Bozkurt NET{ Bozkurt NET
  Tıklayın kayıtlı kullanıcı olun
Ana sayfa ::Hasabınız :: Forumlar :: Makaleler :: İndir :: İletişim :: KURALLAR
alt1 alt1 alt1
alt1 alt1
alt1
Atatürk
Başbug
Atsız´ın Mektupları
Bozkurt
Tarihte Türkler
Osmanlı Sultanları
3 Mayis
Türk İslam Ülküsü
Ülkücü Hareket
İslam
Türk Büyükleri
12 Eylül
Dokuz Işık
Kızıl Elma
Doğu Türkistan
Türk Dünyası
Şiirler ve Marşlar
Ülkücü Şehitler
Ülkücüye Mektuplar
Sorular ve Cevaplar
Komünizm
Videolar
Müzikler
Postakartı

alt1 alt1
alt1
 Haber :
 Haber Ekle
 Haber Arşivi
 Arama
 Konular
 Baskıya hazırla
 Üyeler :
 Hesabınız
 Günlük
 Üye Listesi
 Özel İletiler
 ICQ Servisi
 Servisler :
 Kur'an-ı Kerim Meali
 Resim Galerisi
 E-Kart
 Dosyalar
 Müzikli Postakartı
 Cep Melodileri
 İletişim :
 Forumlar
 Bozkurtlar 100
 Bize Ulaşın
 Bizi Önerin
 Dökümantasyon :
 Makaleler
 Fikir ve Tarih Dünyası
 Kısa Nükteler
 Şairler ve Şiirler
 İzlenimler
 Ansiklopedi
 Dosyalar
 Dosya Ekle
 Popüler
 İlk 10
 Bağlantılar

alt1 alt1
alt1

alt1 alt1
alt1

alt1 alt1
alt1
AB'YE HAYIR

alt1 alt1
alt1
Makaleler
·Meluncanlar ve Biz
·Türk Tarihi ve Türk Adı
·Amerikan Genç Hristiyanlar Cemiyeti (Y.M.C.A.) ve Amerikan Kolejleri
·SEVR YASALARI MECLİS’TEN GEÇİRİLEREK TÜRKİYE YENİ BİR KURTULUŞ SAVAŞINA BAŞLAMAK MECBURİYETİNDE BIRAKILDI!
·ABD, Alenî Bir Düşman Haline Gelmiştir!
·Dedelerimiz Oğuzlar Çıkmış Yola Aral Kıyısından
·Avrupa Birliğine neden hayır.. Jeopolitik Yaklaşım
·Noel Üzerine
·Gümrük Birliği Anlaşmasının Anayasanın Başlangıç Kısmına Aykırılığı -1-
·Siyasi Konjonktürde Irak Türkmenleri
·Gümrük Birliği Anlaşmasının Anayasanın Başlangıç Kısmına Aykırılığı -2-
·Kıbrıs'ın Türkiyesiz AB üyeliği mümkün mü?
·Avrupa Birliği ve Kıbrıs Konusu
·Internet mi, İnternet mi?
·DİLDE, FİKİRDE, İŞTE BİRLİK (Gaspıralı ve Türkistan)
·İSMAİL GASPIRALI'NIN FİKİRLERİ
·Türkler ve İslamiyet
·Alparslan Türkeş'in Din Anlayışı ve İslama Bakışı
·Gök Tanrı
·Şamanizm Meselesi
·Ruhban Okulu neden açılmamalı?
·Ruhban Okulu
·Çanakkale Savaşları
·Türk Kültüründe Nevruz ve Milli Birlik-Beraberlik
· Sovyetler Birliği’nin Çöküşü ve Yeni Rusya Çeçen Mücadelesi
·Türkçenin Anadil Olarak Dünyadaki Yeri
·Masonların Kirli İşleri
·Gümrük birliği mi; sömürge antlaşması mı?
·17 Ağustos 1999 Depremi ve gizlenen gerçekler

alt1 alt1
alt1

alt1 alt1
alt1

alt1
Bozkurt NET :: Başlığı Görüntüle - SU CİLGİN TÜRKLER! SU BÖLUCU KÜRTLER! HER TÜRK OKUMALİ
  Link 1Ana sayfa | Link 2
Arama       

Bozkurt NET
Bozkurtların Yuvası

Forumlar Gruplar Gruplar Hesap Aç Oturum Aç  

Sayfa: « Önceki  1, 2, 3, 4 ... 11, 12, 13  Sonraki »  

Yeni Başlık Gönder   Bu başlık kilitlenmiştir; cevap yazamaz, iletileri değiştiremezsiniz 3. sayfa (Toplam 13 sayfa)
« Önceki başlık :: Sonraki başlık »  
Yazar İleti
kafkasyurt
Amatör Üye
Amatör Üye

İletiler: 67

İletiTarih: Per Oca 12, 2006 12:08 am    ileti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

BIRLIK OLALIM GEREKIRSE ÖLMEYE HAZIR OLALIM BIZI KIMSE ÖNLEYEMEZ ALLAHIN IZNI ILE

ALLAHU EKBER ALLAH-TÜRKÜ KORUSUN VE YÜCELTSIN....
Kullanıcı bilgilerini göster Kişisel ileti gönder
gng
Yeni Üye
Yeni Üye

İletiler: 24

İletiTarih: Per Oca 12, 2006 1:29 am    ileti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Artık buna dur demeli gerekirse kurunun yanında yaşta yansın bizim sürekli canımız acıyacak dert çekeceksek onlar çeksin kökten bitsin de kurtulalım arkadaşımızın dediğine tamamiyle katılıyorum bunların sadece dağdakileri değil hepsi terörist merkezdekilerde dağdan indim havasında zaten... " Sahipsiz vatanın batması haktır,
Sen sahip çıkarsan bu vatan batmayacaktır"
Kullanıcı bilgilerini göster Kişisel ileti gönder Kullanıcının web sitesini ziyaret et MSNM
bozkurt_4747
Amatör Üye
Amatör Üye

İletiler: 107

İletiTarih: Per Oca 12, 2006 12:29 pm    ileti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

bu konuda fazla konusmaya gerek yok sadece ırkcılık yapıyorsunuz genel deyıl ırkcı davranan arkadaslar var allah bızı bunlardan korusun nasıl her türk mıllıyetcı degılse her kurtte pkk lı degıl bu ulke ınsanına ayrımcılık yapanı yasatmamalıyız MARDINDEN SAYGILAR
Kullanıcı bilgilerini göster Kişisel ileti gönder E-Posta gönder
tatvanbozkurt
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

İletiler: 512

İletiTarih: Per Oca 12, 2006 1:43 pm    ileti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

bozkurt_4747 demiş ki:
bu konuda fazla konusmaya gerek yok sadece ırkcılık yapıyorsunuz genel deyıl ırkcı davranan arkadaslar var allah bızı bunlardan korusun nasıl her türk mıllıyetcı degılse her kurtte pkk lı degıl bu ulke ınsanına ayrımcılık yapanı yasatmamalıyız MARDINDEN SAYGILAR

ßen Irkçıyım var mı bi diyeceğin ???
Kullanıcı bilgilerini göster Kişisel ileti gönder Kullanıcının web sitesini ziyaret et AIM YIM MSNM
selo52
Amatör Üye
Amatör Üye

İletiler: 227

İletiTarih: Per Oca 12, 2006 1:52 pm    ileti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Arkadaşlar Vatanına bağlı,bayragı için canını verecek olan Kürtlerde vardır.Lütfen yazı yazarken bu hususa dikkat edelim.Unutmayalımki MHP'nin Diyarbakır,Van,Hakkari,Şırnak v.s illerde teşkilatlarındaki insanlarda Kürttür.Ve bizim bölücülere karşı o bölgedeki askerlerimizdir.Vatanına bayrağına ihanet eden soysuzlara rağmen o bölgede Türkiye bölünmez diyen ülküdaşlarımızın Vatan hainleriyle birlikte anılmamalıdır.Unutmayalımki bu ülkenin Vanlıda şehiti var,Samsunluda,Edirneli şehitide var,Diyarbakırlı şehitide var.
eren_gurhan
Yeni Üye
Yeni Üye

İletiler: 4

İletiTarih: Per Oca 12, 2006 2:02 pm    ileti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

arkadaşlar böle ayrımcılıklarklan biyere varamayız birisi diyo bütün kürtler öle biri diyo ayrımcılık yapmayın arkadaşlar benden size bir tavsiye o kişilerle uğrasacağınıza kendi hatalarımızı nasıl düzeltiriz bu davanın yürümesi için nasıl çalışmalar yapmalıyız,yani demek istediğim bir davayı bitirmenini yolu ancak ondan daha iyi güçlü ve BÜTÜN bir dava dır.biz kendi işimize bakalım zamanla zaten onlarda fikrimizi yenemeyecekleri için gücüüzün karşısında duramayacakları için bu konuyu tertemiz halledicez he şunuda söliyim vatan hainliği yapanlara zaten cezamızı vericez ama bütün kürtleri katmayalım içlerine cümleten selamünaleyküm
Kullanıcı bilgilerini göster Kişisel ileti gönder E-Posta gönder MSNM
tatvanbozkurt
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

İletiler: 512

İletiTarih: Per Oca 12, 2006 2:32 pm    ileti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Bu Ülkede Türküm Diyen Herkes Türktür!!!. G.Mustafa Kemal
Kullanıcı bilgilerini göster Kişisel ileti gönder Kullanıcının web sitesini ziyaret et AIM YIM MSNM
Vuslatim
Forum Yöneticisi
Forum Yöneticisi

İletiler: 3121

İletiTarih: Per Oca 12, 2006 3:31 pm    ileti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

tatvanbozkurt demiş ki:
bozkurt_4747 demiş ki:

ßen Irkçıyım var mı bi diyeceğin ???

Olmaz Ülküdasim.. Sen irkci olabilirsin. Biz degiliz....

hasan1299 demiş ki:
arkadaşlardan birkaçı ben kürtüm alınıyoruz falan diyorlar.ama onlara şunu söylüyorum kürtlerin tarihini araştırdıkları takdirde oğuzlara kadar gidecekler kürtler oğuzların bir boyudur ama onları aslını inkar ediyorlar.biz herzaman türk kürt kardeştir dedik hatta başbuğ türkeş onlar nekadar türkse bende okadar türküm onlar ne kadar kürtse bende okadar kürdüm dedi.başbuğ kürtlerinden bir türk boyu olduğunun farkındaydı.türkçülüğü esaslarını yazan ziyagökalp de oğuzların kürt boyundandır büyük bir türk milliyetçisidir.seyitahmede arvasi de öyle bunlar gibi onlarcası var.ama durum okadar değiştiki elini nereye atarsanız atın bütün pisliklerin altında kendilerini kürt diye tanımlayan vatandaşlarımız var hepsi olmasa bile çoğu böyle dağlarda dolaşanlar yine kürt kardeşi kardeşe kırdırıyorlar kuzeyıraktaki türkleri öldürenler onların mallarını gaspedenler yine kürt.sabrımız taştı artık ya tarihi iyi algılayıp türk olduklarının farkına kalacaklar yada böyle sürüp gidecek.siz darılmayın bu kutlu davadanda vazgeçmeyin.ne yazıkki türkiyenin gerçekleri bunlar.ALLAH TÜRK ü korusun ve yüceltsin

Bastaki yazida elestiriler dogru. Yalniz söylenmesi gereken BÖLÜCÜLÜGÜN HER TÜRLÜSÜNE KARSIYIZ olmali idi...

Bu baglamda kürtlere sesleniyoruz. Mesele müzmin hale geldi. Kürdüm ve kardesim demek yetmez oldu. Bunu sulandirdilar. Aslinda temel teskil ediyor ama suyunu cikardilar. Gelin TÜRKÜM demekle bu bozgunu cökertin. Genel kani vatana bagli kürtlerle bir sorun olmadigidir. Öyleyse inatla kardesiz diyorsaniz bunun yerine TÜRKÜM demeniz daha yararli olacaktir.

Ha illa ben kürdüm, kardesim ama Türk degilim diyorsaniz oyunlara alet olmussunuz demektir. Fikir yapinizda bozulma olmus demektir. Farkina varmaniz insallah gec olmaz.
bozkurt_4747
Amatör Üye
Amatör Üye

İletiTarih: Per Oca 12, 2006 3:35 pm    ileti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

vuslat ve dger kardeslerım ben o sondakı ben ırkcıyım varmı bır dıyecegın yazısını yazmadım .dınım ımanım kıtabım bayragım adına yemın edıyorumkı o yazıyı ben yazmadım vuslat bır acıklama yapman lazım bu tur cırkın oyunlar oynuyrsan nkardesım degılsın IRKCILIGA HER ZAMAN KARSIYIM VE KARSI OLACAGIMDA BANA BIRI BIR ACIKLAMA YAPSIN
Vuslatim
Forum Yöneticisi
Forum Yöneticisi

İletiTarih: Per Oca 12, 2006 3:40 pm    ileti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

bozkurt_4747 demiş ki:
vuslat ve dger kardeslerım ben o sondakı ben ırkcıyım varmı bır dıyecegın yazısını yazmadım .dınım ımanım kıtabım bayragım adına yemın edıyorumkı o yazıyı ben yazmadım vuslat bır acıklama yapman lazım bu tur cırkın oyunlar oynuyrsan nkardesım degılsın IRKCILIGA HER ZAMAN KARSIYIM VE KARSI OLACAGIMDA BANA BIRI BIR ACIKLAMA YAPSIN

Sen yazdin diyen olmadi ki...

Senden yapilan alitiya cevap verilmis. Tatvanli Ülkücü kardesime dedim zaten. Kendisini tanir ve severim.

Ama daha önceleri dedigim gibi sen TÜRKLÜGÜNÜ haykir....
bozkurt_4747
Amatör Üye
Amatör Üye

İletiTarih: Per Oca 12, 2006 3:41 pm    ileti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

vuslat efendı senı beklıyorum senn yaptıgın hıc hos degıl hatta haınce bırsey sen kımsın kı benım yazımı degıstırıp kardeslerıme yanlıs tanıtıyorsun
bozkurt_4747
Amatör Üye
Amatör Üye

İletiTarih: Per Oca 12, 2006 3:44 pm    ileti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

tatvanlı o zaman ınsan olamamıssın vuslatım kusura bakma kardes yanlıs anlamısım ozur dılerım tatvanlı ırkcıysan ulkucu degılsın senın musluman oldugunada ınanmıyorum ırkcıymıs .ırkcılık hangı mıllet tarafından yapılırsa kotudur yazık yuzunu bıze gosterdın
Vuslatim
Forum Yöneticisi
Forum Yöneticisi

İletiTarih: Per Oca 12, 2006 3:46 pm    ileti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

bozkurt_4747 demiş ki:
tatvanlı o zaman ınsan olamamıssın vuslatım kusura bakma kardes yanlıs anlamısım ozur dılerım tatvanlı ırkcıysan ulkucu degılsın senın musluman oldugunada ınanmıyorum ırkcıymıs .ırkcılık hangı mıllet tarafından yapılırsa kotudur yazık yuzunu bıze gosterdın

O da irkci degil. Kizginligini ifade etmis.. Bir baska yazisinda Türkiye´de yasayan herkesin Türk oldugunu söylüyor.
bozkurt_4747
Amatör Üye
Amatör Üye

İletiTarih: Per Oca 12, 2006 3:51 pm    ileti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

IRK VE IRKÇILIK

Belli bir ırkın doğal üstünlüğünü savunan teori ve görüş. Kalıtım yoluyla geçen fiziki özelliklerle kişilik, zeka ve kültür özellikleri arasında bir sebeb-sonuç bağlantısı bulunduğu inancından kaynaklanır. Tarih boyunca üstün sayılan ırkların diğer ırklar üzerinde egemenlik kurma ve sömürme girişimlerinde meşrulaştırıcı bir gerekçe olarak kullanıldı. Toplumlar arasındaki birlik ve dayanışmayı yok etmesi, zulüm ve sömürüye neden olması yüzünden İslâm tarafından kesin biçimde yasaklandı.

Irkçılık, insanlık tarihi içinde uzun bir geçmişe sahiptir. Eski Yunan, Roma, Mısır toplumlarında egemen uluslar kendilerinin doğal üstünlüklerine inanırlar, kendilerinden olmayan ulusları ikinci sınıf insan, dolayısıyla köle ve hizmetçi olmak üzere yaratılmış topluluklar olarak değerlendirirlerdi. İsrailoğulları gibi kimi toplumlarda ise ırkçılık dini bir nitelik kazanmıştı. Kendilerinin seçilmiş ulus olduklarına inanan israiloğulları, İslâm'ın tebliğ edildiği dönemde, sırf kendi uluslarından olmadığı için Hz. Muhammed (s.a.s)'in peygamberliğini kabul etmemişlerdi .

Uzun geçmişine rağmen ırkçılık sosyal bir teori olarak ondokuzuncu yüzyıl da sistemleşti. Irkçılığın altın çağı kabul edilen bu yüzyılda kendisi ırkçı olmamakla birlikte Charles Darwin'in biyolojik evrim kuramı, sözde bilimsel ırkçılığın gelişmesine temel oluşturdu. Sosyal Darwincilik insan soyunun zaman içinde çeşitli evrim aşamalarından geçtiğini, Avrupalı beyaz ırkın insanın toplumsal evriminin en üst aşamasını temsil ettiğini savundu. Gobineau, beyaz ırkın üstünlüğünü, beyazlar içinde de ârî ırkın en yüksek medeniyet seviyesine ulaştığını öne sürdü. Gobineau'nun izleyicilerinden İngiliz asıllı Houston Stevvart Chamberlain, Almanya'da uzun boylu, açık tenli ve uzun kafalı Tötonların üstün ırk olduğunu, Yahudilerin fiziksel olarak Tötonlardan kolayca ayırt edilmeseler de manevi açıdan olanlardan geri olduklarını savundu.

Gobineau ve Chamberlain'in görüşleri, başta Nietzche olmak üzere Max Weber, Werner Sombart gibi düşünürlerce beslenerek Almanya'da Nazi ırkçılığının temelini oluşturdu. Adolf Hitler siyaset felsefesinin ırkçılık yönünü "bilimsel" temellerini bu düşünürlerden aldı. Nazi ırkçılığı bütün çelişki ve tutarsızlıklarına rağmen Almanları birleştirmekte, yenilmez olduklarına inandırmakta, ekonomik sömürüyü ve köle emeğini meşrulaştırmakta, halkı savaşa yöneltmekte başlıca etken oldu ve Nazizmin Alman halkı üzerinde kurduğu egemenliğinin temel öğesini meydana getirdi.

Nazizmden farklı biçimde de olsa, Avrupa uluslarının sömürgecilik hareketlerinde haksız ve insanlık dışı eylemleri meşrulaştırmakta ırkçı görüşler başlıca etken oldu. İspanyollar Amerika'ya geldiklerinde Yerlilere karşı izledikleri yayılmacı ve saldırgan politikalarını, Yerlilerin İspanyollardan farklı oldukları, kendileriyle aynı anlamda insan bile sayılamayacaklarını öne süren ırkçı teorilere dayandırdılar, topraklarını ellerinden aldıkları Yerlilere insan gibi davranmanın gerekmediğini öne sürdüler. Thomas Carlyle, James A. Froude, Charles Kingsley ve özellikle Rudyard Kipling'in yazılarında ısrarla işlenen "beyaz adamın misyonu" düşüncesi de sömürgecilik döneminde ırkçılığı meşrulaştırıcı ve sömürgeciliği yüceltici bir işlev gördü. Bu düşünceye göre beyaz Avrupalı öteki ırklara medeniyet götürüyor, dolayısıyla insanlığa hizmet ediyordu. Başta İngiliz, Fransız ve Portekizliler olmak üzere Avrupalı tüm sömürgeciler Asya'da, Afrika'da, Hindistan ve Uzak Doğuda sömürgeleştirme faaliyetlerini bu sözde "medenileştirme" görevlerine dayandırıyorlardı. ABD'de ise ırkçılık önceleri katliam ölçüsünde Yerlilere, daha sonra da Siyahlara yöneldi. Günümüzde ırkçılıktan belli ölçüde bir uzaklaşma eğiliminden söz edilse de başta ABD olmak üzere tam Avrupa ülkelerinde varlığını sürdürmekte; özellikle ırk ayırımının yasal olarak sürdüğü Güney Afrika ile İsrail'de en katı ve acımasız biçimiyle egemenliğini yürütmektedir.

İslâm, zulüm ve sömürüye yol açan tüm inanç ve düşünceler gibi ırkçılığı da yasaklamıştır. Kur'an ırkların aynı kökten geldiklerini ifade ederek, üstünlük iddialarının temelsizliğini ortaya koymuştur. Tüm insanlar ve uluslar Hz. Adem (a.s) ile eşi Havva'dan yaratılmıştır. İnsan toplumunun ırklara, kabilelere ayrılması da onların tanışmaları ve yardımlaşmaları amacına bağlıdır. Zulüm ve sömürüye neden olacak kalıtımsal bir üstünlük söz konusu değildir. İnsanların ve toplumların iyilik ve üstünlükleri yalnızca inançlarına, yaşama biçimlerine bağlıdır, Allah'ın emirlerine uyma, yasaklarından kaçınma konusundaki titizliklerinden kaynaklanır (el-Hucurat, 49/13).

İslâm'a göre ırk öğesi insanlara doğal bir üstünlük sağlamadığı gibi medenî bir toplumun oluşmasında da temel etken değildir. Medenî bir toplum, hayvanlar gibi iç güdüleriyle birlikte yaşayan insanlardan değil, özgür iradeleriyle seçtikleri inanç ve idealler çevresinde toplanan insanlardan oluşur. Bu nedenle İslâm toplumu İslâm'ı bir din, bir hayat düzen ve biçimi olarak benimseyen insanların oluşturduğu toplumdur. Belirleyici tek etkenin inanç olduğu bu toplumun oluşmasında başka hiçbir maddi ya da manevi etkenin katkısı yoktur. Aynı akide çevresinde birleşen insanlar, kan bağları olmasa da kardeştirler (el-Hucurât, 49/10). Buna karşılık, aynı inancın paylaşılmaması durumunda, baba oğul arasında bile bir yakınlıktan söz edilemez. İman etmediği için babasının çağrısına uymayan Hz. Nuh'un oğlu onun ailesinden sayılamaz (Hud, l l/46). Aynı inancı paylaşan müminler küfrü tercih etmeleri durumunda ne babalarını, ne de kardeşlerini veli edinebilirler (et- Tevbe, 9/23). Hiçbir mümin, babası, oğlu, kardeşi ya da diğer bir yakını da olsa, Allah'a ve Peygamberine düşman olan kimseye sevgi besleyemez (el-Mücadele. 58/22).

Hz. Peygamber (s.a.s)'de câhilî bir âdet olan ırkçılığı sık sık gündeme getirerek eleştirmiş ve yasaklamıştır. Veda haccı sırasında, Veda Hutbesi olarak bilinen ünlü konuşmasında Arabın Arap olmayana, Arap olmayanın Araba, beyaz renklinin siyaha, siyah renklinin beyaza bir üstünlüğü olmadığını, üstünlüğün yalnızca takva ile olduğunu ilan etmiştir. Mekke'nin fethinde, Kabe'yi tavaf ettikten sonra yaptığı konuşmada Hz. Peygamber (s.a.s) aynı gerçeği şöyle dile getirmiştir: "Sizden câhiliyye ayıplarını ve büyüklenmesini gideren Allah'a hamd olsun. Ey insanlar, tüm insanlar iki gruba ayrılırlar. Bir grup iyilik yapan, iyi olan ve kötülükten sakınanlardır ki bunlar Allah nazarında değerli olan kimselerdir. ikinci grup ise günahkar ve isyankar olanlardır ki bunlar da Allah nazarında değersiz olanlardır. Yoksa insanların hepsi Adem'in çocuklarıdır; Allah Adem'i de topraktan yaratmıştır." Irk üstünlüğü düşüncesinin temelsizliği başka bir hadiste de şöyle ortaya konur "Hepiniz Adem'in oğullarısınız, Adem de topraktan yaratılmıştır. İnsanlar babaları ve dedeleri ile övünmekten vazgeçsinler. Çünkü onlar Allah nazarında küçük bir karıncadan daha değersizdirler" (Tirmizi Tefsir sure, 49).

Hz. Peygamber (s.a.s) insanların aynı kökten geldiklerini ve üstünlüğün yalnız takva ile ölçülebileceğini belirtmekle yetinmeyerek Allah'ın insanları ırklarına göre değerlendirmeyeceğini de ısrarla vurgular. Bir hadislerinde "Allah kıyamet günü sizin soyunuzdan-sopunuzdan sormayacaktır. Şüphesiz Allah katında en üstün olanınız kötülüklerden en çok sakınanınızdır." buyurmuştur. Aynı anlam diğer bir hadiste de şöyle dile getirilir: "Allah sizin mallarınıza ve şekillerinize bakmaz; fakat O sizin kalblerinize ve amellerinize bakar (Müslim, Birr, 33; İbn Mâce, Zühd, 9). Bütün bu gerçek ve uyarılar karşısında ırkçılık davası güden kişinin müslümanlık iddiasının bir anlamı yoktur. Hz. Peygamber (s.a.s), "ırkçılık davasına kalkışan bizden değildir, ırkçılık üzerine savaşa girişen de bizden değildir". (Müslim, İmare, 53, 54, 57) buyurarak böyle bir kişinin yerini tesbit etmiştir.

İslâm, getirdiği evrensel kardeşlik ilkesi ile Cahiliyye döneminde şiddetle hüküm süren ırkçılık adetini ezip yok etti. Kendilerini soylu ve üstün gören Mekke aristokratlarının zulüm ve baskılarına rağmen İslâm, Romalı Süheyb, Habeşli Bilal ve İranlı Selman gibi aşağılanan insanların çabalarıyla başarıya ulaşarak evrensel bir toplum oluşturdu. Ne yazık ki Emeviler döneminde İslam egemenliğinin yerini alan saltanatla birlikte birçok cahiliye adeti gibi ırkçılık da yeniden canlandı. Arap olmayan müslümanlar tümden mevali sayılıyor, Kureyş dışındaki Araplar bile küçümseniyordu. Emevilerin sürdürdüğü ırkçı politika kısa zamanda Arap olmayan müslümanlar arasında da ırkçı eğilimlerin ortaya çıkmasına neden oldu. Özellikle Farslar ve Türkler arasında başlayan bu eğilim giderek Şuubiye olarak anılan ırkçı, ulusalcı hareketlere dönüştü. Emevilerin yıkılmasında önemli bir etken olan Şuubiye hareketi Abbasiler döneminde etkisini yitirmekle birlikte bütünüyle yok olmadı.
IRKCILIK KADAR KOTU BIRSEY VARMI KI;AYRICA KENDISINE HAKIM OLAMIYORSA ARAMIZDA ISI NE
Yeni Başlık Gönder   Bu başlık kilitlenmiştir; cevap yazamaz, iletileri değiştiremezsiniz 3. sayfa (Toplam 13 sayfa)

Sayfa: « Önceki  1, 2, 3, 4 ... 11, 12, 13  Sonraki »  

Forum Seçin:  
Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumdaki iletilere cevap veremezsiniz
Bu forumdaki iletilerinizi değiştiremezsiniz
Bu forumdaki iletilerinizisilemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız