Bozkurt NET{ Bozkurt NET
  Tıklayın kayıtlı kullanıcı olun
Ana sayfa ::Hasabınız :: Forumlar :: Makaleler :: İndir :: İletişim :: KURALLAR
alt1 alt1 alt1
alt1 alt1
alt1
Atatürk
Başbug
Atsız´ın Mektupları
Bozkurt
Tarihte Türkler
Osmanlı Sultanları
3 Mayis
Türk İslam Ülküsü
Ülkücü Hareket
İslam
Türk Büyükleri
12 Eylül
Dokuz Işık
Kızıl Elma
Doğu Türkistan
Türk Dünyası
Şiirler ve Marşlar
Ülkücü Şehitler
Ülkücüye Mektuplar
Sorular ve Cevaplar
Komünizm
Videolar
Müzikler
Postakartı

alt1 alt1
alt1
 Haber :
 Haber Ekle
 Haber Arşivi
 Arama
 Konular
 Baskıya hazırla
 Üyeler :
 Hesabınız
 Günlük
 Üye Listesi
 Özel İletiler
 ICQ Servisi
 Servisler :
 Kur'an-ı Kerim Meali
 Resim Galerisi
 E-Kart
 Dosyalar
 Müzikli Postakartı
 Cep Melodileri
 İletişim :
 Forumlar
 Bozkurtlar 100
 Bize Ulaşın
 Bizi Önerin
 Dökümantasyon :
 Makaleler
 Fikir ve Tarih Dünyası
 Kısa Nükteler
 Şairler ve Şiirler
 İzlenimler
 Ansiklopedi
 Dosyalar
 Dosya Ekle
 Popüler
 İlk 10
 Bağlantılar

alt1 alt1
alt1

alt1 alt1
alt1

alt1 alt1
alt1
AB'YE HAYIR

alt1 alt1
alt1
Makaleler
·Meluncanlar ve Biz
·Türk Tarihi ve Türk Adı
·Amerikan Genç Hristiyanlar Cemiyeti (Y.M.C.A.) ve Amerikan Kolejleri
·SEVR YASALARI MECLİS’TEN GEÇİRİLEREK TÜRKİYE YENİ BİR KURTULUŞ SAVAŞINA BAŞLAMAK MECBURİYETİNDE BIRAKILDI!
·ABD, Alenî Bir Düşman Haline Gelmiştir!
·Dedelerimiz Oğuzlar Çıkmış Yola Aral Kıyısından
·Avrupa Birliğine neden hayır.. Jeopolitik Yaklaşım
·Noel Üzerine
·Gümrük Birliği Anlaşmasının Anayasanın Başlangıç Kısmına Aykırılığı -1-
·Siyasi Konjonktürde Irak Türkmenleri
·Gümrük Birliği Anlaşmasının Anayasanın Başlangıç Kısmına Aykırılığı -2-
·Kıbrıs'ın Türkiyesiz AB üyeliği mümkün mü?
·Avrupa Birliği ve Kıbrıs Konusu
·Internet mi, İnternet mi?
·DİLDE, FİKİRDE, İŞTE BİRLİK (Gaspıralı ve Türkistan)
·İSMAİL GASPIRALI'NIN FİKİRLERİ
·Türkler ve İslamiyet
·Alparslan Türkeş'in Din Anlayışı ve İslama Bakışı
·Gök Tanrı
·Şamanizm Meselesi
·Ruhban Okulu neden açılmamalı?
·Ruhban Okulu
·Çanakkale Savaşları
·Türk Kültüründe Nevruz ve Milli Birlik-Beraberlik
· Sovyetler Birliği’nin Çöküşü ve Yeni Rusya Çeçen Mücadelesi
·Türkçenin Anadil Olarak Dünyadaki Yeri
·Masonların Kirli İşleri
·Gümrük birliği mi; sömürge antlaşması mı?
·17 Ağustos 1999 Depremi ve gizlenen gerçekler

alt1 alt1
alt1

alt1 alt1
alt1

alt1
Bozkurt NET :: Başlığı Görüntüle - KÜRT MESELESİ KESİN ÇÖZÜMÜ ÜZERİNE ÖNERİLER
  Link 1Ana sayfa | Link 2
Arama       

Bozkurt NET
Bozkurtların Yuvası

Forumlar Gruplar Gruplar Hesap Aç Oturum Aç  

Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder 1. sayfa (Toplam 1 sayfa)
« Önceki başlık :: Sonraki başlık »  
Yazar İleti
kadir45
Site Yöneticisi
Site Yöneticisi

İletiler: 3100

İletiTarih: Per Arl 23, 2004 8:50 am    ileti konusu: KÜRT MESELESİ KESİN ÇÖZÜMÜ ÜZERİNE ÖNERİLER Alıntıyla Cevap Gönder

Kürt meselesi artık acilen çözülmelidir.Ülkeye 25 yıl zaman,milyarlarca dolar para kaybettiren bu mesele,
batılıların da kaşımasıyla bitecek gibi görünmüyor.Peki böyle bir kamburu,kalkınmakta olan Türkiye daha
fazla sırtında taşıyabilir mi?TAŞIYAMAZ.Şimdi kardeşlik,birlikte yaşama,onları kendimize benzetme gibi
fikirleri bir tarafa bırakıp gerçekleri görelim.Sorunu ekonomik olarak görüp de fukaralık edebiyatı yapan sol
kesimin fikirlerini de bir tarafa bırakalım.Devletin tüm iyiniyetine rağmen,doğu ve güney doğu Anadoluya bu
kadar yatırımına rağmen bu olaylar bitmemiştir.Daha 30 lu yıllarda Mustafa Kemal,Tunceli izin özel kanun
çıkarmış,oraya yol yapmış,okul kurmuştur.Bundan 20 yıl önce dahi,hiçbir ile nasip olmayacak eğitim kurumları
burada var iken,maalesef bu il Türkiye’ye bol miktarda terörist yetiştirmiştir.Okuma yazma oranının bu kadar
yüksek olduğu bu yerde Cumhuriyete karşı Dersim isyanı ile başlayan olaylar bitmemiştir.Tunceli;,ülkeye olan
borcunu,Hüseyin Cevahir gibi azılı militanlar yetiştirerek ödemiştir.Demek ki eğitim ile bu iş olmuyor.
Ekonomiye gelelim.Türkiye gap’ı yapıyor.Bu ülkenin borçlanmasının en büyük nedenlerinden biri olan bu yatırım da işe yaramamıştır.Yaramaz da.Kaçakçılık,ve çapul ile geçinmeye alışan insanları tarlada çalıştıramazsınız.Nitekim,80 den sonra kaçakçılık önlenince,kudurmaları daha da artmıştır.Çaresiz kalınca
inşaat sektörüne girmişler,burada gerçekten iyi çalışmışlar,ama mafyalaşarak bu sektörü de ele geçirmişler,
Üstelik kazançlarıyla,devlete vergi vereceklerine pkk ya aidat ödemeye başlamışlardır.Bu hal den tutun,her türlü
hizmet sektöründe böyledir.Artık ok yaydan çıkmış,bunları düzeltme imkanı kalmamıştır.Sitelerine gidin,kendilerinden çok batı liderlerine ve madamların haberlerine rastlarsınız.Bunlar artık zıvanadan çıkmış,
binlerce yıllık tarihe sahip Türk milletinin bağımsızlığını ve toprak bütünlüğünü tartışacak kadar ileri gitmişlerdir.Bu saatten sonra artık bunlarla milli mutabakat sağlanması imkansızdır.
Irakta birkaç devlet kurulacağı,bunlardan birinin kesinlikle bir kürt devleti olacağı artık bellidir.
Başımızdakilerin,gaflet,delalelet,hatta hiyanetlerinden dolayı,takır takır bu devleti kurdular.Musulu da bunlara
Verdiler.Artık Kerkük ve Musul Türkiye için bitmiştir.Çünkü o kargaşada Türkiye maalesef buraya girmemiştir.
Bu saatten sonra da vermezler.Bizim artık ülkemizi ve bütünlüğümüzü korumaktan başka yapacağımız bir şey yok.Çünkü bu suni devlet artık,doğu ve güneydoğu anadoluyu karıştıracak.teröristlere yataklık edecek,batıda yerleştiği bir çok yerde ayaklanmalarla Türkiyeyi parçalayıp yok etmek isteyecektir.Bu dışarıdan müdahalelerle uğraşırken,artık arkamızdan içeriden vurulmamızı daha fazla göze alamayız.Benim bu iş için önerilerim şu.
1-Türkiye cumhuriyeti,özel bir kanun çıkaracak,ve vatandaşlarından taahhütname alacaktır.Ayaklanan,casusluk yapan,başka devletler hesabına çalışan kişi vatandaşlıktan atılacak,tüm mal varlığına devletce el konulacak,bununla da kalmayıp vatandaşlıktan atılmakla birlikte idam edilecektir.
2-Bu taahhütnameyi imzalamıyan tüm kürtler,kuzey ıraka sürülecektir.Karşılığında oradaki Türkmenler içeri
alınacak,özellikle güneydoğudaki topraklara bunlar yerleştirilecektir.
3-Devletin tüm kademelerindeki,ordu ve polis teşkilatı dahil,tüm kürtler yaşlarına bakılmaksızın emekli edilecekler,hakları ödenecek,bunlardan taahhütname imzalamıyanlar da kuzey ıraka sürülecektir.
4-Bunlara hiçbir şekilde devlet ihalesi verilmeyecek,bunlara karne kiralayan,ve paravan olarak el altından bunlara ortaklık sağlayan Türkler ihanet suçu işlemiş sayılacaklardır.
5-Devlet aleyhine yürüyüş,gösteri ve terör eylemine katılan kürtler vatana ihanetten cezalandırılacaklardır.
6-Bunlara hiçbir şekilde seçme ve seçilme hakları verilmeyecek,yerel yönetimler de dahil,işçi,memur ve yönetici
olamıyacaklar,oy kullanmıyacaklardır.Bunlara askerlik de yaptırılmayacaktır.
7-Güneydoğuda ege ordusu gibi,tamamen bağımsız,nato ile hiçbir ilişkisi olmayan ve komutanı büyük yetkilerle donatılmış,gereğinde münferiden hareket edebilen güçlü bir ordu kurularak konuşlandırılacak,sınırlarımız çok iyi bir şekilde korunacaktır.Bu şekilde caydırıcılığımız ve kararlılığımız bu suni kürt devletine gösterilecektir.
8-İçeride kalan kürtlere serbest dolaşım hakkı verilmeyecek,büyük şehirlere giriş çıkışı kontrol altına alınacak,
büyük şehirlere vize ile girip çıkabilecekler,buralarda çalışamıyacaklardır.
9-İçeride kalan kürtlerin mülk edinmelerine sınır getirilecek,belirlenmiş miktardan fazla toprak ve konut sahibi olmaları yasaklanacaktır.
10-Kalan kürtlere azınlık statüsü uygulanacaktır.
Ana başlıklarıyla özetlediğim bu çözümü demokratik görmeyenler olabilir.Daha ileri gidip bu faşizm de diyenler olabilir.Ama bir gerçek var.Olağanüstü şartlarda normal tedbirlerle devleti yürütemezsiniz.Devletine milletine bağlı Türk vatandaşlarının vergileriyle,bunların memleketlerine yapılmış yardımlar ve yatırımlar,
Türk milletinin bunca şehit vermesiyle geriye dönmüşse;artık burada demokrasi değil başka şeyler çalışmalıdır.
Biz ödediğimiz verginin,nereden geleceği belirsiz bir mermi olarak bize dönüşünü istemiyoruz artık.
Elbette kurunun yanında yaş da yanacaktır.Ama olayın doğasında bu hep olmuştur.Osmanlı Ermeni sorununu bu
şekilde ebediyen çözmüştür.Ne oldu arada bir havlıyorlar o kadar.Bu kadar iyi davrandık da ne oldu kürtlere?Mermiyi biz yedik,30.000 den fazla evladımızı gömdük .Avrupadan;yüzde yüz haklıyken dünyanın lafını ve eleştirisini yedik.Ne İsa’ya ne de Musa’ya yarandık.O zaman bırakın kuralları biz koyalım.Seçme ve
seçilme konusu çok mühimdir.Hadepin dehabın bu kadar oyu nereye gitti.Bunların sırtından siyaset yapan bugünkü iktidar gibi olanlara.İşte bugün bunun diyetini ödüyoruz.Bunlara bu yasağı koydun mu;oy derdi biter
başımıza böyle adamlar da gelmez.Bu önerilerin şartları ağırdır elbette.Ben buna rağmen kalacak kürt varsa diyorum ki onlar artık bizi benimsemişlerdir.Evet ben bunları asalım keselim demiyorum.Ama bizle yaşamıyan,oyun kuralları icat etmeye kalkışanlara diyorum ki,o kadar uzun boylu değil.Hakimiyet kayıtsız şartsız Türk milletinindir.Ne rte nin ne de bir sınıfın.Efendi olan Türk Milletidir.
Kullanıcı bilgilerini göster Kişisel ileti gönder E-Posta gönder
zafershn
Amatör Üye
Amatör Üye

İletiler: 211

İletiTarih: Per Arl 23, 2004 10:10 am    ileti konusu: ne diyim Alıntıyla Cevap Gönder

aklıma başbuğun ne mozağiyi mermerdir ulan mermerdir kükreyişi geldi.kadir21 iyi niyetle yazıldığından zerre kadar şüphem olmayan yazında başbuğun fikirlerini bulamadım.dediklerini yaparsak eğer bu mermeri parçalamış en korkuncu mozaik yapılmasına bizlerde bilmeden onlara malzemesini vererek katkıda bulunmuş olmazmıyız.
Kullanıcı bilgilerini göster Kişisel ileti gönder
kadir45
Site Yöneticisi
Site Yöneticisi

İletiler: 3100

İletiTarih: Per Arl 23, 2004 12:54 pm    ileti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Değerli kardeşim zafershn;
Söylediklerin harfiyen doğrudur.Gerçekten Başbuğ bunları söylemiştir.Onun olsun,Mustafa Kemal’in olsun fikirlerinin ve düşüncelerinin üzerine fikir koymaktan haya ederim.Ben devlet adamı değilim.Eğer şu belirttiğim
insanların yarısı kadar kapasitenin kendimde olduğuna inansaydım,bu işleri düzeltmeye talip olur,yola çıkardım.
Herzaman söyledim.Okyanusta bir zerreyim ben.Yazdıklarımın ne anlama geldiğini,söylediklerimin ne mana ifade ettiğini elbette biliyorum.Mutlaka tartışmaya açık çok yönü de olabilir.Ben konuyu tartışma ortamına taşıdım.Buna katkıda bulunduğun için de teşekkür ederim.Başbuğ rahmetli olalı epeyi bir zaman geçti.Tabii
bu öyle aman aman bir süre sayılmayabilir.Ama dünyanın koşulları daha da süratle değişiyor.Bir defa şu var ki,
o zaman oluşmuş bir kürt devleti yoktu burnumuzun dibinde..Kırmızı hatlarımız vardı.Ama bunların hepsi bitti.
Rahmetli bir fikir ve dava adamıdır kuşkusuz.Ama siyasi bir kişiliği vardır.Siyasetin de içindedir.Bir siyaset adamının başta gelen özelliklerinden birisi de dengeleri çok iyi gözetmesi,söylemlerinin de bizden çok farklı
olmasıdır.Genelde siyasetçinin ana düşünceleri ile uygulamaları oldukca farklıdır.Bazen hissetmediğiniz,istemediğiniz şeyleri söyler,başka işler yaparsınız.Ben burada kesinlikle Başbuğun bu konudaki
fikirleri şu ya da bu demiyorum.Çünkü onun adına yalan yanlış konuşmak bana yakışmaz.Ama şunu düşünüyorum.Eğer yaşasaydı; bu dil serbestisine,bunların bu derece tahriklerine,dibimizde bağırta bağırta bir kürt devletinin kurulmasına,geçen Pazar diyarbakırda yaptıkları miting deki hareketlerine bakıp da hala bu zoraki nikahı devam ettirmeyi düşünürmüydü?Terörle mücadelenin başında devletimizin yaptığı en büyük iki yanlış şuydu.Birincisi bu hareketi üç beş kandırılmış çapulcunun yaptığını
düşünmek,ikincisi savunmada kalıp bertarafa çalışmak.Bunun ikisi de düzeltilip doğrular ortaya konulduğunda,
başarı kendiliğinden geldi.Bunların memleketlerinde yıllarca çalışmış bir insan olarak,ben bunları,Türk devletiyle hep zoraki nikah yaşıyan kimseler olarak gördüm.O zamanlar durum böyle de değildi.Şu an da abd
bölgeye girdi.Bunlara devlet de kurdurdu.İsrail ile birlikte silah sa silah,eğitim se eğitim,paray sa para da
veriliyor.Hayalleri gerçekleşme aşamasına geldi.Tek bir hamleleri kaldı.Türkiye cumhuriyetini parçalayıp yıkmak.1980-1990 arasında,büyük şehirlerde operasyonları tamamlandı.Şu an da Anadolu içlerine geliyorlar.
Bizim milletimizin gafletinden istifade değerinin üzerinde para ödeyerek mülk sahibi oluyorlar.Şimdi İstanbul,Ankara,İzmir,Manisa,Aydın,Denizli ile birlikte hemen hemen tüm ege il ve ilçeleri,dikkat et ilçe bazında diyorum,Antalya,Mersin,Adana.Buralarda teşkilatlanma tamam.Şu an da iç anadoluya geliyorlar.Burdur Isparta,ve diğer iç anadolu illeri.Sen bundan ne anlıyorsun?Hadi büyük şehirlere iş bulacağım diye geldin,milli
geliri düşük anadolu il ve ilçelerine bu akın neden?Bunlar bu hareketleri belli bir plan dahilinde yapıyorlar.Benim kibar milletim,geçim endişesi ve az olsun iyi şartlarda yetiştireyim diye iki çocukta kalırken,bunlar tavşan gibi ürüyorlar.Bunun anlamı şu.Kendi ülkesinde azınlık durumuna düşmeye başlayan
aslında Türk milletinin ta kendisidir.Bu devletten maaş alıp da,Türk kadını geldiğinde şakır şakır kürtaj yapan
hem de başhekim konumunda bir adam,kürt kadını geldiğinde git doğur asker lazım diyor.Şimdi Türkiye cumhuriyetinin okutup yetiştirdiği makam verdiği bir kürt,bu kafa yapısında ise,dünyadan haberi olmayanlarını;
hele komşu bir devlet sınırlarında kurulmuşken tutamazsın.Bu belge ile sabittir.Bu başhekim mhp teşkilatınca görevden aldırıldı.Birkaç il sağlık müdürü arkadaşım da bir çok kürt hekimin devletin takibatında olduğunu söyledi.Pkk ile çalışıyorlarmış.Bu bir değil iki değil.Yani bu adamlar artık bu mermeri kırmayı,mozaik olmayı,
onu da bırak bu ülkeyi ele geçirmeyi kafalarına koymuşlar bir kez.Benim şu söylediklerimde zerre kadar kuşku duysaydım bu önerileri getirmezdim.Bana göre kendimizi kandırıyoruz.Kanser kolu ve ayakları srdı.Bizi rahatsız ediyor.Canımız yanıyor ve kımıldıyamıyoruz.Bu ikilem içinde biz kalkınmaya değil bunlarla mücadeleye para
ayırabiliyoruz.Şu anda ülkede bir sürü baraj ,sulama tesisi ödeneksizlikten yarım kaldı.Ufacık bir sulama barajı on yıldır bitmiyor.Yatırımlar atıl ve yarım vaziyette.Gap’ın daha yüzde otuzu bitmedi.En aza 50 yıllık işi var.
İşte bu noktada diyorum ki Türkiye artık bu zoraki nikahı bitirip yollarını ayırmalıdır.Baş gitti gidecek.Kanser her yeri sarmış.O zaman kol ve bacağı vermek gerek diye düşünüyorum.Bunu kesip atacaksın.Bu yalnız bunlar için geçerli,ama kafayı kim kaldırırsa onlara da uygulansın.Elbette bu şahsi düşüncemdir.Ne partiyi ne de herhangi bir kuruluşu bağlar.Radikal bir çözümdür elbette.Ne Mustafa Kemal’in ne de Başbuğun öğretilerine de
uymuyor farkındayım.Yalnız Mustaf Kemal’in mermeri falan bırakıp,dersim isyanında Tunceliyi sildiğini biliyorum.Aslolan devletin bekasıdır.Ben ce devlet,varlığını devam ettirmek için gerekli her türlü tedbiri alı,uygular,kendine kalkan elleri de kırar.Yanılıyor olabilirim.Ama oralarda bunları gördüğüm,adamların kafa
yapılarını bildiğim için,tartışma ortamına getirdim.Her türlü görüşe de saygı duyarım.Bu ırkçılık değildir.
Yüz yılı aşkın bir süre ülkeyi uğraştıran mesele için düşündüğüm bir hal tarzıdır.Şunu da söyleyeyim ki,bu
Ancak bağımsız,ve gerektiğinde tüm dünyaya rest çekebilecek bir devletin işidir.Mustafa Kemal Dersimde iki yıl uğraştı.Aynı Tunceli, Osmanlıyı yıllarca uğraştırdı.Mustafa Kemal bunu yaparken dünyayı da takmadı.Kimseden
de izin istemedi.Yakında bunlar aynı an da heryerde düğmeye basılarak isyana kalkışılırsa,bedeli çok ağır olacaktır.Olur ki bazı ülkesini seven devlet adamımız kaldıysa bilsinler istedim.Eleştirilerin,için teşekkürler.Ama benim fikrim bu.Bu konuda gelecek tüm eleştiri ve uyarılara da şimdiden teşekkür edrim.
Kullanıcı bilgilerini göster Kişisel ileti gönder E-Posta gönder
Delikanli66
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

İletiler: 1042

İletiTarih: Per Arl 23, 2004 1:18 pm    ileti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Benim guvenmedigim uyduruk millet varsa o da kurt milletidir.
Bunlari sepetlemek lazim.
yahyaoglu
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

İletiler: 655

İletiTarih: Per Arl 23, 2004 1:34 pm    ileti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Eskiden hep iyi kürtler ayrı müslüman olanlar Türk milletini sevenler ayrı gerikalanlar şerefsiz derdim. Arkadaşlar kimse kusura bakmasın

İZMİR
ANKARA
MANİSA
KIRŞEHİR
KONYA

da en az ikişer yıl kaldım bir çok kürt tanıdım pkk lı olmayan sarı kırmızı yeşil bileklik kolye takmayan vatana ihanet etmeyen müslümanca hayat süren görmedim. Böyle bir kürt ü görene kadar şunu söyleyecegim bu şerefsizlerin hepsine şunu söylüyorum:

YA SEV YA TERKET BURASI TÜRKİYE

Yada öl...........................................................................................
Kullanıcı bilgilerini göster Kişisel ileti gönder E-Posta gönder MSNM
turhanbey
Deneyimli Üye
Deneyimli Üye

İletiler: 360

İletiTarih: Cum Arl 24, 2004 1:50 pm    ileti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

ötükenyürekli kardeşim;

Bu adamların Türk olduğunu kesinlikle düşünmüyorum.Haklı gerekçelerimin de olduğu kanısındayım

1.Bu adamlar hiç Türk'e benzemiyor.
2.Bu adamların çoğuna güvenmiyorum çünkü ne zaman Türk milletinin zaaflarını bulduysa çakallık yapmıştır.Türk evladı hiçbir zaman bu tür adilikler yapmamıştır.Bu asimile politikası yıllardır uygulanmış ama sadece kinlerinin içinde kalmasını sağlamıştır,Fakat sonunda o da patlak vermiştir.Kaldı ki adamlar Türk olduklarını kabul etmiyorlar zaten Türk olmalarını isteyen de yok.Lakin; bu adamlar bunu şiddetle reddediyorsa kesinlikle Türk olamazlar.

Alıntı:
ÇÜNKÜ HER GEÇEN GÜN BİZİM ALEYHİMİZE VE MİLLİ VARLIĞIMIZIN ZARARINA OLUYOR

Son derece isabetli bir tahlil ama bu sorunu içimizde sindirme politikası ile
halledemeyeceğimiz inancındayım.kadir21'inBu sorunun halledilmesi konusundaki görüşlere katılıyorum.

Saygılar...
Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder 1. sayfa (Toplam 1 sayfa)

Forum Seçin:  
Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumdaki iletilere cevap veremezsiniz
Bu forumdaki iletilerinizi değiştiremezsiniz
Bu forumdaki iletilerinizisilemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız