 demiş ki:
Ben Asker olarak dogdum vatam Türkiye hizmet etmek icin!
Gurbetciler benim kan kardesim fakat olayin icinde degiler senede 6 haFTA TÜRKIYE GELIYORlar akraba ziyarete bu cok güzel bir sey.
bence gurbetcilerin düsunceleri cok sol`a kayiyor!
avrupa da hayat sartlari cok farkli.

Kibrisli dostum,

Bizim aramizda pek bir sey yok. Bende asker olarak dogudum ve yetistirildim. Gurbetci olarak zannettiginden fazla bu konularla karsilasiyoruz. Ermeni, Yunan ve Kurt sorulari en cok ugrastigimiz seylerdir burada, cunku bilgisiz, onyargili veya yanlis bilgilendirilmis Amerikali coook. Secimimiz var: susmak yada konusmak. Benim ailem hep bana konusmayi, savasmayi, sessiz kalmayi ogretti. Benim dedem Osmanli devrinde bile askerdi. Anam devamli bana "dedelerine layik olman gerektigini" vurgulamistir. Gordugunuz gibi, cok farkli degiliz.

Bazi Amerikali Turkler, haklisin, Turkiye'ye tatil koyu gibi bakip, sadece yazlari gidip "ben nasil deniz kenarinda eglenebilirim" dusuncesiyle yasiyor. Bu tip insanlarin davranislarina bakarsan ama, gorursun ki bu cocuklar artik Turklukten cok uzaklasmis, Turkce'yi cok iyi konusamazlar, cok zengin olmuslar ve artik tek dusundukleri sey kendi keyfleri. Davrannislari Turk'e degil, Amerikaliya benzer. Kan'da Turk olabilirler, ama kanaatimca kendilerine Turk demeyi pek hak etmezler. Bunlar en fazla bayrak sallayan milliyetcileri olurlar. Belki bu tip gurbetci icin, sizin yorumlariniz dogru olabilir.

Fakat herkez boyle degil. Biz Turkiye'ye tatil koyu gozuyle bakmiyoruz, gittigimizde, Bodrum'un luks evlerine degil, koyumuzun toprak evlerine gidiyoruz. Her gun Amerikan haberlerini degil, Turkiye haberlerini takip ederiz. Turk TV izleriz, Turk gazete okuruz...Aklimiz, fikrimiz, gonlumuz hep orada...Dolayisiyla, Gurbetciler hakkinda genellesme yapmazsaniz daha iyi olur.

Son olarak, gurbetcilerin genelde sol'a dogru kaydiklari tespitinizle ilgili. Burada Dev Sol torunlari var, komunist torunlari da var. Ulkucu zihniyetteki insanlarin cogu zaten donuyorlar cunku hasrete dayanamiyorlar. Kalan Merkez veya Merkez Sag dusunceli insanlar ise, uzun vade de burada kaldiklarindan dolayi, temel bir hataya dusuyorlar: zannediyorlar ki Amerika'da calisan bir cozum Turkiye icin calisabilir. Dolayisiyla Amerikada Ispanyolca ve Ingilizce yazili isaretleri, gazeteleri, hatta okullari dahi gorduklerinde...diyorlar ki kendilerine "ya iki dilli ortamlar Amerika'ya zarar vermedi, Turkiye'ye niye zarar versin." Belki de Amerika'nin rahatligi onlarin daha evrensel dusunebilmelerine izin veriyor ... ama farketmiyorlar ki Turkiye'nin Kurdu, Amerika'nin Meksikalisi gibi degil; Turkiye'de Amerika kadar guclu degil; tarihimiz cografyamiz farkli...bu faktorleri katmayi unutuyorlar...O yuzde "sola kaydiklari" gibi gozukebilir...

Cok uzun yazdim. Kusura bakma. Saygi ve sevgileirmle...
Kullanıcı bilgilerini göster Kişisel ileti gönder Kullanıcının web sitesini ziyaret et
sevgihan
Amatör Üye
Amatör Üye

İletiTarih: Pzr Tem 10, 2005 8:18 pm    ileti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

akabey demiş ki:

Hep söylenenler aynı kürtler cahillikten bunları yapıyor ben buna katılmıyorum kurtuluş savaşı öncesi ülke nüfusunun kaçı okumuştu ve cahil değildi ama hiçbiri kürtlerin yaptığı gibi vatanını parçalamaya yönelik davranışlarda bulunmadı aksine milli mücadelede birlik olmanın vatanın kurtalması için gerek olduğunu biliyorlardı ve canları pahasınada olsa vatan için Şehit olanlar bu şahsiyetler değilmiydi

Onemli bir noktaya deginmissiniz. Katiliyorum fikirlerinize. Bir ornek olarak Cihanbeyli/Konya Kurtleri bir arastirin. Bakiniz bu internet sayfalarina:

http://www.xelkedondurma.com/
http://www.golyazibirligi.com/
http://www.cihanbeyli.com/

Orada yasayan insanlar Turkce'yi de bilirler, okumus orani Turklerin ki gibi, Guneydogu gibi fakir degil...

Guneydogu Kurtleri'nin sadece bu acisindan bir cahillik olabilir: duyduklari haberleri cogunlukla devleti suclayan oldugu icin, bir Kurt samimi de olsa, devleti suclamaya baslar...Meydan cogunlukla DEHAP/PKK versiyonlarla isgal edilmis cunku...
Kullanıcı bilgilerini göster Kişisel ileti gönder Kullanıcının web sitesini ziyaret et
akabey
Yeni Üye
Yeni Üye

İletiler: 5

İletiTarih: Pzr Tem 10, 2005 8:21 pm    ileti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

en kısa sürede araştıracağım sağolun
sevgihan
Amatör Üye
Amatör Üye

İletiTarih: Pzr Tem 10, 2005 8:37 pm    ileti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Ha, bir de yazmaya unuttum, Golyazi kasabasi gecen secimlerde 60% oyunu DEHAP'a vermistir (pardon SHP)...fakat bunu verdigim sayfalara baktiysaniz zaten tahmin etmissinizdir ...
ulkucu_reis
Amatör Üye
Amatör Üye

İletiler: 160

İletiTarih: Pzr Tem 10, 2005 11:05 pm    ileti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Allah {c.c.} nin yarattığı kullara yaradandan ötürü hoşgörümüz vardır.
Ama bunun bir sınırı olduğunu da unutmayalım
Fazla hümanist dalgalar bizlere yarardan çok zarar verir.
Yahudiler Allah katında lanetlenmiş, kendilerine gönderilen onca peygambere rağmen bir türlü yola gelmemiş bir millettir. Onlara acımıyoruz, nefret ediyoruz çoğu zaman
Kürtler de tarih boyunca içimizde yaşayıp bize en büyük kötülüğü yaşattılar
Türk milletinin refleksi haklıdır. Toplumsal yapı ve davranış olarak millet statüsüne kavuşamamış bir kavimdir kürtler
Bunun ezikliğiyle nice eziyet sıkıntı çekmiş, devlet kavramının değerini bilen diğer milletlere nazaran, dürtülerini maşa olarak giderme yolunu seçmişlerdir.
Bir milletin sînesi onun fertlerinin birleşimidir. En aykrısı bile yaşadığı toplumdan, yetiştiği aileden etkilenir. Durum böyleyken
birkaç aykırıya bakarak kimse bizden sempati beklemesin.
Gözlemleyenler bilir. Bir çarşıda bir kürt varsa mıknatıs gibi diğerlerini de çeker, kümelenirler ve iticilikleri sayesinde orada kendilerinden başka kimse kalmaz. İşte bu tipik kürt davranışıdır.
Temkinli ve dikkatli olmak, gene de en itidallisi. Bize düşen asgarî görev budur.
Allah Milletimiz için hayırlar nasip etsin
reisim25
Özel Üye
Özel Üye

İletiler: 779

İletiTarih: Pts Tem 11, 2005 7:49 am    ileti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Hümanizm dünyaya yunanın bir yutturmacasııdr. Yunan felsefesini okuyan ve onunla büyüyenlerin hiç bir insana ters bile bakmayacağını sanırsınız. Oysa Kıbrıs'da, İzmirde yaptıkları Türk katliamlarının şekline ve şiddetine bakarsanız, en vahşi hayvanın bile yapmayacağını görürsünüz. Hele pkk eşkıyalarına verdiği destek tarafımızdan asla unutulmayacak ve yunana bir gün hesabı sorulacaktır. Kimse yaptıklarının yanlarına kar kalacağını düşünmesin.
ülkücü-reis'in kürtler konusundaki görüşleri benim görüşümdür.
Tarihde kendini millet yapamamış, devlet kuramamışlar, şimdi Müslüman Türk kanı dökerek kurmaya çalışacaklar öyle mi?
Kullanıcı bilgilerini göster Kişisel ileti gönder E-Posta gönder
1PO_Bozkurt
Yeni Üye
Yeni Üye

İletiler: 10

İletiTarih: Pts Tem 11, 2005 5:48 pm    ileti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

TOLGA KARDES:
acini anliyorum ama yaptigin ayip degilmi!!! bozkurt olan kürtlere karsi yaptin cok ayip!!! elazig'da ve bütün güney dogu'da asli kürt ölan ulküdas var ve sen onlara hakaret ediyorsun!!ve onlara cephe alirsan onlari da pkk'anin eline süreklersin!!! cünkü onlar ne düsünecek türkler bise karsi ve bizi sevmiyorlar ve bizi yoketmek istiyorlar ozaman bizde onlara karsi kendimizi korumak zorunda kaliyoruz derler ve pkklerle elele bize karsi savasirlar buda hem bizim hemde onlar icin iyi olmaz ve gereksiz yere kan akar!!!

bide unutmayalimki araplar ve diger osmanli devletinde olan milletler bize karsi ihanet yapmisken kürtler bizimle elele savasmislardir !!!sonuna kadar !!! canakale de tek bizim türk kanimiz akmadi kürtelrinde kani akti!!!!

bunu hic bir zaman unutma !!!

araplar ingilizlerlen cirit atarken birinci dünya savasinda kürtler yanimizda kaldi ve bizimle kardesce savasti!!!

zaman icinde hem kürtler hemde biz türkler yanlis yaptik ve bu bahin kopmasina sevepolduk!!! ama daha gec degil!!ve bu yanlislardan biri senin tutumun
Kibris74
Amatör Üye
Amatör Üye

İletiler: 150

İletiTarih: Pts Tem 11, 2005 5:54 pm    ileti konusu: gelibolulu Alıntıyla Cevap Gönder

gelibolulu tolga21 ne demis?

mhp felsefesi mi önemli yoksa turk irkini korumak mi?
merak ediyorum herkesin corba gibi baska bir fikri var.
birisi dinci birisi sol düsunceli(demokratik)radikal.
mhp turk irkini korumak icin
baska düsunceleriniz varsa buyur akp ve chp var
sevgihan
Amatör Üye
Amatör Üye

İletiTarih: Pts Tem 11, 2005 5:56 pm    ileti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

1PO_Bozkurt demiş ki:

bide unutmayalimki araplar ve diger osmanli devletinde olan milletler bize karsi ihanet yapmisken kürtler bizimle elele savasmislardir !!!sonuna kadar !!! canakale de tek bizim türk kanimiz akmadi kürtelrinde kani akti!!!!

Bu konuya ilgili bir sorum var. Bazi kaynaklarda (aklimdaki tarihci Andrew Mango'nun bir yazisi) Ataturk'un Kurtlere Kurtulus Mucadesinde Turklerle birlikte savasmalarina karsilik otonomi veya bir tarz yerel yonetim vaad etmis diye yazilyor.

Boyle bir sey varmiydi? Elde edebildigim Turk kaynaklar konu ele alinmiyor bile.
1PO_Bozkurt
Yeni Üye
Yeni Üye

İletiler: 10

İletiTarih: Pts Tem 11, 2005 6:01 pm    ileti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

sevgihan :Bu konuya ilgili bir sorum var. Bazi kaynaklarda (aklimdaki tarihci Andrew Mango'nun bir yazisi) Ataturk'un Kurtlere Kurtulus Mucadesinde Turklerle birlikte savasmalarina karsilik otonomi veya bir tarz yerel yonetim vaad etmis diye yazilyor.

Boyle bir sey varmiydi? Elde edebildigim Turk kaynaklar konu ele alinmiyor bile.

yanit:
Bu konu hakinda bilgim yok!!! ama böyle birseyi ilk defa duyuyorum!!
Kibris74
Amatör Üye
Amatör Üye

İletiler: 150

İletiTarih: Pts Tem 11, 2005 6:47 pm    ileti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

sevgihan ve öbur kardesler

osmanli zamaninda belki bizim arkamiz daydilar kurtler herhalde rus ve ermeni elere düsselerdi bakalim kürt soyu su olur muydu?!
bu kardes denilen kürtler hepsi pislik degil ama cogunlukla pkklilar gizlice.
sevgihan
Amatör Üye
Amatör Üye

İletiTarih: Pts Tem 11, 2005 8:27 pm    ileti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

1PO_Bozkurt demiş ki:

yanit:
Bu konu hakinda bilgim yok!!! ama böyle birseyi ilk defa duyuyorum!!

Bahsettigim iddia baya yaygin yabanci kaynaklarda. Mesela Wikipedia Encyclopedia bile soz ediyor bundan:

"Atatürk promised the Kurds of Urfa that they could organize their own state in the East if they helped him defeat the European armies that were attempting to seize parts of the dead Ottoman Empire. Although the Kurds comported themselves admirably against the French, Atatürk later refused them statehood in southeast Anatolia in order to keep the Tigris and Euphrates headwaters and the fertile plains of Sanliurfa within the new Turkish Republic."
http://www.answers.com/topic/ sanliurfa-province

Ceviri: "Ataturk Urfa Kurtlerine dogu'da kendi devletlerini kurabileceklerini vaad ettigi eger onlar Avrupa ordularina karsi onu yardim ederlerse. Kurtler Fransizlara karsi taktire deger sekilde savastiklarina ragmen, Ataturk sonra onlara Guneydogu'da bir devlet kurmalarina izin vermediler Firat ve Dicle nehirlerine ve bolgedeki verimler topraklarini Turkiye Cumhuriyetine katabilmek icin."

Yazinin baska yerinde sanki Urfa'nin "Sanli Urfa"si Kurtlerin muthis savasciligindan dolayi verildigi gibi birseyler soyluyorlar. Yani bariz bir sekilde bu yazida tarihsel hatalar var, dolayisiyla insan diyebilir ki bu sacmaliklari ciddiye almayalim bile.

Fakat benzer iddialar sadece o sacma internet sayfasinda degil, ciddi tarihi yayinlarda da bahsediliyor. Kurdologlar David McDowall ve Robet Olsen otonomi vaad edilmisti diye yazmaktadirlar. Turkiye devlet kurumlarin bile referans ettigi tarihci Andrew Mango bile konuyu ele aliyor. Onun "Ataturk ve Kurtler" baslikli yazisi Middle Eastern Studies dergisinde yayinlanmisti ve benzer bir iddia bulunuyor: Ataturk'un bir devlet vaad ettigini degil, de yerel yonetim/otonomi vaad ettigini anlatiyor. Hatta Mango baska Kurdologlarin iddialarini de tersliyor: "McDowall ve Olson'un iddia ettigi gibi somut bir otonomi plani yoktu, Ataturk daha cok yerel yonetim seklinde dusunuyordu. McDowall ve Olson'un kaynak gosterdigi Ingiliz raporlari yanlistir, veya Ingilizler bir Kurtten oyle yanlis duymustur" diye yaziyor Mango.

Ingilizce bilen arkadaslar incelemek isterse, bahsettigim yazi'ya baglanti veriyorum:

http://www.gencturkler.8m.com/ TURKEY/ATATURK/ataturk_kurds.html

Bence konuyu aydinliga kavusturmamiz cok onemli cunku Kurtculer bu noktayi devlete hak ettiklerini ispatlamak icin kullanmaktadirlar. "Ataturk ve Sevres'de vaat edildi de verilmedi" diyorlar. Tarihcilerimiz acaba gerekli cevaplari veriyor mu?
kadir45
Site Yöneticisi
Site Yöneticisi

İletiler: 3100

İletiTarih: Pts Tem 11, 2005 8:48 pm    ileti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Yukarıdaki iddiaların ciddiye alınacak bir tarafı yok.Geçmişte sulandırılan bir ermeni meselesi gibi,bu konuda da lüzumsuz spekülasyon yapılıyor.Tarihi olaylarda tanıklık değil,belgeler geçerlidir.Atatürk tarafından bu şekilde yazılan herhangi bir mektup,anlaşma vs gibi evraklar olmadıkça,bunlar ciddiye alınamaz.Bu tarihçinin güvenilirliğine gelince.Bundan ciddi şekilde kuşkum var.Bir bilim adamı gibi konuşmuyor.Burada büyük ATATÜRKÜN ŞU SÖZÜNÜ HATIRLATIYORUM.
"TARİH YAZMAK,TARİH YAPMAK KADAR MÜHİMDİR;YAZAN YAPANA SADIK KALMAZSA DEĞİŞMEYEN HAKİKAT İNSANLIĞI ŞAŞIRTACAK MAHİYET ALIR"
Sanırım bu cevap,bu tarihçiye verilecek en güzel cevaptır.
Kullanıcı bilgilerini göster Kişisel ileti gönder E-Posta gönder
Yeni Başlık Gönder   Bu başlık kilitlenmiştir; cevap yazamaz, iletileri değiştiremezsiniz 10. sayfa (Toplam 29 sayfa)

Sayfa: « Önceki  1, 2, 3 ... 9, 10, 11 ... 27, 28, 29  Sonraki »  

Forum Seçin:  
Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumdaki iletilere cevap veremezsiniz
Bu forumdaki iletilerinizi değiştiremezsiniz
Bu forumdaki iletilerinizisilemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız