Bozkurt NET{ Bozkurt NET
  Tıklayın kayıtlı kullanıcı olun
Ana sayfa ::Hasabınız :: Forumlar :: Makaleler :: İndir :: İletişim :: KURALLAR
alt1 alt1 alt1
alt1 alt1
alt1
Atatürk
Başbug
Atsız´ın Mektupları
Bozkurt
Tarihte Türkler
Osmanlı Sultanları
3 Mayis
Türk İslam Ülküsü
Ülkücü Hareket
İslam
Türk Büyükleri
12 Eylül
Dokuz Işık
Kızıl Elma
Doğu Türkistan
Türk Dünyası
Şiirler ve Marşlar
Ülkücü Şehitler
Ülkücüye Mektuplar
Sorular ve Cevaplar
Komünizm
Videolar
Müzikler
Postakartı

alt1 alt1
alt1
 Haber :
 Haber Ekle
 Haber Arşivi
 Arama
 Konular
 Baskıya hazırla
 Üyeler :
 Hesabınız
 Günlük
 Üye Listesi
 Özel İletiler
 ICQ Servisi
 Servisler :
 Kur'an-ı Kerim Meali
 Resim Galerisi
 E-Kart
 Dosyalar
 Müzikli Postakartı
 Cep Melodileri
 İletişim :
 Forumlar
 Bozkurtlar 100
 Bize Ulaşın
 Bizi Önerin
 Dökümantasyon :
 Makaleler
 Fikir ve Tarih Dünyası
 Kısa Nükteler
 Şairler ve Şiirler
 İzlenimler
 Ansiklopedi
 Dosyalar
 Dosya Ekle
 Popüler
 İlk 10
 Bağlantılar

alt1 alt1
alt1

alt1 alt1
alt1

alt1 alt1
alt1
AB'YE HAYIR

alt1 alt1
alt1
Makaleler
·Meluncanlar ve Biz
·Türk Tarihi ve Türk Adı
·Amerikan Genç Hristiyanlar Cemiyeti (Y.M.C.A.) ve Amerikan Kolejleri
·SEVR YASALARI MECLİS’TEN GEÇİRİLEREK TÜRKİYE YENİ BİR KURTULUŞ SAVAŞINA BAŞLAMAK MECBURİYETİNDE BIRAKILDI!
·ABD, Alenî Bir Düşman Haline Gelmiştir!
·Dedelerimiz Oğuzlar Çıkmış Yola Aral Kıyısından
·Avrupa Birliğine neden hayır.. Jeopolitik Yaklaşım
·Noel Üzerine
·Gümrük Birliği Anlaşmasının Anayasanın Başlangıç Kısmına Aykırılığı -1-
·Siyasi Konjonktürde Irak Türkmenleri
·Gümrük Birliği Anlaşmasının Anayasanın Başlangıç Kısmına Aykırılığı -2-
·Kıbrıs'ın Türkiyesiz AB üyeliği mümkün mü?
·Avrupa Birliği ve Kıbrıs Konusu
·Internet mi, İnternet mi?
·DİLDE, FİKİRDE, İŞTE BİRLİK (Gaspıralı ve Türkistan)
·İSMAİL GASPIRALI'NIN FİKİRLERİ
·Türkler ve İslamiyet
·Alparslan Türkeş'in Din Anlayışı ve İslama Bakışı
·Gök Tanrı
·Şamanizm Meselesi
·Ruhban Okulu neden açılmamalı?
·Ruhban Okulu
·Çanakkale Savaşları
·Türk Kültüründe Nevruz ve Milli Birlik-Beraberlik
· Sovyetler Birliği’nin Çöküşü ve Yeni Rusya Çeçen Mücadelesi
·Türkçenin Anadil Olarak Dünyadaki Yeri
·Masonların Kirli İşleri
·Gümrük birliği mi; sömürge antlaşması mı?
·17 Ağustos 1999 Depremi ve gizlenen gerçekler

alt1 alt1
alt1

alt1 alt1
alt1

alt1
Bozkurt NET :: Başlığı Görüntüle - Kürtleşen Türkmenler (lütfen okuyunuz)
  Link 1Ana sayfa | Link 2
Arama       

Bozkurt NET
Bozkurtların Yuvası

Forumlar Gruplar Gruplar Hesap Aç Oturum Aç  

Sayfa: « Önceki  1, 2, 3, 4, 5, 6  Sonraki »  

Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder 3. sayfa (Toplam 6 sayfa)
« Önceki başlık :: Sonraki başlık »  
Yazar İleti
adigek
Deneyimli Üye
Deneyimli Üye

İletiler: 474

İletiTarih: Çar Eyl 14, 2005 6:02 pm    ileti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

adigek demiş ki:
buggrahan demiş ki:
KÜRŞAD inatla Kürtleri Türk boyu yapmaya çalışma artık tarih bir kişi tarafından yazılamaz. Türklerin Truvalılar olduğunu söyleyen tarihçiler bile var ama kim ciddiye alır? Yazıtta yazması neyi gösterir? Kürt adı ilk kez orda kullanılmış olsun ne yazar? TÜRKlerdende ilk kez ÇİN resmi kayıtlarında bahsedilir. O zaman Çinlilerde Türklerin Çinli olduğunu söylesin ne biçim mantık bu?.. Kırgız, Türkmen, Kazak, Azeri, Özbek, Gagauz, Uygur Türktür. Kürtler Türk değil FARSİ dir. buda bütün ciddi ve önemli tarihçiler tarafından kabul edilmiş, ispatlanmıştır. Sen hala ne yapmaya çalışıyorsun amacın nedir? Kardeşin olabilir, arkadaşın olabilir vatandaşımızdır ama Türk ırkından değildirler. Sen Kürtleri bize sevdirmek için kan bağı kurmaya çalışma seviyorsak seviyoruz zaten..
Hangi ciddi ve onemli tarihciler "Kırgız, Türkmen, Kazak, Azeri, Özbek, Gagauz, Uygur Türktür. Kürtler Türk değil FARSİ dir." yazdi veya soyledi.
Tarihcinin ismi?
Kitabinin ismi?
Seminarda duyduysan nerde hangi tarihte seminer ve kim tarafindan?
Sabirsizlikla cevabini bekliyorum.(Ama cevabinda isimler olcagini sanmiyorum.)

Bugrahan kardes bekliyorum lutfen. Sevgihan bacim senin fikrin?
Kullanıcı bilgilerini göster Kişisel ileti gönder
Silver
Amatör Üye
Amatör Üye

İletiler: 62

İletiTarih: Çar Eyl 14, 2005 6:19 pm    ileti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Sizlere katılıyorum.Ülküdaşlarım..

Saygılarımla..
Silver
Kullanıcı bilgilerini göster Kişisel ileti gönder E-Posta gönder Kullanıcının web sitesini ziyaret et MSNM
tolgakaraca
Amatör Üye
Amatör Üye

İletiler: 116

İletiTarih: Çar Eyl 14, 2005 6:28 pm    ileti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

ÇOĞUNUZ DOĞRU KONUŞUYORSUNUZ BU HOŞ...
Kullanıcı bilgilerini göster Kişisel ileti gönder Kullanıcının web sitesini ziyaret et AIM YIM MSNM ICQ
sevgihan
Amatör Üye
Amatör Üye

İletiler: 226

İletiTarih: Çar Eyl 14, 2005 6:39 pm    ileti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

buggrahan demiş ki:
Kürt adı ilk kez orda kullanılmış olsun ne yazar?

"Kurt" adi ile ilgili bir kac nokta hatirlatmak istedim size, belki tartismalarinizda faydali olur:

1. Turkiye'de "Kurt" lakabi bazen Kurt olmayan kisilere de lakap olarak takiliyordu; dolayisiyla, eskiden kendisini "Kurt Khani" olarak tarif eden sahis de belki onu irkindan dolayi degil, lakap olarak kullaniliyordu.

2. Kurtler her yerde "Kurt" diyerek tarif edilmiyor. Kendi aralarinda "Kurmanji" "Sorani" "Gorani" yani konustuklari lehceye gore hitap ederken, Arapca'da Kurtlere "Ekrad" olarak hitap edilmistir ki, Ekrad ayni zamanda 'konar-gocer' manaya gelen bir sozcuktur.
Kullanıcı bilgilerini göster Kişisel ileti gönder Kullanıcının web sitesini ziyaret et
adigek
Deneyimli Üye
Deneyimli Üye

İletiTarih: Çar Eyl 14, 2005 6:39 pm    ileti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

adigek demiş ki:
adigek demiş ki:
buggrahan demiş ki:
KÜRŞAD inatla Kürtleri Türk boyu yapmaya çalışma artık tarih bir kişi tarafından yazılamaz. Türklerin Truvalılar olduğunu söyleyen tarihçiler bile var ama kim ciddiye alır? Yazıtta yazması neyi gösterir? Kürt adı ilk kez orda kullanılmış olsun ne yazar? TÜRKlerdende ilk kez ÇİN resmi kayıtlarında bahsedilir. O zaman Çinlilerde Türklerin Çinli olduğunu söylesin ne biçim mantık bu?.. Kırgız, Türkmen, Kazak, Azeri, Özbek, Gagauz, Uygur Türktür. Kürtler Türk değil FARSİ dir. buda bütün ciddi ve önemli tarihçiler tarafından kabul edilmiş, ispatlanmıştır. Sen hala ne yapmaya çalışıyorsun amacın nedir? Kardeşin olabilir, arkadaşın olabilir vatandaşımızdır ama Türk ırkından değildirler. Sen Kürtleri bize sevdirmek için kan bağı kurmaya çalışma seviyorsak seviyoruz zaten..
Hangi ciddi ve onemli tarihciler "Kırgız, Türkmen, Kazak, Azeri, Özbek, Gagauz, Uygur Türktür. Kürtler Türk değil FARSİ dir." yazdi veya soyledi.
Tarihcinin ismi?
Kitabinin ismi?
Seminarda duyduysan nerde hangi tarihte seminer ve kim tarafindan?
Sabirsizlikla cevabini bekliyorum.(Ama cevabinda isimler olcagini sanmiyorum.)

Bugrahan kardes bekliyorum lutfen. Sevgihan bacim senin fikrin?

Sevgihan bacim kimetli yorumunu bekliyorum.
gelibolulu
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

İletiler: 750

İletiTarih: Çar Eyl 14, 2005 7:30 pm    ileti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

İyice kafam karıştı. Gerçi etnik köken benim için fazla birşey ifade etmiyor. Düşüncemi şöyle özetleyeyim...

Rab'bime çok şükür bu güzel vatanda Türk ana babadan doğdum. Ama Rab'bim dileseydi güneydoğuda Kürt ana babadan doğardım. Bunu seçebilme şansım yoktu. Önemli olan doğduğun, ekmeğini yediğin vatana ait ve faydalı olabilmektir. Dinimiz de bunu emrediyor.

Şehitlerin hakkı ödenmez zahten de bu hain şerefsizler öbür dünyada bizim hakkımızı nasıl ödeyecekler. Bunu bile düşünseler çok şeyden vazgeçerler. Sanırım Müslüman da değiller.

İşin özü NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE...
kadir45
Site Yöneticisi
Site Yöneticisi

İletiler: 3100

İletiTarih: Çar Eyl 14, 2005 7:40 pm    ileti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Arkadaşlar bizde tarihçı var mı?Ben de size bunu sorayım.Var da ben mi bilmiyorum?Bu ülkede Tarihçi olsaydı,ve doğrular konuşulsaydı,biz ayni oyuna onlarca defa düşmezdik.Ama artık ülkücülerden bilim adamları tek tük çıkmaya başladı.İnşaallah bundan sonra biz de doğruları öğreneceğiz.
Tarihi alan olarak seçmediğime bin kere pişman oldum.
Bu mesele içinden çıkılmayacak bir hal almaya başladı.Türkçülüğün kitabını yazan Ziya Gökalp bile bu işin içinden çıkamayıp,böyle bir Türk tarifi ortaya koydu.Kabul etsek de bu etmesek de bu.Biz üzerinde oturduğumuz toprakların bile tarihini dosdoğru bilmiyoruz.Araştırma yok,ödenek yok,çalışma yok.Adam almış bilmem Hammerin bilmem neyin tarihini,yahut da bu adam otorite demiş yabancıya,görüşünü kabul ediyor.Beyler tarihçiler aç.Ne kadar köfte o kadar ekmek.Bilim adamına verilen bu kadar değerle,bu kadar bilim adamı yetişir.Tarihimizi batıdan öğrenirsek ,işte bu kadar uzlaşırız.Benim hain bildiğim senin için kahraman,senin dürüst bildiğin benim için yamuk,ne belge konuşuyor,ne bir şey.Adam iktisat profesörü olmuş,harıl harıl bu kitlerin satışını,toprak satışını savunuyor.
Siyasallaşmış bilim adamlarından nefret ediyorum.Bilim tarafsızdır.Bilime ;yorum,çıkar,koltuk endişesi,his gibi beşeri zaafiyetler karışırsa o bİlimden de o bilim adamından da hayır gelmez.Bakın Bozkurt Mustafa Kemal Atatürk ne diyor?
TARİH YAZMAK,TARİH YAPMAK KADAR MÜHİMDİR.YAZAN,YAPANA SADIK KALMAZSA DEĞİŞMEYEN HAKİKAT,İNSANLIĞI ŞAŞIRTACAK BİR MAHİYET ALIR.
Kullanıcı bilgilerini göster Kişisel ileti gönder E-Posta gönder
adigek
Deneyimli Üye
Deneyimli Üye

İletiTarih: Çar Eyl 14, 2005 7:44 pm    ileti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

kadir21 demiş ki:
Arkadaşlar bizde tarihçı var mı?Ben de size bunu sorayım.Var da ben mi bilmiyorum?Bu ülkede Tarihçi olsaydı,ve doğrular konuşulsaydı,biz ayni oyuna onlarca defa düşmezdik.Ama artık ülkücülerden bilim adamları tek tük çıkmaya başladı.İnşaallah bundan sonra biz de doğruları öğreneceğiz.
Tarihi alan olarak seçmediğime bin kere pişman oldum.
Bu mesele içinden çıkılmayacak bir hal almaya başladı.Türkçülüğün kitabını yazan Ziya Gökalp bile bu işin içinden çıkamayıp,böyle bir Türk tarifi ortaya koydu.Kabul etsek de bu etmesek de bu.Biz üzerinde oturduğumuz toprakların bile tarihini dosdoğru bilmiyoruz.Araştırma yok,ödenek yok,çalışma yok.Adam almış bilmem Hammerin bilmem neyin tarihini,yahut da bu adam otorite demiş yabancıya,görüşünü kabul ediyor.Beyler tarihçiler aç.Ne kadar köfte o kadar ekmek.Bilim adamına verilen bu kadar değerle,bu kadar bilim adamı yetişir.Tarihimizi batıdan öğrenirsek ,işte bu kadar uzlaşırız.Benim hain bildiğim senin için kahraman,senin dürüst bildiğin benim için yamuk,ne belge konuşuyor,ne bir şey.Adam iktisat profesörü olmuş,harıl harıl bu kitlerin satışını,toprak satışını savunuyor.
Siyasallaşmış bilim adamlarından nefret ediyorum.Bilim tarafsızdır.Bilime ;yorum,çıkar,koltuk endişesi,his gibi beşeri zaafiyetler karışırsa o bİlimden de o bilim adamından da hayır gelmez.Bakın Bozkurt Mustafa Kemal Atatürk ne diyor?
TARİH YAZMAK,TARİH YAPMAK KADAR MÜHİMDİR.YAZAN,YAPANA SADIK KALMAZSA DEĞİŞMEYEN HAKİKAT,İNSANLIĞI ŞAŞIRTACAK BİR MAHİYET ALIR.
Reisim Reha Oguzturk hocamiz hakkinda fikrin ne?
kadir45
Site Yöneticisi
Site Yöneticisi

İletiler: 3100

İletiTarih: Çar Eyl 14, 2005 8:12 pm    ileti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

şu sizin tartışmalarınızı okuyordum sorunu kaçırmışım.Çok uc bir örnek.
Estağfurullah Reha OğuzTürk hakkında yorum yapmak bize düşmez.Yanlız söylediğim fikirler tamamen bana ait değil.Bu fikirler,şu anda bir resmi üniversitemizin tarih bölümü başkanı ülkücü bir profesör kardeşimizle yaptığımız çeşitli istişarelerde ortaya çıkan sonuçlardır.İmkansızlıklarını dinlersen yürekler acısı.Ayrıca kaynakları zayıf,yetişme tarzlarında temel sağlam değil.Bunları söyleyen kendisi.Bu arkadaşımızın da reha hoca kadar olmasa da hayli ilginç yayınları var.Bir defa bunların yetiştiği hocalar sağlam değil ki.Nasıl bizim üniversitenin temellerini yahudiler atmışsa bunlar da öyle.Ders aldıkları,bunların tezlerini kabul eden adamlar bir defa yahudi.
Kendi gayretleriyle ve Türklükleriyle geldiği noktalar bu.Ben asıl bu sorunu dile getirmek istedim.Ama bir kaç iyi yetişmiş,ama desteklenmemiş hocamızın olması,bizde tarihçi olduğunu göstermez.
Kullanıcı bilgilerini göster Kişisel ileti gönder E-Posta gönder
adigek
Deneyimli Üye
Deneyimli Üye

İletiTarih: Çar Eyl 14, 2005 8:32 pm    ileti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Sagol reisim.
Buggrahan hala cevabini bekliyorum. Dedigin onemli tarihciler kim?
adigek
Deneyimli Üye
Deneyimli Üye

İletiTarih: Çar Eyl 14, 2005 9:08 pm    ileti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Buggrahan hala cevabini bekliyorum. Dedigin onemli tarihciler kim? Lutfen lafi soyledin, kaynagini goster.
Silver
Amatör Üye
Amatör Üye

İletiler: 62

İletiTarih: Çar Eyl 14, 2005 9:17 pm    ileti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Ya bu kürtler her yerde başa bela neden anlamak istemiyorlar.Bizim topraklarımızda yaşıyorlar.Halen devletimizi çökertmek istiyorlar.

Saygılarımla..
Silver
Kullanıcı bilgilerini göster Kişisel ileti gönder E-Posta gönder Kullanıcının web sitesini ziyaret et MSNM
sevgihan
Amatör Üye
Amatör Üye

İletiler: 226

İletiTarih: Çar Eyl 14, 2005 9:45 pm    ileti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

adigek demiş ki:

Sevgihan bacim kimetli yorumunu bekliyorum.

Abi, bu konudaki arastirma sonuclarimi aktarmaya calisacagim. Kurtce'yi dil olarak tahlil etmekle baslamak istiyorum. Kanaatimca, Kurtce'de bir cok Turkce ve Arapca sozcugun bulunmasindan dolayi "Kurtce bir gercek dil degildir" diyenler gerceklere aykiri konusmaktadirlar. Dil bilginler Kurtce'nin bir Farsi dili olup, cesitli lehcelerden olustugunu soylemektedirler:
* Turkiye'de: Kurmanji (bizim Kurtce dedigimiz lehce) ve Herki (cogunlukla Hakkaride) konusuluyor.
* Irak'ta: agirlikla Sorani, ama sinira dogru biraz Kurmanji de vardir.
* Iran'da: agirlikla Gorani, ama biraz Sorani de vardir.

Irani dil bilginler Zazaca (yani Dimili) yi bir Kurtce lehcesi olarak saymamaktadirlar, ancak Zazaca da Farsi bir dildir, o acidan Turkce'ye nazaran Kurtce'ye daha yakindir.

Ayni zamanda, Kurtce'nin eski Medlerin konustugu dile en yakin modern dili oldugunu soylemektedirler. Iran'da konusulan Farsca'dan yaklasik olarak Islamiyetin dogusuyla ayrilma baslamistir. Yani, M.S. 600 yilindan once, Kurtce kendisini ayri bir Farsi dil olarak pek belirlememistir. Kurtlerin Musluman olmaya baslamalariyla ayrilik gostermeye baslamis.

Kurtce dil olarak Medce'ye dayandigi icin, bazi Kurt tarihciler (cogunlukla Kurtculer) Kurtlerin kokenini Medlere dayandigini soylemektedirler. Harvard Universitesinde gorevli Iranli Kurt Mehrdad Izady, Kurtlerin kokenini Hurrilere dayandigini iddia etmektedir. Ermeni tarihcileri de kokenlerini Hurrilerden geldigini soylemektedirler. Kurt-Ermeni akrabalik tezleri iste bu baglantidan kaynaklanmaktadir. Ancak, Hurriler bir Kafkas dili konusmaktadirlar...iste bu nokta da Kurtculer iddialarinda belki farkina varmadan tezata dusuyorlar. Cunku Kurtler Irani bir dil konusuyorlarsa, Kafkas dili konusan Hurrilerle nasil dogrudan bir baglantilari olabilir?

Kanaatimca, "Medleri Kurdun atasi" demenin bir dogruluk payi varken, ondan sonrasini takip etmek oldukca zor. Medler zamaninda zaten "Kurt" kelimesi yada tarifi yoktu, ve Medlerden sonra da Kurtlerle baglantili hic bir beylik dahi kurulmadi Selcuklu donemine kadar. Medler Kurtlerin atasi olsalar bile, bugun Kurt dedigimiz insanlar Medlerden artik cok farkli bir toplum olmuslar. Kurtler cok karisik bir toplum, Turklerle Araplarla ve ondan evvelki yerel halkla da cok karismislar. Turklerin soyu sopu kavim yapisi cok belliyken, Kurtlerin asiret yapisi soya dayali bir sey de pek degil. Cografya'ya dayali bir sey. Asiret yapisi ona gore yeni gelenlerle genislemektedir.

Bir cok Turkmen kavmi Kurtlesmistir (yani dilleri donmustur) veya Kurt asiretlerle bazi Turkmen kollar birlesmistir. Turkmen kokenli Kurtleri yerel halklardan meydana gelen Farsi kokenli Kurtlerle karistirilmamalidir. Kisacasi: Kurtler HOMOJEN bir toplum degiller, tek bir soydan gelen bir toplumda degiller, kokenleri de ona gore karisiktir!

Osmanli arsivlere baktigimizda bu karisiklik daha da cok belli oluyor. Arsivlerde bulunan su kavim tariflere bir bakiniz:

HERKİ / HENKİ / ERİKİLİLER AŞİRETİ: 'Türkmen Ekrad Taifesinden'

KARACA KÜRD AŞİRETİ: 'Konar-Göçer Türkmen Taifesinden'

DÖGER / DÖGERLÜ AŞİRETİ: 'Türkmen Ekrad Taifesinden'

CANBEKLÜ / CANBEGAN / CİLİAN-BEĞLİ / CANBEĞLİ AŞİRETİ:

'Konar-Göçer Türkmen Ekradı Taifesinden'

KARA-ULUS AŞİRETİ: 'Konar-Göçer Ekrad Taifesinden'

KARAKEÇİLİ AŞİRETİ: 'Türkmen Yörükanı Taifesinden'

KOÇGERİ / KOÇGİRİ AŞİRETİ: 'Ekrad Taifesinden'

Simdi, "ekrad" arapca'da konar-gocer demektir ve Kurtler icin kullanilan bir kelimedir. Baktigim bir osmanli sozlukte, "Ekrad = Kurt" diye yaziliyordu. Peki, o zaman Turkmen-Ekrad ne demek? Birlesik bir Turkmen-Kurt asiret mi demek?

--- Herki kavmi, Hakkarili bir kavmidir. Adlarini Kurtce'nin bir lehcesine bile vermisler. Tamamen Kurt kimlikli bir kavim. Ama "Turkmen Ekrad" denilyor?

--- Karaca Kurd Asireti, tamamen Turkmen olarak tarif ediliyor, fakat asiret isimlerinde Kurt sozcugu geciyor! Okudugum bir yoruma gore, Kurt kelimesinin konar-gocer asiretler icin kullanildigi iddia ediliyor. Fakat oyleyse, neden "konar-gocer" diye ayri bir tarif var?

--- Canbegli asireti ise, Konya'nin Cihanbeyli ilcesine adlarini vermektedirler. Konya'ya dogu Anadolu'dan surgun edilmis bir asirettir, ve mensuplarinin Kurt kimligi vardir.

--- Kara Ulus Asireti ise, adini dogrudan bir Turk boyundan almaktadir ama nedense sadece Ekrad olarak tarif edilmektedir. Kuzey Irak'taki KaraUlus asireti ise bir Kurt asiretidir.

Butun bu karisiklik icinde goruyoruz ki Turk ve Kurt asiretler ozellikle Dogu'da ic-ice birbirine baglanmislar. Reha Oguz Turkkan, Adigek abinin aktardigi bir yazisinda, bazi Kurt asiretlerin Turklestigini ve bazi Turkmen asiretlerin Kurtlestigini anlatmaktadir. Bu dogrudur. Karsli Avsarlar ve Siverekli Karakeceliler bunun ornekleridir.

========

Peki, o zaman Kurtler kim? Kokenleri Zagros daglara dayanip, tamamen Kurtce konusan ve kendilerini Kurt bilen asiretler belki Medler olarak sahip ciktiklari atalara en yakin kavimlerdir. Onlarin Kurt olarak bilinmesi gerceklerle bagdasan dogru bir tanimdir. Ama bazi Kurtlesmis Turkmen kavimler ise, Farsi kokenli Kurtlerle hic bir alakalari yok...kokenleri ozbeoz Turktur.

Sonucta, kendisine Kurt diyen birisini Kurt olarak gorup kabul etmekten baska bir caremiz yok; ama, bugun kendimize sormamiz lazim, bu Kurtlesmis Turkmen kavimleri bir sekilde kurtarmak mumkun mu? Bu insanlari bolucu Kurtlerden nasil uzaklastirip, Turk toplumuna daha cok baglayabiliriz? Anadillerinin artik farkli olmasi onlarin Turk kimligi almalarina engel mi? Engel ise, Kurtce'yi dil olarak Kurtculerin ellerinden nasil alabiliriz? KURTCE KONUSAN HERKEZ KURT DEGIL - bu durumu nasil degerlendirecegiz, nasil bir politika yurutmemiz gerekiyor?

Kurtlerin soyundan cok, yukarida yazdigim sorulari tartissak bence daha cok faydali bir is yapmis olacagiz.
Kullanıcı bilgilerini göster Kişisel ileti gönder Kullanıcının web sitesini ziyaret et
ulkucu_reis
Amatör Üye
Amatör Üye

İletiler: 160

İletiTarih: Çar Eyl 14, 2005 10:23 pm    ileti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Selçuk üniv.den bir hoca görevli gittiği Azerbaycan'da Büyük Türk tarihi derslerinden bahsetmişti Elçibey zamanında. Okutulan eser baya kapsamlı ama yazarını şu an hatırlamıyorum. Orada kürtlerin ermenilerle soyca bir ortaklığı olduğundan bahsediliyor. Günümüzde kürtçülere bakarsanız da sürekli bunu ispatlamaya çalışırlar. Kökenlerini eski bir mezopotamya uygarlığı olan Urartu ve Medlere dayandırırlar. Ermenilerin kökeni bunlara dayanır, ama kürtlerinkini kesin bilemiyoruz. Çünkü bulunan belge veya tabletlerde bunlarla ilgili bir bulgu yok.
Bu konuyu araştıranlara örnek olarak ne Minorsky ne Marr ne de Hartmannın tezleri netlik kazanmamış, bu yüzden genel kanı olarak kürt dilinin farsçaya yakın olması sebebiyle farisilerin bir kolu sayılmış, zaten en uzak ihtimal Türk boyu olmaları.

Reha Oğuz Türkkan Hocanın Türk Yurdu'ndaki yazılarını takip edin. Faydalı olacağına inanıyorum.
Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder 3. sayfa (Toplam 6 sayfa)

Sayfa: « Önceki  1, 2, 3, 4, 5, 6  Sonraki »  

Forum Seçin:  
Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumdaki iletilere cevap veremezsiniz
Bu forumdaki iletilerinizi değiştiremezsiniz
Bu forumdaki iletilerinizisilemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız