Bozkurt NET{ Bozkurt NET
  Tıklayın kayıtlı kullanıcı olun
Ana sayfa ::Hasabınız :: Forumlar :: Makaleler :: İndir :: İletişim :: KURALLAR
alt1 alt1 alt1
alt1 alt1
alt1
Atatürk
Başbug
Atsız´ın Mektupları
Bozkurt
Tarihte Türkler
Osmanlı Sultanları
3 Mayis
Türk İslam Ülküsü
Ülkücü Hareket
İslam
Türk Büyükleri
12 Eylül
Dokuz Işık
Kızıl Elma
Doğu Türkistan
Türk Dünyası
Şiirler ve Marşlar
Ülkücü Şehitler
Ülkücüye Mektuplar
Sorular ve Cevaplar
Komünizm
Videolar
Müzikler
Postakartı

alt1 alt1
alt1
 Haber :
 Haber Ekle
 Haber Arşivi
 Arama
 Konular
 Baskıya hazırla
 Üyeler :
 Hesabınız
 Günlük
 Üye Listesi
 Özel İletiler
 ICQ Servisi
 Servisler :
 Kur'an-ı Kerim Meali
 Resim Galerisi
 E-Kart
 Dosyalar
 Müzikli Postakartı
 Cep Melodileri
 İletişim :
 Forumlar
 Bozkurtlar 100
 Bize Ulaşın
 Bizi Önerin
 Dökümantasyon :
 Makaleler
 Fikir ve Tarih Dünyası
 Kısa Nükteler
 Şairler ve Şiirler
 İzlenimler
 Ansiklopedi
 Dosyalar
 Dosya Ekle
 Popüler
 İlk 10
 Bağlantılar

alt1 alt1
alt1

alt1 alt1
alt1

alt1 alt1
alt1
AB'YE HAYIR

alt1 alt1
alt1
Makaleler
·Meluncanlar ve Biz
·Türk Tarihi ve Türk Adı
·Amerikan Genç Hristiyanlar Cemiyeti (Y.M.C.A.) ve Amerikan Kolejleri
·SEVR YASALARI MECLİS’TEN GEÇİRİLEREK TÜRKİYE YENİ BİR KURTULUŞ SAVAŞINA BAŞLAMAK MECBURİYETİNDE BIRAKILDI!
·ABD, Alenî Bir Düşman Haline Gelmiştir!
·Dedelerimiz Oğuzlar Çıkmış Yola Aral Kıyısından
·Avrupa Birliğine neden hayır.. Jeopolitik Yaklaşım
·Noel Üzerine
·Gümrük Birliği Anlaşmasının Anayasanın Başlangıç Kısmına Aykırılığı -1-
·Siyasi Konjonktürde Irak Türkmenleri
·Gümrük Birliği Anlaşmasının Anayasanın Başlangıç Kısmına Aykırılığı -2-
·Kıbrıs'ın Türkiyesiz AB üyeliği mümkün mü?
·Avrupa Birliği ve Kıbrıs Konusu
·Internet mi, İnternet mi?
·DİLDE, FİKİRDE, İŞTE BİRLİK (Gaspıralı ve Türkistan)
·İSMAİL GASPIRALI'NIN FİKİRLERİ
·Türkler ve İslamiyet
·Alparslan Türkeş'in Din Anlayışı ve İslama Bakışı
·Gök Tanrı
·Şamanizm Meselesi
·Ruhban Okulu neden açılmamalı?
·Ruhban Okulu
·Çanakkale Savaşları
·Türk Kültüründe Nevruz ve Milli Birlik-Beraberlik
· Sovyetler Birliği’nin Çöküşü ve Yeni Rusya Çeçen Mücadelesi
·Türkçenin Anadil Olarak Dünyadaki Yeri
·Masonların Kirli İşleri
·Gümrük birliği mi; sömürge antlaşması mı?
·17 Ağustos 1999 Depremi ve gizlenen gerçekler

alt1 alt1
alt1

alt1 alt1
alt1

alt1
Bozkurt NET :: Başlığı Görüntüle - Irak, Kürtler ve Türkiye
  Link 1Ana sayfa | Link 2
Arama       

Bozkurt NET
Bozkurtların Yuvası

Forumlar Gruplar Gruplar Hesap Aç Oturum Aç  

Sayfa: « Önceki  1, 2, 3, 4  Sonraki »  

Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder 2. sayfa (Toplam 4 sayfa)
« Önceki başlık :: Sonraki başlık »  
Yazar İleti
kadir45
Site Yöneticisi
Site Yöneticisi

İletiler: 3100

İletiTarih: Pts Ağu 29, 2005 9:19 pm    ileti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Sevgihan;
bu sözleri acı içerisinde yazdığına ben de eminim.Gelmiş geçmiş siyasilerin,kürt ve ırak politikalarına baktığımızda hakikaten çıkan tablo çok karanlık ve kötümser olmak için yeterli,Çözüm önerin ilk bakışta mantıklı gibi geliyor.Yani başı ve gövdeyi vermektense,ayağın kesilmesine razı olmak gibi.
Ama bu Türk milleti için kolay kabul edilir bir durum değildir.
Bir kere ben kesinlikle karşıyım.Bu ülkenin 69.999.999 kişisi bu çözüme evet dese ben tek başıma kalsam da bu tez'e karşı çıkar,bu oluşumu kabul etmem ve mücadele ederim.Bu durumda,bu devlete vergi ödemem,lafını dinlemem ve karşı gelirim.Çünkü bunu kabul edecek bir iktidar otomatikman anayasayı çiğnemiş,çiğnemekle kalmayıp ilga etmiştir ki,artık bu ülkede bir anayasadan bahsetmek mümkün değildir ve ülkede artık başka kanunlar konuşur.Biz her kafa kaldıran sürüye bu tavizi verirsek,bize orta anadolu dahi kalmaz.Çünkü bu iş ırakla sınırlı kalamaz.Doğu ve güneydoğu ile de sınırlı kalamaz.Bunların sürekli batı ve güneyin ilerlemiş illerine göç etmelerinin kendilerince makul sebepleri var.Ya da en azından bunlara bu telkinleri yapanların bazı arzuları var.Bu kürt devletinin kurulmasına göz yummanın,israil devletinin kurulmasını önleyemeyen arapların lakaytlığından bir farkı yok.Yeryüzünde bu güne kadar hiç devlet kurmamış insanlara,abd nin canı istiyor ya da çıkarları gerektiriyor diye bu taviz altın tabakta ellerine sunulamaz.Türkiye'nin tarihsel hakları nedeniyle,böyle bir oldu bittiye müdahale hakkı her zaman vardır.Türkiyenin Irakın toprak bütünlüğü ortadan kalktığında gene müdahale hakkı vardır.Böyle bir devletin bizim içimizi ne hale getirecekleri bellidir.Öyle ise sessiz kalamayız.Aslında çözüm çok basit.Devlet ,gücünü başta bu olayların muhatapları olmak üzere herkese gösterecek.Öyle gösterecek ki,herkes oturduğu yerde otursun.Bu iş için 10.000.000 kişinin kafası kesilecekse kesilecek.Türkiye,anayasasında yazılı millet ve vatan kavramlarını,başkalarını keyfine göre aleyhine olarak değiştirecek,küçük bir ülke değildir.Bizim şartlarımız belli.Uyanlara başımızın üzerinde yerimiz var.Uymayanlara açarız kapılarımızı,izin veririz nereye gideceklerse giderler serbest.Ama bundan böyle kim kalkışmaya ve zorbalıklara bavurursa,işte o zaman Topkapıdan bir kere daha 4.Murat Han'ın kahhar topuzu bir kere daha çıkar,ve hakedenin beynine iner.VAKTİ ZAMANINDA O BAĞDAT SEFERİ BOŞUNA YAPILMADI.Biz bahsettiğin o memleket topraklarına,büyük yatırımlar yaptık.Ne bereketli toprakları ,ne de bu ülkenin dağlık ve bozkır alanlarını kimse ile paylaşamayız.
Şimdiye kadar buna müdahale edilmemesi,bu işlerin ilelebet böyle gideceğini göstermez.Sıkıyorsa kursunlar kürdistanı da görelim el mı yaman bey mi?Elbet bu günküler içimizdekiler de dahil bir gün defolup gidecek.O zaman biz bu devlet taslağı ile hesaplaşacak bahaneler buluruz nasılsa.
Türkiye parçalanmadan bu devlet müsveddesi kurulamaz.Bu mümkün değildir.Daha ilk dakikadan bunları ablukaya alırız ki nefes alamazlar.Zor oyunu her zaman bozar.Bu oyunu bozacak tek şey de güç gösterisidir.Bir kere bizi dinlesinler ve şu nato'dan çekilsinler.Görürsünüz neler olacak.Bu bölgede olsun dünyada olsun Türk'ten korkmayan çekinmeyen bir millet yok.Nedir bu cihan savaşı kaybetmişcesine verilen tavizler,ümitsizlik,bunların hepsi bir kaç dolar borç için mi?Bu kadar ümitsiz olmayın.Abd bölgede kalıcı olamaz.Şu anda başı yeterince dertte.Kamuoyları bu yükü daha fazla taşımaz.
Bıraktıklarının da bize güçleri yetmez.Sayılar her zaman bir anlam ifade etmez.Bir çok yığınlar vardır ki asla millet olamamışlardır.Biz değil onlar düşünsünler.Türkiye ile hem hasım hem komşu olmak çok zor iştir.Onlar da öğrenecekler.
Bunu tarihin en eski devletlerinden İran bile öğrendi ki,dört asırdır savaşmıyoruz.Bu yığınlar da öğrenirler.Biz gücümüzün farkında olmalı,ve moralimizi çok yüksek tutmalıyız.Endişe etmesi gerekenler,kalkışmaya başvuranlardır.Biz 1071 den beri ne yapıyorsak onu yapmaya devam ederiz.Bu gün zor durumdayız derseniz,ilk defa bu duruma düşmüyoruz.
Tek ihtiyacımız ve eksiğimiz var.Hakimiyetin ,kayıtsız şartsız millete ait olduğunu bilen bir iktidara.Kendine değil,millete çalışacak vekillere.
Kullanıcı bilgilerini göster Kişisel ileti gönder E-Posta gönder
kurtoglu1919
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

İletiler: 940

İletiTarih: Pts Ağu 29, 2005 10:18 pm    ileti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

KADIR21 AGBIME

Agbi yazini okumam ile birlikte bunu gecen gün buna benzer bir olayi bir ülküdasla tartistim ama Kürt soruna girmedik simdi ben konuya baska türlü bir yaklasim ile girmek istiyorum ve gerilere dönüp 12 eylül öncesinden baslayarak bunun bugünkü hesap,a baslarsak hem daha genis bir bakis acimiz olur hem de gercek Oyunun Boyut,larina variriz diye düsünüyorum !!!

Ben söyle olaya bakmak isterim daha dogrusu baslama geregini duyuyorum !!!

Soguk Savas Döneminde Elbett,ki kendimizi Moskof Himaya sinden koruyacak,tik fakat birinden kurtulurken baska;sinin aslinad Tezgahina gelmis bulunuyoruz yani ABD -AB-IMF-vs...,simdi bügünlere gelmemiz hep plan ve proje icin de yürütülmüstür !!!

Agbi bir Düsünsene Hem Moskof dan Kurtulacagiz hem Ülkücüler Iktidar olacak ,ozaman da Evren Topu ortaya cikiyor ve Ülkücüleri iceriye Tikiyor ,pek ala sen buna bir anlam verebiliyormusun ??? ben veremiyroum ancak pkk nin 84 ortaya cikmasi ile eger Bizler MHP olarak icerde degil de Disarda serbestce dolasabilseydik bunlar böyle bu kadar rahat bu günlere geleceyinden pek emin degilim !!!

Abd bizi Nato dan Cikmamizi engelerdi her türlü yöntem ler ile !!!

saygilar sevgiler Agbi
Kullanıcı bilgilerini göster Kişisel ileti gönder E-Posta gönder MSNM
sevgihan
Amatör Üye
Amatör Üye

İletiler: 226

İletiTarih: Pts Ağu 29, 2005 10:28 pm    ileti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

kadir21, yaziniz icin tesekkur ederim. Tespitlerinizde haklisiniz - hic bir gercek Turk o piril piril topraklari vermez. GAP, Petrol, Maden, ve Tarim olanaklari yana koysan bile, o topraklarda bizim tarihimiz akiyor. Guneydogu'yu gezdigimde cok etkilenmistim ben...o kadar cok Akkoyunlu Turk, Osmanli, Artuklu Turk ve Selcuklu eserler var ki ... ruzgar estiginde sanki Atalarimizin seslerini duyuyor gibi olmustum.

Ben bu Hukumet'e olan butun guvenimi kaybettim, arka planda milletimizin cikarlarina karsi olacak sekilde is ceviriyorlar, ve ben bundan cok korkuyorum. Eger bu isler Erdogan ve diger teslimiyetci, Amerikanci, yabanci hayrani, "demokrasi ve ozgurluk" sentezci Turklerin yuruttugu gibi devam ederse...benim yukarida korktugum senaryo basimiza gelecek.

Yanlis anlasilmasin: evvel yazdiklarim benim "tercihim" yada gercekten bir "cozum" olarak gordugum bir sey degil. Sadece bugunku Hukumetin verdigi kararlarin doguracak durumun aciklanmasidir.

Hukumetimizin yaptigi hatalari Turk milleti kaniyle duzeltmek zorunda kalacak...

Abi, insallah sizin dediginiz gibi, halkimiza layik, Turkiye'nin egemenligine, hurriyetine, ve Turklugune sahip cikan bir Hukumet iktidara gelir...Evet, yolsuzluklarla milletimizin kanini emen degil, millet icin calisacak vekillere ihtiyacimiz var...

Ben sikildim bu DEHAPli PKKlilardan...Her gun gazeteleri okudugumda hep onlarin soylediklerini okuyorum. Biktim! Zannedersin ki onlardan baska siyasi gucu yok Turkiye'de. Turkiye genelinde yuzde 5 oyu alan marjinal bir parti, diger yuzde 95inin huzurunu bozuyor ve her gun gundemi goturuyor. Bu ne bicim sey ya...

Etnik uzerine parti kurmak resmen anayasamiz tarafindan yasaklanmis, ama nedense zaman gittikce daha da cok acik bir sekilde Kurt partiler kuruluyor, bu DTH gibi...

Ben hep Erdogan'a yukleniyorum ama onun ki gibi dusunen o kadar fazla Turkle karsiladim ki...Benim universite de bile bir Turk federalizm onerdigi zaman, ona "Pkklimisin" diyerek tepki verdigimde diger Turkler beni ayipladi, diger cocuga hic agizlarini acmadilar. Yani Turkiye'yi bolmek serbest, ama haine hain demek yanlis...

Allah Turkiyemizi korusun, hem Kurtculerden hemde bilerek yada bilmeyerek de olsa ulkemizi satan Turklerden!
Kullanıcı bilgilerini göster Kişisel ileti gönder Kullanıcının web sitesini ziyaret et
kadir45
Site Yöneticisi
Site Yöneticisi

İletiTarih: Pts Ağu 29, 2005 10:41 pm    ileti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

İşte biz de bu oyunları bildiğimiz için çıkalım diyoruz.Ben abd buna engel olur lafını kabul etmiyorum.Benim ülkemin çıkarları herşeyin üzerindedir.Dikkat et ben 69 larda gençtim.
O günlerde bu kelimeyi ağzıma dahi almadım.Ama bu ittifak,benim varlığımı sebepsiz görüyor,beni parçalamaya çalışıyorsa,bunda kalmakda bir fayda yok.Bu Rusya güçlü dahi olsa geçerli.Adam beni bölüp yutmaya çalışıyor.Yunanistan bu ittifaktan çekildikten sonra kendini buldu.Ne yapabildi abd Yunanistan'a?Artık bizde bir korku haline gelmiş.Abd izin vermez,darbe yaptırtır,falan diye.Bu abd nin gücünü abartmaktır.Bu dünyada bütün işler abd nin istediği gibi yürümüyor.Abd her zorla girdiği yerden kovuluyor.
Bu ülkede abd ye çalışan adamlar belli değil mi?Toplarsın bir gecede biter gider.Adamların çekiç güç diye bize yapmadıkları kalmadı,gözdağı vermek için bir tatbikatta kasten gemimizi vurdu ne tazminat ödedi ne özür diledi.Niye millete bunu anlatmıyorlar?Eşref Bitlis mekanı cennet olsun nasıl şehit edildi?Artık yeter.Lanet olsun böyle müttefik'e.
Biz adam gibi adam olup bu uşaklığı içimize sindirmekten vazgeçsek,abd bize ne yapacak?Ben bunu mazeret olarak kabul etmiyorum.Artık bizim rüşdümüzü ispatlamamız lazım.
Abd ye sormadan hiçbir iş yapmıyoruz.Böyle olmaz.Yılanla çuvala girdik.Bu iş böyle yürümez.Türkiye kendine ittifak olacak eşitlik, karşılıklı çıkar hesaplarına dayalı ortaklar bulmakta zorlanmaz.Ülke kaynaklarını faaliyete geçirirsek,buna gerek de kalmaz.Biz 60 ların Türkiyesi değiliz.
Bir defa beyin olarak yetişmiş güzel bir potansiyelimiz var.10 milyon da değiliz artık.Bence bu ortaklığı sürdürmenin bir anlamı yok.Bu ortaklık bize neler kaybettirdi bu güne kadar.
Artık bağımsızlığımız da gidiyor elden.O zaman gereği yapılacak.
kaganos
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

İletiler: 1034

İletiTarih: Pts Ağu 29, 2005 10:46 pm    ileti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

bu konu hakkında kadir21 kardeşimin yazdıkları doğrudur.
Devlet olmanın bazı gerekleri vardır...
Bu ülkeyi beğenmeyen ,bu ülkeden memnun olmayanları ..bu ülke zorla tutmuyor..
vatandaşlıktan çıkma dilekçesi verir,nüfustan kaydını sildirir istediğin yere gidersin...
Kadir 21 kardeşimin dediği gibi ayrışma ancak bir savaş sonucu olabilecek bir şeydir...
Ancak burada acı olan ..başka bir ülke ile savaşılmayacak...ne acıdır ki yıllarca kardeş bellediğimiz..bizim ekmeğimizi yiyen ,bu ülkenin okullarında okuyup ,bu ülkeden maaş alan insanların bile ,bu ülkeye ihanet etmeleri,
çok yadırganacak bir durumdur...
Bir başka ülke ile savaşa girip,mertçe,erkekçe savaşmak bir erdemdir...bir fazilettir...
sonuçta kim yenerse ..savaş sona erer ..anlaşma yapılır...iki ülke yine yoluna devam eder...
Oysa bu yapılanlar kahpelik ve kepazelikten başka bir şey değildir...
Buradan kürt kökenlilere soruyorum...
Aynı olayı gidin ABD'nin bir bölgesinde yapın bakalım .. sizlere kol kanat geren ABD acaba size ne yapacak..
Ben eminim ....yedi göbek sülalenizi ..doğduğuna pişman eder...
Bunda darılmaca gücenmece yok! tarafsız bir beyinle ..şapkanızı önünüze koyun bir düşünün bakalım haksızmıyım...
yalnız ben bir açıdan olaya insani açıdanda bakmak istiyorum..
Benim aile dostlarım bir sürü kürt kökenli kardeşim var...
BU konuları onlarlada konuşurum..ortak olduğumuz bir konu var..
oda şudur.. sizin doğunun geri kalmışlığının sebebi ; güneydoğuda şehit ettiğiniz balıkesir'li çiftçi ''AHMET'' değildir...
sizleri saçma sapan düzen partilerine yönlendiren o güçlerini kıramadığınız ''AŞİRET ''liderlerinizde suçu arayınız...
Ayrıca ben hakikaten sizin başka bir ırk olduğunuza inanıyor ve bugüne kadar bir ülkenizin olmayışınada üzülüyorum...
Ama bunun suçlusuda ''TÜRKİYE'' ve ''TÜRK HALKI'' değildir..
ne yapalım yıllar önce bu konuyu halletseydiniz...
Ama bu konuyu halletmek yerine başka ülkelerde dağınık dağınık yaşamak işinize gelmiş....
etliye sütlüye dokunmadan ...yaşamayı arzu etmişsiniz..
Ama biraz palazlanınca ..hemen ayrışma olayları ....
Bu erkeklikmidir... bu mertlikmidir.....
Niye zamanında SADDAM ile savaşamadınız..
O zaman ABD yokmuydu ...o zaman niye yardım etmedi ..
Hani ''EMPERYALİZME'' karşı idiniz...marksist düzeni savunuyordunuz...
ABD'nin yeşil dolarları marksist düzeni unutturdu galiba...
BeLki kadir21 kardeşim bu konuda benimle aynı fikirde değildir. ama
işten geçti.
kuzey ırakta artık bir ayrışma söz konusu ..biz istesekte istemesekte orada bir kürt devleti oluştu....
Benim önerim ....
Bizi istemeyen kürt kökenli kardeşlerimizin...nüfus kayıtlarının iptal edilip, oraya gönderilmesidir...
Bunda darılmaca gücenmece yok...
Ben aynı durumda olsa idim. istemediğim bir vatan'da asla durmazdım...
Herşeyden önce bunu bir onur ,gurur meselesi olarak görürüm...
Ha burada kalıp huzursuzluğa devam diyenler...sonuçlarına katlanır...
YAŞASIN HALKLARIN KARDEŞLİĞİ diyorsunuz.....dediğiniz gün...
3-4 şehit cenazesi geliyor....
Ya... el insaf...bu nasıl halkların kardeşliği...
Saygılarımla.
Kullanıcı bilgilerini göster Kişisel ileti gönder
sevgihan
Amatör Üye
Amatör Üye

İletiTarih: Sal Ağu 30, 2005 12:22 am    ileti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Kadir ve Kaganos abilerime katilmakla birlikte, Amerika hakkindaki tespitlerin ne kadar cok dogru oldugunu vurgulamak istedim...

kaganos demiş ki:

Aynı olayı gidin ABD'nin bir bölgesinde yapın bakalım .. sizlere kol kanat geren ABD acaba size ne yapacak..
Ben eminim ....yedi göbek sülalenizi ..doğduğuna pişman eder...

Cok dogru. Ben devamli Amerika'yi ornek goren Turkleri ayni seyi devamli soylemekteyim. Amerika'da bir kac tane devlet karsiti gruplar var - bunlar baya kucuk gruplar ama...yani uyeleri 10-50 arasinda degisir. Gecenlerde boyle gorusleri olan bir AILE ciftliklerinde siginip, bir suru makine tufek falan satin alip, artik devleti tanimiyoruz, vergi odemiyoruz demisler di de...bunlara karsi bir tutuklama karari alindi mahkemelerde, ve polis/FBI bu aile'yi tutuklamaya calisirken catisma cikti. Iki kisi haricinde, tutuklayacak kisiler olduruldu. Ruby Ridge olayi olarak adi gecer bu. Bir de Waco olayi arastirin...

Yani bir avuc insan isyan etmis, her seferinde silahli catisma cikti ve isyan edenler olduruldu...
Kullanıcı bilgilerini göster Kişisel ileti gönder Kullanıcının web sitesini ziyaret et
kerkuk_turk
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

İletiler: 855

İletiTarih: Sal Ağu 30, 2005 7:30 am    ileti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

IRAK'TA TÜRK YERLEŞİM BÖLGELERİ

Irak'taki Türk nüfusu, Türkiye Cumhuriyeti'nin Irak'la sınır teşkil ettiği Hakkari Siirt illeri hattından başlar, Musul şehrinin kuzey doğusunda bulunan Irak'ın en büyük ilçesi konumunda olan Telafer Şehri'ni (Irak'ın Türk yerleşim bölgesinin kuzey ucudur) içine alır. Telafer şehri bir Türk şehri olmakla birlikte nüfusu bir milyona yakındır. Telafer 'den itibaren şerit halinde devam eden Türk yerleşim bölgesi Musul'u içine alarak doğuya ve güneye doğru ilerler doğuda diğer bir Türk şehri olan Erbil şehri bulunmaktadır. Erbil 'in güneyinde Altın Köprü ilçesi, güneye doğru aynı uzaklıkta da Irak Türklüğünün en büyük şehri ve Irak Türklüğünün merkezi olan Kerkük bulunmaktadır. Kerkük şehri civarında Türk yerleşim bölgesi genişler. Kerkük'ün güneyine doğru inildikçe Türk yerleşim bölgeleri Dakuk (Tavuk), Tuzhurmatu, Tazehurmatu, Kifri gibi büyük ve önemli Türk ilçeleri ve yüzlerce köyden oluşan Bayat köyleri bulunmaktadır. Ayrıca kuzeyden güneye doğru inildikçe bu tür köylere sürekli rastlamak mümkündür. Bu şerit, çoğunluğunu Türkmen yerleşim bölgelerinin oluşturduğu pek çok kasaba ve yüzlerce köyü de içine alarak Bağdat'ın 120 km doğusuna kadar ilerler diğer Türk kasabaları olan Bedre ve Mendeli 'yi de içine alarak uzanır.

Osmanlı İmparatorluğu döneminde (1918 yılına kadar) Musul Vilayeti ile Kerkük Müstakil Mutasarrıflığı halinde idare ediliyordu. Erbil şehri Kerkük'e, Hanekin şehri de Bağdat'a bağlı birer kara merkezi konumunda idi. 1957 yılından günümüze kadar gelen süreç içerisinde Irak iktidarları tarafından Türklerin yerleşim bölgelerinin idari şekilleri değiştirilerek, bölgenin demografik yapısının bozulmasına çalışılmıştır. 1957'de Türkmenlerin yerleştiği iller Musul, Kerkük, Erbil ve Diyale şehirleridir. Bağdat'ta da neredeyse Erbil şehri kadar bir Türk nüfusu yaşamaktadır. 1976'dan sonra Irak'taki idari yapı yeniden değiştirilmiş, yeni vilayetler ortaya çıkartılarak, Irak'ın il sayısı 18'e çıkartılmıştır. Bu yapılanmada Türklerin çoğunlukta olduğu bölgelerin parçalanması özellikle yapılmıştır.

Bu arada Türkmenlerin baş şehri olan Kerkük'ün adı, daha öncede belirtildiği gibi, AL-TAMİM olarak değiştirilmiştir. Kerkük ismi aslında milattan önce yerleşim bölgesi olan bu toprakların adı olarak geçmekteydi, daha sonra bu ad zaman ve buraya yerleşen toplulukların dillerindeki telaffuzlarla değişerek bugünkü halini almıştır. Bu ad zaman içerisinde Irak Türklerinin bir simgesi haline geldi, o yüzden de Bağdat yönetimi bu adı değiştirmiştir. Kerkük'e bağlı yüzlerce Türk köyü ekim topraklarıyla birlikte Kerkük'ten kopartılarak başka illere bağlanmak suretiyle Kerkük'teki Türk nüfusunun azalmasını, ayrıca diğer illere bağlanan Türk köy ve kasabalarının bu illerde azınlık halinde kalmaları sağlanılmıştır. Ayrıca Kerkük ve diğer Türk yerleşim bölgelerinde Araplaştırma politikası gereğince güneyden Bedevi Araplar getirilerek, özellikle de Kerkük'te yapılan bu uygulama ile bu yerleşim bölgelerindeki Türk nüfusu yoğunluğunu azaltma gayretleri vardır.

Türk bölgesi illerinin durumu şu şekildedir;

a) Musul Vilayeti;

Bu ilimizden Dicle nehri geçmektedir. Musul ilinin %60'ından fazlası Türk'tür. Merkez Musul'dur. Telafer, Sincar, Hazar, Tilkef, Ba 'aj, Hamadiye, Şihkhan ve Akra olmak üzere 9 ilçesi vardır. Türkler buralarda bulunmaktadırlar; Telafer, Efkini, Neyneva, Yunus Peygamber, Faysaliye, Re'adiye, Kaziye, Şirahan, Karakoyunlu, Selamiye ve Muhallebiye.

b) Kerkük Vilayeti;

Adıyla sanıyla Türk, suyu toprağıyla Türklük kokan bu şehir, Irak Türklerinin merkezi 'dır. Merkez Kerkük'tür. Tavuk, Havice, Tazehurmatu, Tisin, Altunköprü ilçeleri vardır. Ayrıca Yayçı, Leylan, Kara hasan, Kara İncir gibi bucakları vardır.

c) Erbil Vilayeti;

Çok eski bir Türk yerleşim bölgesidir. 1168 yılında Muzaffereddin Gök börü'nün hakimiyetine geçmiştir. Merkez Erbil 'dır. Şaklava, Sadık ve Mahmur 'dan oluşan toplam dört ilçesi vardır.

d) Selahattin Vilayeti;

İçinde Türk yerleşim bölgelerinin bulunduğu bir ildir. Saddam Hüseyin'in doğum yeri bu ilin sınırları içindedir. Türkmenleri aşağılamak ve Türkmen yerleşim gölgelerini idari yönden zayıf düşürmek için 1976 yılında Kerkük'ün adı değiştirilmiş ve Tazehurmatu ve Kifri ilçeleri Kerkük'ten koparılmış ve bu il oluşturulmuştur. Ayrıca yüzlerce Bayat Köyü de bu ilin sınırları içinde kalmıştır. Daha sonra Kifri ilçesi Süleymaniye iline bağlanmıştır. Merkez Tikrit 'tir. Tuzhurmatu, Samarra, Beled, El-Faris, Baj, Al-Dor ve şarkat'tan oluşan 8 ilçesi vardır.

e) Diyale Vilayeti;

Bu bölge Türkmen bölgesinin merkezlerinden birisidir. Merkezi Bakuba'dır. Ayrıca,Belderuz, Halis, Hanekin, Mendeli, Kızlarabat ve Karahan Türklük kokan ilçeleri bulunmaktadır. Bu vilayetlerin hepsinde Türk yerleşim bölgeleri ve Türk ilçeleri bulunmaktadır. Küçük yerleşim bölgeleri hariç yerleşim bölgelerinin tamamına yakını burada belirtilmektedir. Görüldüğü gibi Irak Türkleri, daha çok ülkenin kuzey ve orta bölgelerinde yerleşmekte olup yukarıda belirtilen şehirler ile Bağdat kentine yayılmış durumdadırlar. Bağdat şehrinde 200.000'den fazla Irak Türkü bulunmaktadır.

Irak'taki nüfus projeksiyonu 1921, 1926, 1947, 1957 ve 1965 yapılan sayımlarındaki oranlarla 1976 sayımında 11.505.000 iken 1988'de 18.100.000 olarak bulunmuştur. Bu sayımlardaki Irak etnik yapısı aşağıdaki şekilde ortaya çıkmıştır.
Arap %62 Türk %15 Kürt %20 Hıristiyan %3 Bu oranlara göre, Irak nüfusunu 20.000.000 (yirmi milyon) olarak alırsak ve Irak'ta bugüne kadar yapılan bütün sayımlar, yıllık büyüme oranı ve buradaki etnik nüfus dağılımını da göz önüne alırsak tahmini nüfus etnik yapıya göre şöyledir;

Arap 12.400.000 Türk 3.000.000 Kürt 4.000.000 Hıristiyan 600.000 Ancak yine de Irak'taki Türk varlığının sayısını kesin olarak bilmek çok güçtür.

Irak yönetimi Türkmenlerin nüfusunu, devletin asimilasyon politikası doğrultusunda diğer etnik gruplar gibi gerçek ve tarafsız bir sayımla ortaya koymamıştır. Bu nedenle toplumdaki yaş-cinsiyet dağılımını, doğurganlığı, ölüm oranını ve büyüme hızını hesaplayacak bir istatistik yoktur. Buna rağmen 1988 sayımından sonra Irak'ta yaşayan Türkler, yetkililerin kasıtlı tutumları gereği %2'lik bir oranla gösterilmiştir. En basit bir şekilde bölge gezildiği zaman bu rakamın gerçeklerden ne kadar uzak olduğu hemen göze çarpmaktadır. 1960 yılına kadar Kerkük nüfusunun %95'ini Türklerin oluşturduğu bilinen bir gerçektir. Şimdi ise Kerkük'ün yaklaşık olarak %60'tan fazlası yine Türk'tür geriye kalan %40'tan az bir nüfus Hıristiyan, Arap ve Kürtlerden oluşmaktadır.

Irak'ta gelmiş geçmiş bütün iktidarlar ve halen iktidarda bulunan rejim, her ne kadar Türk nüfusunu gizlemiş ve az göstermiş olsa bile Musul, Kerkük ve Erbil illeri, Diyala ve Selahattin'in bazı ilçe ve köyleri ile Bağdat'ta yaşayan 200.000'den fazla Türk nüfusunun toplamı bize Irak'taki Türk varlığının en düşük rakamla iki buçuk milyonun üzerine olduğunu ispatlamaktadır. Bu nüfus dağılımını 1991 yılından sonra ortaya çıkan yapay parçalanmaya göre ele alacak olursak;

36 PARALEL 'İN ÜSTÜ : Bu çok önemli bir bölümdür ve iki ayrı şekilde ele alınmalıdır. Halbuki bu durum bazı nedenlerden dolayı kamufle edilmektedir! 36. Paralelin üstünü "güvenli bölge" ve "güvenli bölge dışı (güvenli olmayan bölge)" olarak ayırmalıyız.

1- Güvenli Bölge;

Duhok, Zaho, Amadiye, Akra, Erbil, Diyana, Köysancak belli başlı yerleşim bölgeleri bulunmaktadır. Bu yerleşim bölgelerinin içinde en çok Erbil kenti ve çevresinde Türk bulunmaktadır. Buradaki Türk nüfusu yaklaşık olarak 300.000 civarındadır. Erbil 'de Enkava bölgesinde, Duhok 'un içinde ve çok az sayıda, hatta bir kaç köyle ifade edilebilecek Hıristiyan bulunmaktadır. Bu bölgedeki Hıristiyan nüfus sayısı çok azdır. Arap bulunmamaktadır. Geri kalan nüfus Kürt'tür.

2- Güvenli Bölge Dışı ( Saddam rejimi kontrolündeki bölge);

Musul, Telafer belli başlı yerleşim bölgeleridir. Bu bölgede Kürt nüfusu çok azdır (100.000'in altında). Buna karşılık Irak Türklerinin en yoğun olduğu ve nüfusu 1.000.000 (bir milyon)'a yakın olan Telafer ilçesi ve Türklerin diğer yoğun olarak yaşadıkları bir yer olan Musul ilidir. Ayrıca burada yoğun bir Arap yerleşim alanı da bulunmaktadır. Bu bölgede Hıristiyan nüfus sayısı Irak'ın en yoğun olduğu yerdir. Hatta bütün Irak'taki Hıristiyan nüfusundan daha fazlası bu bölgede bulunmaktadır.

36. PARALEL'İN ALTI: Bu bölüm de iki ayrı şekilde ele alınmalıdır. Çünkü bu bölümün etnik olarak nüfus dağılımı incelendiğinde güvenli bölgenin niçin, neden ve kimler için oluşturulduğu ortaya çıkacaktır.! a- Güvenli Bölge; En büyük yerleşim bölgesi Süleymaniye'dir. Bu ilin nüfusunun neredeyse tamamı Kürt'tür (Kifri ilçesi hariç).
36. Paralelin altında olmasına rağmen Güvenli Bölgeye dahil edilmiştir. Süleymaniye'ye bağlı diğer bir yerleşim bölgesi de Kifri ilçesidir. Kifri ilçesi çok eski bir Türk yerleşim merkezidir. Ancak özellikle de 1991 yılından sonraki süreçte Kürt nüfusunda bir artış olmuştur ve ilçenin nüfusunun yarısı Kürt yarısı da Türk olmuştur. Bu ilçe sadece 36. Paralelin altında değil, Kerkük kentinin de daha güneyinde bulunmaktadır.

b- Güvenli Bölge Dışı ( Saddam rejimi kontrolündeki bölge);

Bu bölge Irak'ın güneye kadar olan bütün kısmını ihtiva etmektedir. Ancak burada sadece Türk yerleşim bölgeleri açısından ele alınacak olursa şunlar ortaya çıkacaktır. Bu bölge dışında Irak Türklerinin merkezi olan Kerkük kenti bulunmaktadır. Kerkük'ün yanı sıra 35.paralel boyunca uzanan ve 34. Paralele kadar inen Türk yerleşim bölgeleri bulunmaktadır. Bu bölgenin nüfusunun %70'i civarında Türk'tür. Bunun dışında Kerkük'te çok az olmakla birlikte Hıristiyan, Kürt ve Kürtlerden de fazla Arap bulunmaktadır. Bu bölgenin önemi Saddam rejimi altında olan bölgeler içinde en çok insan hakları ihlallerinin olduğu, en çok soy kırım ve katliamların olduğu bir bölge olmasıdır. Burasını bir Türk bölgesi olmasıdır. Görülüyor ki, yapılan 36.paralelin üstü, 36.paralelin üstü güvenlik bölgesi, 36. Paralel güvenlik bölgesi gibi tanımlar tam anlamıyla doğru değildir. Eğer 36.paralel üstünde kalacak bölge Güvenli Bölge olarak kabul ediliyorsa, bu bir yanlıştır. Çünkü 36. Paralelin üstünde bulunan Musul ve Telafer Güvenli Bölge 'nin içinde bulunması gerekirken dışındadırlar. Kürt nüfusunun çoğunlukta bulunduğu Süleymaniye ili ve ilçeleri 36. Paralelin altında iken güvenli bölgede olmaları ister istemez bu bölgenin aslında başa amaçlar için kurulduğunu göstermektedir. Bu bölgenin yapısını göz önüne aldığımız taktirde bize aslında bir Kürt bölgesi oluşturulmak istenildiği ve başarıldığı ortaya çıkmaktadır.

IRAK TÜRKLERİNİN EKONOMİK VE SOSYAL DURUMU;

Irak Türkleri çok önceleri, bir bölümü asker, bir bölümü çiftçi ve bir kısmı da esnaf ve tüccar olarak yaşamlarını sürdürürken en karakteristik özellikleri devlet memuru olmalarıdır. Türkmenlerin bir kısmı köy hayatını tercih etmiş ve Türkmen köylüsü olarak Türk topraklarını işlemeye başlamışlarıdır. Ancak bu konularda da yönetimce uygulanan baskılarla Türkmen köylüsünün toprakları ellerinden alınmış, Arap yerleşimcilere verilmiştir. Çiftçilik yapmak isteyen Türkmenler herhangi bir arazi alamazlar, çünkü yönetim Türk asıllı olanlara gayrimenkul alımını yasaklamıştır. Ancak kendi ellerinden alınıp güneyden getirilen Araplara verilen öz arazilerini bu Araplardan kiralayabilirler.

1947 istatistiklerine göre Irak Türklerinin %54'ünün kentli oldukları ortaya konulmuştur. Bu da bize Irak Türklerinin Irak'ın en aydın kesimini oluşturduğunu belirtir. Çünkü o zamanlarda köylerde yaşayanlara pek ilgi gösterilmez, gerek eğitim, gerekse öğretim açısından değer verilmezdi. Kerkük, Musul, Erbil, Altın Köprü, Hanekin ve Bağdat gibi bazı Türkmenler ticaret ve küçük sanatlarla meşgul olup, bazıları sinema, garaj, otel işletmeciliği, kahvehane işletmeciliği gibi yerleri açmışlar. Bazıları çinicilik, nakkaşlık hattatlık, terzilik, marangozluk gibi yaygın mesleki alanlarda çalışmışlardır. Irak Türkleri gerek Osmanlı döneminde gerekse daha sonra gelen yönetimler zamanında da memuriyet görevlerinde bulunmuşlardır. Irak Türklerinin çalışan nüfusunun çoğunu memurlar oluşturmaktadır. Ancak 1980'den sonra, özellikle de 1991'dan sonra memur Türkmenlerin çoğu görevlerinden uzaklaştırılmışlardır.

Türkmen halkı II.Körfez krizi öncesi, Irak genel ekonomik durumunu da göz önüne aldığımızda, orta seviyeli ve orta seviyenin biraz üstünü oluşturmaktaydı. Ancak II.Körfez krizinin tüm Irak ekonomisini etkilediği gibi, Türk bölgelerine, Kürtlerin çıkardığı ayaklanmaları bastırmak için giren ordu birliklerinin verdiği tahribat, adaletsiz denge dağılımı, yönetim tarafından Irak Türklerinin uğradıkları insan hakları ihlalleriyle çok zor şartlar altında yaşamlarını idare edebilmeleri, Türk toplumunu perişan etmiş, kurulu yaşam düzenlerini perişan etmiştir. Bir yandan ekonomik kriz bir diğer yandan bu ekonomik krizin yönetimce ve giderek hayatın her alanını kaplayan ihlallerle Irak Türklerini ekonomik açıdan Şu anda yoksulluk derecesinin altına indirmiştir.
kadir45
Site Yöneticisi
Site Yöneticisi

İletiTarih: Sal Ağu 30, 2005 7:50 am    ileti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Alıntı:

Vatanini en cok seven gorevini en iyi yapandir.

Sevgihan,şu sözlerin için ben sana öncelikle teşekkür ederim.
İşte bütün mesele burada.Senin imza olarak aldığın bu sözün gereği yapılmadığı için bugün bu haldeyiz.Vatan lafla sevilmez.Ben duygularını aşıp da,bu vatan için görevlerimizi yapmadıkça,başımızdan bu belalar eksik olmaz.Ben abd gerçeğini ne ihmal ediyor ediyor ne hafife alıyorum.Orada bir kürt devletinin örtülü olarak olsa da ilan edilmeye her an hazır bir halde bekletildiğini biliyorum.Ama diyorum ki,bu savaş sebebidir.Nasıl bizim bu devleti ablukaya almamız onlar açısından bir savaş nedeni ise,burada bir kürt devleti ilanı da bizim için bir savaş nedenidir.Ben diyorum ki bizim bunlarla pazarlık yapacak bir şeyimiz olamaz.Biz Irak'a girer ve bu işi bitiririz.Biz orayı bitirirsek,buradaki zaten kafasını kaldıramaz.Ben hala neyi bekleyip de durduklarına şaşıyorum.Biz bunu abd işgal etmeden önce söyleyip,ihtar etmedik mi?Peki ne yaptı adamlar.İstediğimizin aksini.
Şimdi içeride bazıları tartışıyor.Abd nin dediğini yapsaydık,bağdata girseydik,kürtler bu kadar önem kaznmazdı abd için.Yanlış.Tamamen yanlış.Abd nin de ingilizin de planlarının ana unsurları kürtler.Bu yeni değil ki.Başka yolu var mı?Savaşacaksın o zaman.Biz Bağdata girmeyeceğiz ki gerekmedikçe.Halledeceğimiz yer kuzey Irak.Derslerini verip,bunların bir halt olmadığını,bunların devlet olamıyacağını,kulaklarını çekip dünyaya göstereceğiz.Hepsi bu.Bizden sopayı yedikten sonra,bunların kuracağı devleti kim takar?Hepsi üç günlük bir harekat.Abd müdahale mi eder?Buyursun etsin o zaman.Korkunun ecele faydası var mı?Şu atalet içerisinde parçalanmaya gidiyoruz.Gideceksek,kardeş kavgası
ile değil,birilerini götürerek gidelim.Dediğim bu.Burada bir kürt devleti kurulduğu anda biz filistinin durumuna düşeceğiz.O zaman aşiret halinde iken bunların kafasını koparalım.Ama biz içeridekileri buraya sürersek,bu işin altından kalkamayız.Biz abd gibi istila için değil,vatanımız için savaşacağız.Bunun bir anlamı yok mu?Bunun bir üstünlüğü yok mu?Siz,abd gibi bir ülkenin Türkiye ile savaşacağına inanıyormusunuz?Bunun ne demek olduğunu bizim bazılarımız bilmeyebilir.Ama abd ile ingiltere bunu çok iyi bilir.Bunu göze alamazlar.Niçin anayasalarına kürdistanın resmi ilanı için 8 yıl maddesi konuluyor,NEDEN BUGÜN İLAN EDİLMİYOR?TÜRKİYE DİMDİK AYAKTA DA ONDAN.Bu gün henüz güçlü iken yapamazsak ileride hiç yapamayız.
kurtoglu1919
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

İletiTarih: Sal Ağu 30, 2005 10:48 am    ileti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Özebeken Ülküdasim

Gözden kacmis bir yere Dikkat,ini daha cekmek isterim,oda Sii,lerin ilk defa eger ikinci bir sii Devlet,in kurulmasi olursa -

Islam Tarihin,de bildigim Kadar ilk defa Sünni,lerin Agir,ligi ortadan kalkacak Tehtit olusmus oluyor !

Yani Olayin bir de bu Boyut,tu vardir !!!

Çünkü işgalden bugüne kadar hem Şiilerin hem de Kürtlerin kendi devletlerini kurma hedefleri vardı . Şiiler bugün yeryüzündeki ikinci Şii devletini kurmanın arefesindeler ve bu blok Lübnana kadar uzanan çok ciddi bir ittifakı beraberinde getirirken asıl mevzu ise bu Şii ittifakının hem Körfez ülkelerini hem de kutsal toprakları da tehdit edebileceği.
sevgihan
Amatör Üye
Amatör Üye

İletiTarih: Sal Ağu 30, 2005 3:13 pm    ileti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

kadir21 demiş ki:

Niçin anayasalarına kürdistanın resmi ilanı için 8 yıl maddesi konuluyor,NEDEN BUGÜN İLAN EDİLMİYOR?TÜRKİYE DİMDİK AYAKTA DA ONDAN.Bu gün henüz güçlü iken yapamazsak ileride hiç yapamayız.

Kadir Abi, yazdiginiz coguna katilyorum. Yalniz bence anayasada taninan 8 yil sure'nin konulmasi Turkiye ile alakali degil. Bence Kurtler Mosul - Kerkuk'u tamamen Kurtlestirmek, ve Mosul eyaleti zaten yonettikleri bolgeye baglamak icin bu sureyi istemektedir. Irak'tan almak istedikleri topraklari federe bolge olarak ayirt ettikten sonra tam bagimsizlik isteyecekler...

Yine de haklisiniz, biz bekledikce Kurtler kuvvetlesiyor. Ne kadar once davranirsak o kadar iyidir.
ulkucu_reis
Amatör Üye
Amatör Üye

İletiler: 160

İletiTarih: Sal Ağu 30, 2005 3:48 pm    ileti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Halihazırda birinci Körfez den itibaren fiili bir kürt devleti olduğunda herhalde herkes hemfikirdir. Bu gazete dergilere dahi düştü. Basılı paraları, hükümet kurumları herşeyleri hazır. 36. paralel ile özerklik verilmişti zaten. Onun için tek iş kürt devletinin resmi ilanındaydı.

Iraka ikinci müdahaleden önce abd farklı bir strateji izlemeye başladı. Kerkuk_Turk kardeşim nüfus tahminlerini veya oranlarını vermiş. Yüzde 20 civarında bir topluluğun ağırlıklı hüküm sürdüğü bir yönetim ve başının cumhurbaşkanı olması ile Irak idarî olarak bütünüyle kürt devletine doğru yol alıyor. Kürtleri kilit öneme sahip mevkilere ve ekonomik merkez görülen şehirlere nokta yerleştirmesi yapmak.

Biz Türkiye olarak illaki bir resmî Kürdistan ilanı bekliyoruz ki savaş sebebi sayılsın. Halbuki belki de bu hiç olmayacak. Veya geciktirilmek suretiyle Türkiye'nin ve diğer çevre ülkelerinin o zamanki vizyonlarına bakılarak ilan edilecek. İşte federalizm isteği bunu gösteriyor.
Türkiye'de de aynı şeylerin istenmesi bu planın ne sinsi bir oyun olduğunu açıkça gösteriyor.
Uydudan 6 tane kürt kanalı izliyorm. Apo Kürt halkının önderidir kampanyaları aynı anda hem Irak'ta Kerkükte Musulda hem Diyarbakır Batman Şırnakta yapılıyor.
kurtoglu1919
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

İletiTarih: Sal Ağu 30, 2005 5:20 pm    ileti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Ülküdas,im Ülkücü_reis

Müsaaden,le sen diyorum 1.körfez Savasin,dan sonra fiili Devlet Kurulmasindan bahs ediyorsun Tamam Dogru hakli sin !!! ama bu Sevr,den Bir daha gercek olucagina kimse Inan,madi ama BEN IDDIA EDIYORUM KI VE BUNU DA BAGIRA BAGIRA SÖYLÜYORUM -PKK NIN KURULUSU TA ÖNCE DEN DI 60 LI YILLARINDA PASA;LARIN O DÖNEM;KI IKTIDAR;LARIN HABER;LERI YOK MU IDI VE HEPSI IHANET ICINDE OLDUKLARINI DÜSÜNÜYORUM !!!

PEK ALA ÜLKÜCÜLER 12 EYLÜL DE NIYE ICERIYE ATTILDILAR???

BÜTÜN OLAY BURADA KILITLENIYOR DIYE DÜSÜNÜYORUM BU DÜGÜMÜ CÖZERSEK BENCE GERISI CORAP SÖKÜGÜ GIBI GELIR !!!
SAYGILAR
kerkuk_turk
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

İletiler: 855

İletiTarih: Çar Ağu 31, 2005 2:35 am    ileti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Ulkucu_Reis kardes,
goruyorsun iste azinlik gelmis irakta cogunluk gibi hukmediyor. kimse onlara dur bile demiyor.

sizlere hepinize bir sorum olacak, biri bana Abdullah Gul'un kurt kokenli oldugunu soyledi ve Tayyip Erdoganin haniminin kurt oldugunu soyledi.

bu dogru mu acaba? lutfen beni aydinlatin bu konuda. eger gercek ise o zaman bu hukumetten bize ne yarar gelirki?
zaten simdiye kadar zararlari faydasindan cok oldu.
kurtoglu1919
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

İletiTarih: Çar Ağu 31, 2005 9:06 am    ileti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

kerkuk_turk demiş ki:
Ulkucu_Reis kardes,
goruyorsun iste azinlik gelmis irakta cogunluk gibi hukmediyor. kimse onlara dur bile demiyor.

sizlere hepinize bir sorum olacak, biri bana Abdullah Gul'un kurt kokenli oldugunu soyledi ve Tayyip Erdoganin haniminin kurt oldugunu soyledi.

bu dogru mu acaba? lutfen beni aydinlatin bu konuda. eger gercek ise o zaman bu hukumetten bize ne yarar gelirki?
zaten simdiye kadar zararlari faydasindan cok oldu.

ÜLKÜDASIM KERKÜK_TÜRK

BU SAYFADA BIR ARKADAS EROL21 "BASBAKAN TÜRK MÜ?"

DIYE BIR BASLIK AT;TI ORAYA BIR BAKI VER !!!

SAYGILAR
Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder 2. sayfa (Toplam 4 sayfa)

Sayfa: « Önceki  1, 2, 3, 4  Sonraki »  

Forum Seçin:  
Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumdaki iletilere cevap veremezsiniz
Bu forumdaki iletilerinizi değiştiremezsiniz
Bu forumdaki iletilerinizisilemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız