Bozkurt NET{ Bozkurt NET
  Tıklayın kayıtlı kullanıcı olun
Ana sayfa ::Hasabınız :: Forumlar :: Makaleler :: İndir :: İletişim :: KURALLAR
alt1 alt1 alt1
alt1 alt1
alt1
Atatürk
Başbug
Atsız´ın Mektupları
Bozkurt
Tarihte Türkler
Osmanlı Sultanları
3 Mayis
Türk İslam Ülküsü
Ülkücü Hareket
İslam
Türk Büyükleri
12 Eylül
Dokuz Işık
Kızıl Elma
Doğu Türkistan
Türk Dünyası
Şiirler ve Marşlar
Ülkücü Şehitler
Ülkücüye Mektuplar
Sorular ve Cevaplar
Komünizm
Videolar
Müzikler
Postakartı

alt1 alt1
alt1
 Haber :
 Haber Ekle
 Haber Arşivi
 Arama
 Konular
 Baskıya hazırla
 Üyeler :
 Hesabınız
 Günlük
 Üye Listesi
 Özel İletiler
 ICQ Servisi
 Servisler :
 Kur'an-ı Kerim Meali
 Resim Galerisi
 E-Kart
 Dosyalar
 Müzikli Postakartı
 Cep Melodileri
 İletişim :
 Forumlar
 Bozkurtlar 100
 Bize Ulaşın
 Bizi Önerin
 Dökümantasyon :
 Makaleler
 Fikir ve Tarih Dünyası
 Kısa Nükteler
 Şairler ve Şiirler
 İzlenimler
 Ansiklopedi
 Dosyalar
 Dosya Ekle
 Popüler
 İlk 10
 Bağlantılar

alt1 alt1
alt1

alt1 alt1
alt1

alt1 alt1
alt1
AB'YE HAYIR

alt1 alt1
alt1
Makaleler
·Meluncanlar ve Biz
·Türk Tarihi ve Türk Adı
·Amerikan Genç Hristiyanlar Cemiyeti (Y.M.C.A.) ve Amerikan Kolejleri
·SEVR YASALARI MECLİS’TEN GEÇİRİLEREK TÜRKİYE YENİ BİR KURTULUŞ SAVAŞINA BAŞLAMAK MECBURİYETİNDE BIRAKILDI!
·ABD, Alenî Bir Düşman Haline Gelmiştir!
·Dedelerimiz Oğuzlar Çıkmış Yola Aral Kıyısından
·Avrupa Birliğine neden hayır.. Jeopolitik Yaklaşım
·Noel Üzerine
·Gümrük Birliği Anlaşmasının Anayasanın Başlangıç Kısmına Aykırılığı -1-
·Siyasi Konjonktürde Irak Türkmenleri
·Gümrük Birliği Anlaşmasının Anayasanın Başlangıç Kısmına Aykırılığı -2-
·Kıbrıs'ın Türkiyesiz AB üyeliği mümkün mü?
·Avrupa Birliği ve Kıbrıs Konusu
·Internet mi, İnternet mi?
·DİLDE, FİKİRDE, İŞTE BİRLİK (Gaspıralı ve Türkistan)
·İSMAİL GASPIRALI'NIN FİKİRLERİ
·Türkler ve İslamiyet
·Alparslan Türkeş'in Din Anlayışı ve İslama Bakışı
·Gök Tanrı
·Şamanizm Meselesi
·Ruhban Okulu neden açılmamalı?
·Ruhban Okulu
·Çanakkale Savaşları
·Türk Kültüründe Nevruz ve Milli Birlik-Beraberlik
· Sovyetler Birliği’nin Çöküşü ve Yeni Rusya Çeçen Mücadelesi
·Türkçenin Anadil Olarak Dünyadaki Yeri
·Masonların Kirli İşleri
·Gümrük birliği mi; sömürge antlaşması mı?
·17 Ağustos 1999 Depremi ve gizlenen gerçekler

alt1 alt1
alt1

alt1 alt1
alt1

alt1
Bozkurt NET :: Başlığı Görüntüle - KÜRTLERE KAPAK OLSUN
  Link 1Ana sayfa | Link 2
Arama       

Bozkurt NET
Bozkurtların Yuvası

Forumlar Gruplar Gruplar Hesap Aç Oturum Aç  

Sayfa: « Önceki  1, 2, 3, 4 ... 11, 12, 13  Sonraki »  

Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder 3. sayfa (Toplam 13 sayfa)
« Önceki başlık :: Sonraki başlık »  
Yazar İleti
kadir45
Site Yöneticisi
Site Yöneticisi

İletiler: 3100

İletiTarih: Çar Oca 05, 2005 1:36 pm    ileti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Madem bize bağlılar biz yanlış konuşuyoruz.Göstersinler sadakatlerini.Diyarbakır'a gelen itleri kovuyorlar mı,siz ne karışıyorsunuz diye?Biz bu devletin vatandaşıyız,anayasasına saygılıyız.Biz kendi aramızda konuşuruz ama bu devletin resmi dili Türkçe diyorlar mı?Güneydoğuda Leylaların mitinglerine biz mi katılıyoruz?Apo lehinde sloganlar atıyoruz.Bırak güneydoğuda,batı il ilçelerinde kurtarılmış mahalleleri biz mi ilan ettik?Arnavutlar,boşnaklar,çerkezler ayağa kalktı,biz dilimizle yayın istemiyoruz diye.Bunlardan var mı?Aleviler ayağa kalktı biz azınlık değiliz diye,diyanet dışında bir talepleri yok,bunlar dediler mi azınlık değiliz diye?"Biz Kürt milliyetçiliğini Başbuğa borçluyuz diye" çamuru biz mi attık?Başbuğdan en çok nefret eden,hiç oy vermeyenler bizmiyiz?Madem pkk bu kadar az,ve halktan taraftarı çok az,neden devletin yanında yer almadılar.Neden bucak aşireti gibi davranmadılar?Kimi kandırıyorlar be?Yok incineceklermişl,yok bilmem ne?Hala bu çıtkırıldım havaları.Böyle vatandaşlık olmaz.Bu ülkenin vatandaşı isen ve bağlıysan,o zaman o Diyarbakırda havlayan itleri sustur önce sonra gel buraya yaz.
Kullanıcı bilgilerini göster Kişisel ileti gönder E-Posta gönder
funda3307
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

İletiler: 712

İletiTarih: Çar Oca 05, 2005 1:43 pm    ileti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

işte ülkücülük bu TÜRKLÜK bu bana yazılanlar bana değil ülkücülere söylenmiş kabul edip yanımda olduğunuz için sağolun şiirlerime devam etmeye karar verdim bu bölünmezliğimiz aslında KÜRTLERE KAPAK OLSUN

NE MUTLU TÜRK OLANA
Kullanıcı bilgilerini göster Kişisel ileti gönder
motuntuman
Amatör Üye
Amatör Üye

İletiler: 137

İletiTarih: Çar Oca 05, 2005 3:20 pm    ileti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

O YAZDIGIN İSYANLAR NASIL ÇIKMIŞ İSYANLAR SENİN HABERİN VAR MI EY GAFİL BÖYLE SAF DUYGULARLA YAZMIŞSIN BİLMEYENE DE YUTTURURSUN YANİ AMA BANA YUTTURAMAZSIN O İSYANLARIN BİZZAT KÜRTLER TARAFINDAN YAPILDIGINA ŞUNU UNUTMA HERŞEY GÖRÜNDÜGÜ KADAR GERÇEK DEGİLDİR O İSYANLARIN OLUŞ TARİHLERİNE BAK VE O İSYANLARIN KİMİN İŞİNE YARADAGINI DÜŞÜN VE O İSYANLARIN BİZZAT KÜRT VATANDAŞLARIMIZ TARAFINDAN MI YOKSA PKK GİBİ DIŞ MİHRAKLI GÜÇLERİN KIŞKIRTMASI NETİCESİNDE Mİ ÇIKTIGINI BİR ARAŞTIR BAKALIM ONDAN SONRA GEL BURADA TÜRKLÜK TÜRKÇÜLÜK EDEBİYATI YAP
BU VATAN TÜRKÜM TÜRKÇÜYÜM DEYİP DE TÜK MİLLETİNE VE TÜRK MİLLİŞYETÇİLİGİNE ZARAR VEREN SENİN GİBİ VE DİGER LAF MİLLİYETÇİLERİNDEN ÇOK ÇEKTİ
yahyaoglu
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

İletiler: 655

İletiTarih: Çar Oca 05, 2005 3:28 pm    ileti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Kardeş tarihlerde isyanlarda kimin çıkardıgıda bugün ne olduguda açık. Kürtlerin hepsi demiyecegim ama büyük çogunlugu vatan haini.
Kullanıcı bilgilerini göster Kişisel ileti gönder E-Posta gönder MSNM
motuntuman
Amatör Üye
Amatör Üye

İletiler: 137

İletiTarih: Çar Oca 05, 2005 3:39 pm    ileti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

türklerin içinde türkçü geçinenlerin içinde yok mu vatan haini ve davasına ihanet eden örnek vermek isterdim ama siteden kesin atılırım o örnegi verdigimde sadece şunu söyleyeyim ülşkücü hareketin başında bulunup da milliyetçilikle ve ülkücülükle bagdaşmayan faaliyetlere imza atan da vatan haini degil midir bu soruma cevap verin öylşeyse vatan haini her kesimden çıkar bunu unutmayın
turhanbey
Deneyimli Üye
Deneyimli Üye

İletiler: 360

İletiTarih: Çar Oca 05, 2005 3:57 pm    ileti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

İstisnalar kaideyi bozmaz...Biliyoruz kürtlerin nasıl Türk olduğunu.Madem kürtler Türk boyu neden bu kadar adiliği üzerlerinde barındırıyorlar.Ben yaklaşık 10 senedir bu adamların içerisindeyim bu ülkeyi seven iki kişiye rastladım.Diğerlerinin hepsi haindi öyle olmaya da devam ediyor.Madem kürtler de bir Türk boyu neden sürekli ayaklanıyor NEDEN SÜREKLİ HAİNLİK YAPIYOR.Bu ülkede Yörükler de var Tatarlar da onlar neden ayaklanmıyor.Bahse girerim sen bir ömür boyu bunların cevabını bulamayacaksın.Adamlar Ankara'ya kadar harita çizerken sen burada nelerle uğraşıyorsun...
yahyaoglu
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

İletiler: 655

İletiTarih: Çar Oca 05, 2005 4:06 pm    ileti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Tabiki her ırk ve dinde bozuk insan vardır. Ama bireylerden ziyade ülke meselelerinde topluluklar önem arz eder. Ayrıcana Türk Türk ülkesinde isyan ederse bir parça toprak alıp yeni bir ülke kurmak için degil. Baştakilerin kötü gidişini düzeltmek için isyan etmiştir. Kürt isyanları ve özellikle pkk çok farklı çoluk çocuk demeden adam öldüren bir gruptan bahsediyoruz . Malesef kürt halkıda genel olarak pkk ya destek veriyor. İstisnalar ise çok az çıkıyor.Türkiyeyi ve müslümanlıgı benimsemiş her kürt veya kim olursa benim kardeşimdir.

Ayrıca kardaş lideri eleştirmek için onun yaşadıklarını görmek lazım dışardan başarılı degil gibi durabilir. Bizzat agzından bazen insan hedefleri davası için bazı şeyleri feda etmeye mecbur kalır. dedigini duydum yanlışta olsa hiçbir kötü niyet olmadıgına eminim. Sabahlara kadar çalışan bir yönetime saygı duymalıyız. Eger daha iyi bir seçemek olsaydı veya varsa insallah o kimseler iktidar olur. Bu dava hak davası eminim herşeyin bir anlamı vardır.....
Kullanıcı bilgilerini göster Kişisel ileti gönder E-Posta gönder MSNM
kadir45
Site Yöneticisi
Site Yöneticisi

İletiTarih: Çar Oca 05, 2005 6:19 pm    ileti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

motuntuman;
sen laftan mı anlamıyorsun,anlamak mı istemiyorsun?Burada Türkçülük ahkamı kesen sensin.Kimse atar diye korkma.Çık delikanlı gibi yaz ne yazacaksan.Ben yazarım, senin gibi sonunu da düşünmem.Atan atar.Sen ne biçim türkçüsün?Türksen Türk gibi davran.Beni 72 millet de afaroz etse,bildiğimi her şeyi yazarım burada.Engelleyecek adam da anasından doğmadı daha.Atan atar.Burada atar,çıkar meydanlarda bağırırım.Sen hainle ,isyanı önce birbirine karıştırma.Her isyan eden haindir.Ama her hain isyan etmez.İsyan denilince,bayrağını ,flamasını,forsunu çeken ayağa kalkar.Bu ne iş ki,dış odakların oyununa gelen hep senin kankilerin oluyor.Niye arnavut,göçmen boşnak,laz,çerkez vs vs kalgımıyor da,iğfal edilenler hep senin kandaşların.Oyuna gelmesinler ne geliyorlar?Neden geliyorlar biliyor musun?Fıtrıyatları böyle de ondan.Bir adam bu oyuna bir kere gelir.Bu kaçıncı oyun?Bu devlette,bunların gelmediği makam kaldı mı?Herşey oluyorlar mı?Ticaretleri engelleniyor mu?Bunlara ne yapıldı da ,benim askerime hergün kurşun sıkılıyor.Sen yutsan ne olur yutmasan ne olur.Burada millete bir şeyler yutturmaya kalkan biri varsa o da sensin.Milleti bu kardeşliğe inandırmaya çalışıp,afyonluyorsun insanları.Önce dürüst ol.Apo bile size dünyanın hakaretini yağdırdı.Ne aptallığınız kaldı,ne başka bir özelliğiniz.Dümdüz gitti size.İşte seninkilerin peşinden gittikleri adam bu.Asıl yutmayan,çözümü bilen biziz.Biz bu masalları dinlemiyoruz.Sen bize etme bu lafları.Hangi köpek havlıyorsa,git onlara söyle akıllı olup,pkk ya abd ye güvenip hırlamasınlar.Bu ülkeyi biz o itlere yedirmeyeceğiz.Sen salaklar,manyaklar laflarını,o askerime kurşun sıkanlarla,apoya özgürlük diye bağıranlara söyle.Ve sakın bir daha böyle boyundan büyük laflar etme.Bak sabrettim ama insanı patlatıyorsun.Türksen,Türkün patladığı zaman nelere muktedir olduğunu da bilmen lazım.Senin laflarının muhatabı hainlerdir.Burada içi vatan sevgisiyle dolu insanlara laf söyleyemezsin sen.İçimizde babasını,yakınlarını yitirmiş şehit çocukları var burada.Sen kim oluyorsun da bu insanlara bu hakaretleri yapıyorsun.Ben delikanlı gibi çıktım kürt meselesinin kesin çözümü hakkında görüşlerimi yazdım.Arkasındayım yazdıklarımın.Türksen,bunlara karşı çıkmazssın.Senin kafana göre Türk olacak değiliz biz.Ben Ziya Gökalbe de tanzimatçılara da rest çekiyorum.Bunu da yazdım.Bana ne derse desinler.Umurumda değil.Ben şu millete 16ay askerlik yaptım.8 yıl sefer görev emri taşıdım.10 yıl sonra tatbikata çağırdılar işimi bırakıp koşup gittim.Bu millete hiç ihanet etmedim,malını çalmadım çaldırmadım.Ben Türkçülüğü sizin gibi seminerlerden kitaplardan öğrenmedim.Bu millete hizmetkarlık yaparak öğrendim.Onun için dikkatli ol.Burada milletin Türkçülüğünü de Mhp yi sorgulamak senin haddin değildir.Umarım ne demek istediğimi anladın.
Bozkurt_Baha
Amatör Üye
Amatör Üye

İletiler: 102

İletiTarih: Çar Oca 05, 2005 6:43 pm    ileti konusu: Lütfen Alıntıyla Cevap Gönder

Lütfen birbirimizi yemeyelim. Saygı ve sevgi bizim en önemli özelliğimiz derdik zamanında ama şimdi ise sevgisiz ve saygızıs ülkücüler görüyorum. Hoş bu insanlara ülkücü demek ne kadar doğru olur bilmiyorum. O sizin kararınız.

Lütfen saygı sınırlarını aşmayalım. Bizi dışardan biri görse bu halde "İşte ülkücüler bunlar" diyecek. O zaman biz ne diyeceğiz. Ne cevap vereceğiz. Sorarım size.

Ablacım güzel bi şiir yazmış siz beğenin veya beğenmeyin , Türk olun kürt olun çok hoş ve güzel bi şiir. Ayrıca herşeyi Kürtlerin üstüne atmak ve kendimizi sütten çıkma ak kaşık görmek ne kadar doğru_?

Takdir sizlerin...

Allaha emanet olun
Kullanıcı bilgilerini göster Kişisel ileti gönder E-Posta gönder Kullanıcının web sitesini ziyaret et
kadir45
Site Yöneticisi
Site Yöneticisi

İletiTarih: Çar Oca 05, 2005 8:14 pm    ileti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

"Lütfen birbirimizi yemeyelim. Saygı ve sevgi bizim en önemli özelliğimiz derdik zamanında ama şimdi ise sevgisiz ve saygızıs ülkücüler görüyorum. Hoş bu insanlara ülkücü demek ne kadar doğru olur bilmiyorum. O sizin kararınız"demiş baha;
Bozkurt_baha iyi diyorsun da;başlığa yazılan yazıları iyice oku.Saygısızlığı bir kişi yaptı.Hala da yapıyor.Efendiliğin de bir yeri vardır.Bu sitede bir kişi daha bu terbiyesizliği yaptı geçenlerde.Ondan beklemediğim için hata yaptığını düşünüp ses çıkarmadım.Çoğul takısı kullanman yanlış.Burada doğruları yazmıyacağız da kibarlık mı yapacağız?Senin ülkücülük anlayışını bilemiyorum ve seni de hiç tanımıyorum.Ama dışarıdan ne diyecekler,lafı yanlış bir laftır.Ben fikrimi dilediğim gibi yazma hakkına sahibim.Senin ya da başkalarının hoşuna gidecek tarzda da yazmaya zorunlu değilim.Bana sataşılmadıkca da kimseye hakaret etmedim.Burada salaklar manyaklar gibi laflar edildi.Bunu da bir kişi yazdı.Evet önce sen ikaz ettin ama ikazın yanlıştı.Bu lafları özelden de genelden de söyleyemez.Ben bu yüzden shopen le özelde epeyi muhabbet ettim.Ben onun için müdahale ettim.Bu işin idaresi olmaz.Benim zaman zaman biraz agresif olan bir tarzım olabilir.Ama bu sitede kimseye ne küfür ne de hakaret ettim.Sevgi meselesine gelirsek.Vatan sevgisi,iki cins arasındaki aşka hiç benzemez.Orada anlaşmak için ödün verirsin.Ama vatan sevgisinde bu olmaz.Tavize yer yoktur.Ben burada ocağın ya da partinin resmi sözcüsü değilim.Benim sözlerim teşkilatları da bağlamaz.Ben burada söz hürriyetimi kullanıyorum.Montuntumana da hakaret falan etmedim.Yazılanlar orada duruyor.Ben burada kimseyi değil fikirlerimi temsil ediyorum.Seni de kimliğinin altına ünvanını,ve görevini yazmadığın sürece ülkücü hareketin sözcüsü olarak kabul etmem ve ona göre de davranmam.Onun için burada kimsenin,ne benim ya da başkasının ülkücülüğünü sorgulamasını ciddiye almam.Burada iyi ve kötü örnek teşkil edenler,kendilerini temsil ederler.Bu hareket kimsenin de ne tekelindedir ne de ipoteğindedir.Ben burada,oynanan oyunları yazdığım zaman biri çıkar da bu vatanı bölmeye uğraşıyorsun derse,orada efendilik de biter,hukuk da.Bilmiş edalarla,bölüyorsunuz,parçalıyorsunuz diye milleti buradan hiçkimse azarlayamaz.Bölücülük,bozgunculuk çok ciddi bir iddiadır.İspatı gerektirir.Olaya ilk müdahalen doğru,ama yöntemi ve arkasından getirdiğin açıklama yanlıştır.Biz yazarız.Okunur okunmaz.Tasvip görür görmez.Hiç önemli değil.Ben geceleri huzur içerisinde uyuyabiliyorum.Bunu yapacak adam da senin öngördüğün kalıplara sığmaz.Ben bu kalıplara sığıp da,idare-i maslahatçılık yapıp,eller ne der düşüncesinde olsaydım,bugün buralarda yazma yerine,emirler yağdıran insan olurdum.Bir de bilmen gereken bir şey var.İnsan sevgisi bambaşka birşeydir.O öyle kolay açığa vurulan bir his değildir.Yapmacık nezaket içerisinde olan çok insan vardır ki ne insanlıktan ne sevgiden nasibini almamıştır.Sen;bu lafı kimin için yazmışsasan yazdın.Ama senin bunu tartacak bir terazin yok.Bu da başka bir yanlışındır.İnsanların bağlılık ve sevgileri,böyle masa başında yazarken değil,gerçekten karşılaştıkları olağanüstü şartlar ve mücadelelerde ortaya çıkar.insanlar hakkında düşünceler hanesini daima açık bırak.Bu kim olursa olsun geçerli.Saygılarımla.Allaha emanet ol.
BiStRokRat
Yeni Üye
Yeni Üye

İletiler: 14

İletiTarih: Per Oca 06, 2005 1:00 am    ileti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Arkadaşlar bir elin beş parmağı da bir değildir...Zamanında Türkiye için savaşmıs Kürtleri toptan aynı kefeye koymayalım...Her ne kadar köstek olan varsa zamanında destek olanda oldu...O zamanlar hangi soydan gelirsen gel Türktün...Keşke bu ayaklanmalar hiç olmasaydı,sadece TÜRKİYE sesleri duyulsaydı.. :(
funda3307
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

İletiler: 712

İletiTarih: Per Oca 06, 2005 9:04 am    ileti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

MOTUNTUMAN :
SENİN GİBİLER SAYESİNDE DAHA GÜZEL ŞİİRLER YAZICAM GİBİ GELİYOR HALA ANLAMIYORSUN BENCE İŞİNE GELMİYOR Y.SULTAN SELİM'İN VANDA BİR ÇEŞMEYE YAZDIĞI YAZIYI YAZICAM SONUNDA ŞÖYLE DİYOR:
''BU ÇEŞMEDEN RUM İÇSİN ERMENİ İÇSİN
KÜRTE NASİP OLMASIN ''

BEN ATALARIMIN İZİNDEYİM NE MUTLU TÜRK DOĞANA
Bozkurt_Baha
Amatör Üye
Amatör Üye

İletiler: 102

İletiTarih: Cum Oca 07, 2005 5:26 pm    ileti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

kadir21
sen beni yanlış anladın bende seninle aynı fikirleri paylaşıyorum ama benim lafım ne sana nede senin gibi ülkücü milliyetçi ve değerli insanlaradır. ben orda anlatmak istediğimi anlamaları gereken kişiler anlamıştır zannediyorum. tabi anlayacak kapasiteleri varsa.
Kullanıcı bilgilerini göster Kişisel ileti gönder E-Posta gönder Kullanıcının web sitesini ziyaret et
kadir45
Site Yöneticisi
Site Yöneticisi

İletiTarih: Cum Oca 07, 2005 6:02 pm    ileti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Kusura bakma ülküdaşım.Bu aralar benim de hassasiyetim üzerinde.Bu kadar sıkıntı arasında istemeden bazen yanlış anlamalar olabiliyor.Asıl ben senden özür dilerim.Sevgi ve saygılarımla değerli ülküdaşım.
Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder 3. sayfa (Toplam 13 sayfa)

Sayfa: « Önceki  1, 2, 3, 4 ... 11, 12, 13  Sonraki »  

Forum Seçin:  
Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumdaki iletilere cevap veremezsiniz
Bu forumdaki iletilerinizi değiştiremezsiniz
Bu forumdaki iletilerinizisilemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız