Bozkurt NET{ Bozkurt NET
  Tıklayın kayıtlı kullanıcı olun
Ana sayfa ::Hasabınız :: Forumlar :: Makaleler :: İndir :: İletişim :: KURALLAR
alt1 alt1 alt1
alt1 alt1
alt1
Atatürk
Başbug
Atsız´ın Mektupları
Bozkurt
Tarihte Türkler
Osmanlı Sultanları
3 Mayis
Türk İslam Ülküsü
Ülkücü Hareket
İslam
Türk Büyükleri
12 Eylül
Dokuz Işık
Kızıl Elma
Doğu Türkistan
Türk Dünyası
Şiirler ve Marşlar
Ülkücü Şehitler
Ülkücüye Mektuplar
Sorular ve Cevaplar
Komünizm
Videolar
Müzikler
Postakartı

alt1 alt1
alt1
 Haber :
 Haber Ekle
 Haber Arşivi
 Arama
 Konular
 Baskıya hazırla
 Üyeler :
 Hesabınız
 Günlük
 Üye Listesi
 Özel İletiler
 ICQ Servisi
 Servisler :
 Kur'an-ı Kerim Meali
 Resim Galerisi
 E-Kart
 Dosyalar
 Müzikli Postakartı
 Cep Melodileri
 İletişim :
 Forumlar
 Bozkurtlar 100
 Bize Ulaşın
 Bizi Önerin
 Dökümantasyon :
 Makaleler
 Fikir ve Tarih Dünyası
 Kısa Nükteler
 Şairler ve Şiirler
 İzlenimler
 Ansiklopedi
 Dosyalar
 Dosya Ekle
 Popüler
 İlk 10
 Bağlantılar

alt1 alt1
alt1

alt1 alt1
alt1

alt1 alt1
alt1
AB'YE HAYIR

alt1 alt1
alt1
Makaleler
·Meluncanlar ve Biz
·Türk Tarihi ve Türk Adı
·Amerikan Genç Hristiyanlar Cemiyeti (Y.M.C.A.) ve Amerikan Kolejleri
·SEVR YASALARI MECLİS’TEN GEÇİRİLEREK TÜRKİYE YENİ BİR KURTULUŞ SAVAŞINA BAŞLAMAK MECBURİYETİNDE BIRAKILDI!
·ABD, Alenî Bir Düşman Haline Gelmiştir!
·Dedelerimiz Oğuzlar Çıkmış Yola Aral Kıyısından
·Avrupa Birliğine neden hayır.. Jeopolitik Yaklaşım
·Noel Üzerine
·Gümrük Birliği Anlaşmasının Anayasanın Başlangıç Kısmına Aykırılığı -1-
·Siyasi Konjonktürde Irak Türkmenleri
·Gümrük Birliği Anlaşmasının Anayasanın Başlangıç Kısmına Aykırılığı -2-
·Kıbrıs'ın Türkiyesiz AB üyeliği mümkün mü?
·Avrupa Birliği ve Kıbrıs Konusu
·Internet mi, İnternet mi?
·DİLDE, FİKİRDE, İŞTE BİRLİK (Gaspıralı ve Türkistan)
·İSMAİL GASPIRALI'NIN FİKİRLERİ
·Türkler ve İslamiyet
·Alparslan Türkeş'in Din Anlayışı ve İslama Bakışı
·Gök Tanrı
·Şamanizm Meselesi
·Ruhban Okulu neden açılmamalı?
·Ruhban Okulu
·Çanakkale Savaşları
·Türk Kültüründe Nevruz ve Milli Birlik-Beraberlik
· Sovyetler Birliği’nin Çöküşü ve Yeni Rusya Çeçen Mücadelesi
·Türkçenin Anadil Olarak Dünyadaki Yeri
·Masonların Kirli İşleri
·Gümrük birliği mi; sömürge antlaşması mı?
·17 Ağustos 1999 Depremi ve gizlenen gerçekler

alt1 alt1
alt1

alt1 alt1
alt1

alt1
Bozkurt NET :: Başlığı Görüntüle - Salahadin
  Link 1Ana sayfa | Link 2
Arama       

Bozkurt NET
Bozkurtların Yuvası

Forumlar Gruplar Gruplar Hesap Aç Oturum Aç  

Sayfa: « Önceki  1, 2, 3, 4, 5  Sonraki »  

Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder 3. sayfa (Toplam 5 sayfa)
« Önceki başlık :: Sonraki başlık »  
Yazar İleti
BOZKURT_POMAK
Amatör Üye
Amatör Üye

İletiler: 111

İletiTarih: Sal Ağu 23, 2005 6:59 pm    ileti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

selhadin eyyubi han kürttür.ama aynı zamanda türk oldugunuda belirtmiş(kürtlerin de oguzların kollarından biri oldugunu)o filmi bende seyrettim oradada kürdistan kralı oldugunu söylüyor.bizim ülkücü bir tarih ögretmenimiz vardı lisede oda seladin eyubi için kürt kökenli demişti.
Kullanıcı bilgilerini göster Kişisel ileti gönder MSNM
sevgihan
Amatör Üye
Amatör Üye

İletiler: 226

İletiTarih: Sal Ağu 23, 2005 9:24 pm    ileti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

BOZKURT_POMAK demiş ki:
o filmi bende seyrettim oradada kürdistan kralı oldugunu söylüyor.

Hangi film'den soz ediyorsunuz abi? Eger yazida bahsedilen "Kingdom of Heaven" filminden soz ediyorsaniz, ben onu Ingilizce olarak izledim, ve tek bir defa Kurtlerden veya Kurdistan'dan bahsedilmiyor. Aslinda o filmi ben begenmistim: ilk defa bir yabanci yonetmen, Hristyanlarin Kudus'teki butun Muslumanlari katlettigini itiraf edip, Muslumanlarin yani Selahattin'in Hristyanlara vaat ettikleri gibi iyi davrandiklarini gosteriyor. Ayrica, dikkat edersen, filmde Muslumanlari katletmeye baslayan ilk sovalyeler aslinda "Knights Templar" idiler, ki bu grup Masonlarinin atalari olarak bilinir...
Kullanıcı bilgilerini göster Kişisel ileti gönder Kullanıcının web sitesini ziyaret et
turana_kadar
Yeni Üye
Yeni Üye

İletiler: 18

İletiTarih: Çar Ağu 24, 2005 1:11 am    ileti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Konu başlıktan uzaklaşmış olmasına rağmen oldukça verimli sayılabilecek bir noktaya gelmiş durumda.Ben meseleyi biraz daha geniş kapsamlı olarak daha da yaygınlaştırarak ele almak istiyorum.
Öncelikli olarak din eğitiminin başladığı yerin aile olduğu(diğer tüm mevzularda olduğu gibi) buna mukabil düşünebilme yetisini en mükemmel şekilde kullanan insanoğlunun, bu hasletiyle eğitim sürecine okul,çevre ve daha geniş bir tabirle toplum içinde devam ettiği düşünülecek olursa konunun önemi daha bariz bir şekilde ortaya çıkacaktır.
Bu ihtiyaç eğitimin 2. basamağı olan okulda karşılanmadığı müddetçe toplum; bunu karşılayabileceğini düşündüğü yerlere doğru evladını sevketmek mecburiyetini hissedecektir. Bu ise özellikle 50'li yıllardan sonra bariz bir şekilde ortaya çıkan kendine cemaat adını veren bir takım oluşumlar içerisine girilmesine sebep olacaktır.Aynı şekilde yaşananlar imamhatiplere olan teveccühü de bariz bir şekilde açıklamaktadır.
Kuruluş amacı itibariyle bir meslek okulu olan imamhatip liselerine çocuklarını gönderen veliler, bunu genel itibariyle çocuğumuz imam-hatip olsun diye değil, dinini öğrensin gerekçesiyle yapmaktadırlar.
Bunun sonucunda da,bu eğilim bir takım art niyetli istismarcı çevreler tarafından kullanılmakta,birileri bu okullara bizim arka bahçemiz tabirini kullanma cüretini göstermektedirler ve işin garip tarafıda bu okullardan yetişen genç nesilde belki istismarı farkedemediklerinden belkide beyinleri yıkanarak gaflete daldıklarından tasdikler mahiyette hareket etmektedirler. Tüm bunların getirdikleri dikkate alınırsa üni. sınavındaki puan adaletsizliğide duruma tuz biber olunca,olay daha da vahimleşmekte, bir emperyalist eğitim kurumunun veremediği tahribatı veren yabancı dille eğitim yapan kurumlara halkın teveccühü artmakta,sonuçta belkide bir milletin yokoluş sürecinin temeli olan dilini kaybetmiş bir toplum oluşturma noktasında kötüye gidiş hızla sürmektedir.
Bu noktada sistemli bir hareket, bir trenin vagonları gibi bir birine bağlı, belki bir merdivenin birinci,ikinci,üçüncü... basamağı çıkılmakta Milli hassasiyetler yok edilmekte, sonuçta bir Milletin tarih sahnesinden asimile olarak yitmesine kadar gidebilecek sürece girilmektedir.
Tüm bunlar göz önünde bulundurduğunda; Milli benliğin korunabilmesi için muhakkak Milli olması gereken ancak özellikle son 50 yıldır devam eden politikalar neticesi millilik prensibinden oldukça uzaklaşan eğitim sisteminin tekrar olması gereken hüvviyeti kazanması için; diliyle,diniyle ve diğer kültür ve ananeleriyle özüne dönmesi gerekmekte bu da bizzatihi devlet tarafından karşılanması gereken bir ihtiyaç olarak karşımıza çıkmaktadır.
Velhasıl verilecek eğitim:Devlet tarafından planlanmalı ve tüm eğitim kurumlarına,tüm kademelere; kurulacak kurum ve komisyonlar sayesinde talebenin yaş ve seviyesine göre belirlenmelidir.Bu devletin asli görevidir.
Kullanıcı bilgilerini göster Kişisel ileti gönder
bozkurt_1977
Deneyimli Üye
Deneyimli Üye

İletiler: 401

İletiTarih: Çar Ağu 24, 2005 1:30 am    ileti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Tamamen katiliyorum, Allah razi olsun Turana-kadar ülküdasim.

Kadir abi'nin bir yazisinda sunu okumustum, gerekirse 1 yil okullar kapansin ve gerekli düzeltmeler ve sistemler tatbik edilsin diyordu. bende aynen öyle düsünüyorum. Egitim sisteminin tamamiyle gözden gecirilmesi lazim ve bu ugurda gerekirse 1 yillik bir kayip göze alinabilmelidir. 1 yillik kayip önümüzdeki 5-6 nesilin Türk ve müslüman yetisecegi göz önüne alininca, feda edilir.

saygilar,
Kullanıcı bilgilerini göster Kişisel ileti gönder Kullanıcının web sitesini ziyaret et
bozkurt_1977
Deneyimli Üye
Deneyimli Üye

İletiTarih: Çar Ağu 24, 2005 1:33 am    ileti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Turana-kadar ülküdasim demiski;

Alıntı:

Kuruluş amacı itibariyle bir meslek okulu olan imamhatip liselerine çocuklarını gönderen veliler, bunu genel itibariyle çocuğumuz imam-hatip olsun diye değil, dinini öğrensin gerekçesiyle yapmaktadırlar.
Bunun sonucunda da,bu eğilim bir takım art niyetli istismarcı çevreler tarafından kullanılmakta,birileri bu okullara bizim arka bahçemiz tabirini kullanma cüretini göstermektedirler ve işin garip tarafıda bu okullardan yetişen genç nesilde belki istismarı farkedemediklerinden belkide beyinleri yıkanarak gaflete daldıklarından tasdikler mahiyette hareket etmektedirler.

bu mevzu 100 kere hatirlatilsa yinede azdir, milletimize sürekli bunu dogru sekilde aktarmaliyiz.
sevgihan
Amatör Üye
Amatör Üye

İletiTarih: Çar Ağu 24, 2005 4:19 am    ileti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Turan Abi yazisinda bir cok onemli noktaya degindi. Bunlardan iki tanesinin hakkindaki fikirlerimi aktarmak istedim:
1. Dini egitim
2. Meslek liselerinin sorunlari
3. Turkiye'deki yabanci dil okullarinin yayginlasmasi

- 1 -

Insanlarimizin dini egitime ihtiyac olduklari acikca goruluyor. Mevcut sistemdeki eksikliklerinden dolayi bir cok vatandas cozumu Imam Hatip Liselerde aradiklari da dogrudur. Aslinda bu sorunun cozumu bence cok basit bir sey - mesela:
* Devlet okullarina daha detayli, secmeli din dersleri getirilebilir. Ilk okuldan liseye kadar, temel bilgiler neyse yasa gore duzenleme yapilabilir.
* Yok efendim devlet okullarinda yapmayalim derseniz, ayni sey Camilerde yapilabilir. Eskiden camilerin yaninda hep medreseler olurdu. Neden dini egitimi bir kac imam veya cemaatlere birakiyoruz? Madem IMAM yetistiriliyor devlet tarafindan, devletin denetimi altinda camilerde veya kurulacak medreselerde gercekten dini egitim yapilsin. Isteyen gitsin, istemeyen gitmezsin...Ozgur birakilsa ne olur sanki???
* Bence sorun imam hatip liseleri veya katsayilari degil ki - eger genel vatandaslari egitecek uygun bir duzen kurulsa, sadece imam olmak isteyen vatandaslarimiz imam hatipe giderdi ve belki de o zaman simdiki puan duzeni mantikli olur. Imam Hatip mezunlari Ilahiyat fakultelerine yoneltilir, diger bolumlere girmek daha zor olur ama bu sorun olmaz ki cunku zaten gaye alim yetistirmektir...

Ancak, bence asil sorun sistemle alakali degil - sistemin duzeltilmesini engelleyen kisiler/gruplardir. Eger din egitimi sorunu cozulmek istenmis olsa...cooooktan cozulurdu. Benim fikirlerimi de sallayabilirsiniz, eminim yukarida yazdigimdan cok daha guzel fikirler vardir...uygulanabilir. Yok mu sanki bu konularda dusunenler? Var. Neden uygulanmiyor? Bence birileri bu ulkedeki insanlari dinsizlestirmeyi istemektedir. Maneviyatimizi, milli direnis ruhumuzu kirmayi istemekteler. Turkiye'de BUTUN dindar insanlarin devamli "Ataturk dusmani" olarak gosterilmeleri de bu oyunun bir parcasi.

- 2 -

Meslek liselerine de gelince...
Meslek liselerine gitmenin amaci belirli bir meslek ogrenmek degil mi? Almanya'da mesela meslek lisesinden mezun olan biri hemen bir fabrika'da calisacak kadar bilgi sahibi oluyor. Turkiye'deki meslek liselerini bu sekilde ayarlamak mumkun degil mi? Boyle olsa, issizlikte azalmaz mi?
Eger Turkiye'de isciler hala cogunlukla usta-cirak sistemiyle ogreniyorlarsa, o zaman meslek liseler neden mevcut?
Bu konularda arkadaslar bana aydinlatirlarsa sevinirim...

- 3 -

Son 10-20 yildir Turkiye'de Ingilizce egitim universitelerinin sayisi hizla artmaktadir. Bu okullari savunan insanlar derler ki, "Ingilizce dunya dili, bilmek gerekiyor"...o yuzden dolayi Ingilizce egitimine gecmis. Arkadaslar, bu bir palavradir. Ben Ingilizce ogrenilmesine karsi degilim, fakat ogrenmek icin de topeykun olarak egitim dilini Ingilizce yapmak zorunda degiliz. Ingilizce secmeli ders olarak verilse, isteyen herkez gereken kadari ogrenebilir.

Ingilizce egitimine gecmenin asil nedeni, en guncel teknik kitaplarinin Ingilizce olmalarindan kaynaklaniyor. Yeni cikan kitaplarda kisa bir sure icinde Turkce'ye cevrilmiyor. Cinliler ve Japonlular mesela yeni cikan yabanci kitaplari hemen anadillerine cevirmektedirler. Bu Turkiye'de olmadi...

Peki, bunun nedenini dusunelim. Birinci sorun, Turkce'deki teknik terim eksikliginden kaynaklaniyor. Ben muhendisim, ve surekli bu sorunla ugrasiyorum. Ingilizce'de mevcut bir cok terimin Turkce karsiti yok, yada belirli bir karsiligi oturmamis. Bazen bir Ingilizce terim icin, kullanilan 3-4 farkli Turkce karsiligi mevcuttur. Herkez kafasina gore salliyor. Aslinda bu sorunu cozecek kurum Turk Dil Kurumudur. Bildigim kadar ile, onlar bazi universite hocalarla ortak calismalar yurutmektedir. Fakat bu calismalar cok yetersiz, ve bazen urettikleri kelimeler Ingilizcesi kadar yabanci geliyor. Yani guya Turkce karsiligidir ama, kelime incelendiginde, anlatmaya calistigi kavramla alakasi cok az oldugundan dolayi, o kelime muhendisler tarafindan benimsenmiyor.

Uzun lafin kisasi, kitaplar cevrilmedigi icin, Turkcemizi de gelistirmeyi IHMAL ettigimiz icin, su anda buyuk bir kitap sorunu var. Bundan dolayi da Turkce egitim universiteler ya Ingilizce kitap onerirler, yada eski Turkce kitaplari kullanirlar (yani kitaplarda bilgiler guncel bile degil).

TUBITAK gibi kurumlar da hic yardimci olmuyorlar, cunku onlarda Turkce yayin yapmiyorlar ki - Tubitak'in bilimsel yayinlar bile (en azindan Elektronik Muhendisligindekiler) Ingilizce'dir.

Butun bu sebeplerden dolayi, Bilkent gibi bir Universitemiz Ingilizce egitimi birakip Turkce egitim yapmayi karar verse bile, bence epey zorlanirlar...

Kendimizi bu dertten cikartmak icin, hemen guncel kitaplari cevirecek bir takim olusturmamiz lazim, bu takimda da onde gelen universite hocalarimizdan olusup, Turkce terim konusunda TDK ile birlikte calismalidir. Ortaya eser cikardikca, teknik kelime hazinemiz gelisir, ve muhendisler daha rahatlikla teknik Turkce yazabilirler...Turkce universitelerdeki egitim duzeyi yukselir....Ayrica, Tubitak gibi bilimsel kurumlarda yayinladiklari makalelerde Turkce sarti koysalar o zaman da muhendislerimizin gozunde teknik Turkce bilmenin degeri yukselir...Bilkent, ODTU, Bogazici gibi Ingilizce egitim veren universitelerede en azindan ogrencilerine teknik Turkce ogretme zorunlulugu getirmemiz lazim. Ben hayatim boyunca yurtdisinda olmama ragmen, o universitelerinin mezunlarindan daha cok teknik Turkce bilmekteyim...Halbuki onlar benden iyi bilmeleri gerekir...aci bir durum...
bozkurt_1977
Deneyimli Üye
Deneyimli Üye

İletiTarih: Çar Ağu 24, 2005 11:32 am    ileti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Sevgihan Asena bacim, yazini okudum ama ben yorum yapmayacagim. Turana_kadar veya öbür niki ile DRMFK ülküdasim yazsin diye bekliyecegim, o benden daha dogru yorum veya cevap yazacaktir.

selamlar,
BOZKURT_POMAK
Amatör Üye
Amatör Üye

İletiler: 111

İletiTarih: Çar Ağu 24, 2005 12:45 pm    ileti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

sevgihan demiş ki:
BOZKURT_POMAK demiş ki:
o filmi bende seyrettim oradada kürdistan kralı oldugunu söylüyor.

Hangi film'den soz ediyorsunuz abi? Eger yazida bahsedilen "Kingdom of Heaven" filminden soz ediyorsaniz, ben onu Ingilizce olarak izledim, ve tek bir defa Kurtlerden veya Kurdistan'dan bahsedilmiyor. Aslinda o filmi ben begenmistim: ilk defa bir yabanci yonetmen, Hristyanlarin Kudus'teki butun Muslumanlari katlettigini itiraf edip, Muslumanlarin yani Selahattin'in Hristyanlara vaat ettikleri gibi iyi davrandiklarini gosteriyor. Ayrica, dikkat edersen, filmde Muslumanlari katletmeye baslayan ilk sovalyeler aslinda "Knights Templar" idiler, ki bu grup Masonlarinin atalari olarak bilinir...

KİNG RİCHARD AND THE CRUSADERS filminde diyor elimde türkçesi var.
Kullanıcı bilgilerini göster Kişisel ileti gönder MSNM
sevgihan
Amatör Üye
Amatör Üye

İletiTarih: Çar Ağu 24, 2005 4:15 pm    ileti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Bozkurt_Pomak: Evet, anladim, biz farkli filmlerden soz ediyoruz, karisikligi acikladiin icin sagol.

Bozkurt_1977 ve Turana_Kadar: Fikirlerinizi bekliyorum :) Insallah baska arkadaslar da bu konudaki dusuncelerini yazarlar...
freeman
Yeni Üye
Yeni Üye

İletiler: 22

İletiTarih: Çar Ağu 24, 2005 9:24 pm    ileti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Muhterem kardeşim sevgihan;
Söylediklerinizin büyük bir çoğunluğuna katılmakla birlikte sorunun teknik tabirlerin yabancı dille olmasından kaynaklandığını düşünmüyorum.
Meseleyi bu noktadan ele alacak olursak yanlış tanı yanlış tedaviyi getirir prensibiyle çözüm noktasında kilitlenir,kısır bir döngü içerisine gireriz diye düşünmekteyim.
Örnek verecek olursak;Biz Üniversiteyi Türkçe eğitim yapan bir yerde okuduk.Tıp fak. işin temelinin yabancı dille oluşagelmiş terimlerle oturduğu bir bölümdür.Bizim gibi Türkçe eğitim yapan bir çok mezun kardeşimiz yabancı dille eğitim yapan kurumlardan geri kalmamış aksine daha da başarılı olmuşlardır yıllar yılı.Ancak yabancı dille eğitim hastalığı(ve hatta ihaneti) toplumun özellikle aydın geçinen entellektüel kısmına sirayet ettiği için bu fak.de eğitim dilini ingilizceye çevirme yönünde çalışmalara başlamışlardır.
Tıp biliminin temelinde hepimizin malumu olduğu gibi teknik kelimeler; latince ağırlıklı olarak,geri kalanlar ise bulan kişinin kendi koymuş olduğu isimlerle ifade edildiği için karma bir yapıya sahiptir.Bizim açımızdan yüzyılın cerrahı olarak ödüllendirilen, tüm dünyaca kabul görmüş olan DR.Gazi YAŞARGİL hocam sayeseinde beyin cerrahisinde kullanılan bir çok alet kendi buluşu olduğu için ismiyle anılmaktadır.(Yaşargil klempi, Yaşargil porteküsü, Yaşargil makası gibi...)Safi ingilizce, almanca, Türkçe,... şeklinde bir mutabakata varılamaz.Ancak enteresandır ki bu bilim eğitimi dahi ingilizceye çevrilmek istenmekte ve bu düşünce sahiplerinin niyetini açıkça ortaya koymaktadır.
Teknik kelimelerin Türkçe olmasının yolunun Türk bilim adamlarının çalışma ve üretmesine bağlı olduğu açıkça ortaya çıkmaktadır.Bunun önündeki en büyük engelde yine yabancı dil hayranlığı olarak ortaya çıkmaktadır,zira mevcut durumda çoğu prof. titreli hocamız o seviyeye gelmek için yabancı dille yapılmış yayınları Türkçeye çevirme yolunu seçtiği ve bunu yök onayladığı için üretkenlik tamamen durma noktasına gelmiştir.
İşin özünde ingiliz sömürge zihniyetinin yatıığını görmenin çok zor olmadığını düşünüyorum.
Ayrıca yabancı dil öğrenme ile yabancı dille eğitimin ayrımının çokta zor olmadığı meydandadır.
TÜRK'ÇE DÜŞÜNMEK İÇİN TÜRKÇE DÜŞÜNMEK GEREKTİĞİ kanaatindeyim.
Kullanıcı bilgilerini göster Kişisel ileti gönder E-Posta gönder
bozkurt_1977
Deneyimli Üye
Deneyimli Üye

İletiTarih: Çar Ağu 24, 2005 9:53 pm    ileti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

freeman ülküdasim, yada diger nikin ile drmfk veya Turana_kadar ülküdasim, hangi niki kullandigin dert degil, benim sana sevgim ve saygim sürekli artiyor.
Allah muhabbetimizi daim etsin, dün aksamki beyit güzeldi,
bu yazindaki son sözde cok güzel. yazinin icerigide güzel ve dogru.

merak ettigim bir mevzuda senin esas kullandigin nikin drmfk ne demek?

selamlar,saygilar,
freeman
Yeni Üye
Yeni Üye

İletiler: 22

İletiTarih: Per Ağu 25, 2005 12:21 am    ileti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

dr mesleğimizi simgeliyor.mfk da isim, soyisim baş harflerinden oluşuyor.
Bunun haricinde çok özel bir mana içermiyor.
Bu arada iltifatınız için teşekkür ediyorum.Muhabbet karşılıklı.Allah-u Teala razı olsun.
Kullanıcı bilgilerini göster Kişisel ileti gönder E-Posta gönder
bozkurt_1977
Deneyimli Üye
Deneyimli Üye

İletiTarih: Per Ağu 25, 2005 12:54 am    ileti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Sevgihan ASENA ülküdasimin actigi bu baslik ana konusundan sapmistir. bunada ben sebebiyet verdim. beni suclamayacagina hic süphem yoktur. Bu baslikla ilgilenen tüm ülküdaslar mevzunun geldigi noktanin, konusulmasinin faydasini idrak ediyor ve onayliyorlar. Allah razi olsun.

eger basarabilirsem, mevzunun geldigi bu egitim noktasinda, bir baska hususa dikkat cekmeye calisacagim.

1933 yilinda Hitler'den kacan 56 tane alman profesör, milli egitimimize katki adi altinda yurdumuza getirilmistir. sebebi hikmetini ben cözemedim. 56 profesörün birkaci haric gercekten Hitler'den kacmistir. insan Hitler'den niye kacar?
sebepler bircokmus gibi görünsede, asil sebep yahudi olmalaridir. bu temel sebepdir.

bu profesörlerden bir kismini analim;

Istanbul üniversitesi

Tip Fakültesi'nde görev yapmis olanlar(yahudi Profesörler)
Prof.Braun Prof.Oberdorfer
Prof.Julius Hirsch Prof.Ph.Schwartz
Prof.Igersheimer Prof.Winterstein
Prof.Kantorowicz Prof.Haurowitz
Prof.Lipchitz Prof.Helimann
Prof.Liepmann Prof.Ruttin
Prof.Löwenthal Prof.Frank
Prof.Nissen Prof.Sgalitzer
Prof.Peterfi

Dr.Steintz
Doc.Der.Ottenstein
Dr.Ladewig
Dr.Weissglass
Dr.Reinmger
Dr.Silberstein

Hukuk Fakültesi'nde görev yapmis olan (yahudi profesörler)

Prof.Freundlich
Prof.Ernst Hirsch
Prof.Honig
prof.Neumark
Prof.strupp
Prof.Isaac alfred
Prof.Andr.Schwarz

Edebiyat Fakültesi'nde görev yapmis olan (yahudi profesörler)

Prof.Spitzer
Prof.Auerbac
prof.peters
Prof.Süsshei
prof.Gottschalk

Fen Fakültesi'nde görev yapmis olan(yahudi profesörler)

Prof.Brauner
Prof.Heilbron
Prof.Dember
Prof.Freundlich(2)
Prof.rosenberg
Prof.Gleisberg
prof.Mises
Prof.reichenbach
Prof.Prager
prof.Rosenthaler
prof.Arndt
Prof.Herzog
Prof.Gross
Prof.Geiringer
Dr.Hirsch(2)

Ankara Üniversitesi'nde görev yapmis olan (yahudi profesörler)

Prof.Landsberger
Prof.Gerngross
Prof.Ruben

1940'larda devlet hizmetine girmis olan Proflar (elbette yahudi olanlar)

Prof.Mechior
Prof.Laquer
Prof.Eckstein
Dr.Franz Hillinger
Dr. Baeher
Dr.Bodenheimer

Türkiye'de ilk mezunlarini veren úniversiteler iste benim yalniz yahudi olanlarini andigim, bu prof ve dr'ler tarafindan yetistirilmistir. Egitim sisteminde böyle oyunlar oynanan bir ülkenin, ilk mezunlarinin torunlari veyahutta torunlarinin cocuklariyiz. ne mutluki hala birseylerin farkinda ve düzeltme azmine sahip ülkücüleriz. hala variz.

saygilar,
sevgihan
Amatör Üye
Amatör Üye

İletiTarih: Per Ağu 25, 2005 1:39 am    ileti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

freeman demiş ki:
Muhterem kardeşim sevgihan;
Söylediklerinizin büyük bir çoğunluğuna katılmakla birlikte sorunun teknik tabirlerin yabancı dille olmasından kaynaklandığını düşünmüyorum.
Meseleyi bu noktadan ele alacak olursak yanlış tanı yanlış tedaviyi getirir prensibiyle çözüm noktasında kilitlenir,kısır bir döngü içerisine gireriz diye düşünmekteyim.

Freeman Abicim, notunuzun tumunu okudum, evet dedigin gibi zannederim her bilim dalinin boyle sorunu yok. Ben kendi tecrubemden yazdigim icin, soylediklerim daha cok Elektronik Muhendisligine mahsus olabilir. Mesela ben su anda radar uzerinde arastirma yapmaktayim. Kendi arastirma konumu Turkiye'de sunabilmek icin, Turkiye'den kapsamli bir teknik sozluzluk satin aldim, internet uzerinden baya arastirdim, ayrica teknik Turkce'ye gonul vermis tanidigim Turk hocalara da danistim - mesela Bogazici Universitesindeki Bulent Sankur hocamiza. Ve bazi kelimelere gercekten karsilik bulamadim - yine de bu beni engellemedi yaziyi yazip sunmaktan ama cunku karisiligi olmayan kelimeler icin ben kendi karsiligimi uretip, uygun, anlasilabilir sekilde yine de yaziyi yazdim.

Yani Turkce yazmak isteyen insanlar yazabilir, ve ufak tefek acikliklari kapatabilir...AMA YAPMAYI ISTEMEK LAZIM...ki ne yazik ki ozellikle genclerin arasinda bu istek oldukca azaliyor. Olay senin dedigin noktaya geliyor: Yabanci hayranligi, veya Ingilizce hayranligi...

Turkiye'de bazi hocalar var, gercekten Turkce'ye hic bir deger vermiyorlar. ITUnun bir hocasi bana dogrudan mail yazdi: "Turkce'yi bosver, herkez nasilsa Ingilzice kullaniyor." demisti. Ve Bilkent Universitesinde ben Bolum Baskanlarinin bir tanesine "neden hic Turkce egitim yapmiyorsunuz yada en azindan teknik Turkce'yi ogrencilerinize ogretmiyorsunuz" sordugumda, adam rahatsiz oldu sonra da bir daha benimle konusmadi. Hatta bazi ogrenciler bile "Turkce bilim dili olamaz" dusuncesine kapilip Ingilizce egitimi savunmaktadirlar!!

Eger bugun Elektronik Muhendisliginde kitap eksikligi, terim eksikligi varsa, bu tamamen bu zihniyetteki insanlarinin ihmallerinden dolayi kaynaklaniyor. Kac tane Ingilizce kitap gordum, yazari Turk ama kitabin Turkcesi yok...:((( Insanlar nasil anadillerine onemsemezler hic anlamiyorum!
Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder 3. sayfa (Toplam 5 sayfa)

Sayfa: « Önceki  1, 2, 3, 4, 5  Sonraki »  

Forum Seçin:  
Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumdaki iletilere cevap veremezsiniz
Bu forumdaki iletilerinizi değiştiremezsiniz
Bu forumdaki iletilerinizisilemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız