Bozkurt NET{ Bozkurt NET
  Tıklayın kayıtlı kullanıcı olun
Ana sayfa ::Hasabınız :: Forumlar :: Makaleler :: İndir :: İletişim :: KURALLAR
alt1 alt1 alt1
alt1 alt1
alt1
Atatürk
Başbug
Atsız´ın Mektupları
Bozkurt
Tarihte Türkler
Osmanlı Sultanları
3 Mayis
Türk İslam Ülküsü
Ülkücü Hareket
İslam
Türk Büyükleri
12 Eylül
Dokuz Işık
Kızıl Elma
Doğu Türkistan
Türk Dünyası
Şiirler ve Marşlar
Ülkücü Şehitler
Ülkücüye Mektuplar
Sorular ve Cevaplar
Komünizm
Videolar
Müzikler
Postakartı

alt1 alt1
alt1
 Haber :
 Haber Ekle
 Haber Arşivi
 Arama
 Konular
 Baskıya hazırla
 Üyeler :
 Hesabınız
 Günlük
 Üye Listesi
 Özel İletiler
 ICQ Servisi
 Servisler :
 Kur'an-ı Kerim Meali
 Resim Galerisi
 E-Kart
 Dosyalar
 Müzikli Postakartı
 Cep Melodileri
 İletişim :
 Forumlar
 Bozkurtlar 100
 Bize Ulaşın
 Bizi Önerin
 Dökümantasyon :
 Makaleler
 Fikir ve Tarih Dünyası
 Kısa Nükteler
 Şairler ve Şiirler
 İzlenimler
 Ansiklopedi
 Dosyalar
 Dosya Ekle
 Popüler
 İlk 10
 Bağlantılar

alt1 alt1
alt1

alt1 alt1
alt1

alt1 alt1
alt1
AB'YE HAYIR

alt1 alt1
alt1
Makaleler
·Meluncanlar ve Biz
·Türk Tarihi ve Türk Adı
·Amerikan Genç Hristiyanlar Cemiyeti (Y.M.C.A.) ve Amerikan Kolejleri
·SEVR YASALARI MECLİS’TEN GEÇİRİLEREK TÜRKİYE YENİ BİR KURTULUŞ SAVAŞINA BAŞLAMAK MECBURİYETİNDE BIRAKILDI!
·ABD, Alenî Bir Düşman Haline Gelmiştir!
·Dedelerimiz Oğuzlar Çıkmış Yola Aral Kıyısından
·Avrupa Birliğine neden hayır.. Jeopolitik Yaklaşım
·Noel Üzerine
·Gümrük Birliği Anlaşmasının Anayasanın Başlangıç Kısmına Aykırılığı -1-
·Siyasi Konjonktürde Irak Türkmenleri
·Gümrük Birliği Anlaşmasının Anayasanın Başlangıç Kısmına Aykırılığı -2-
·Kıbrıs'ın Türkiyesiz AB üyeliği mümkün mü?
·Avrupa Birliği ve Kıbrıs Konusu
·Internet mi, İnternet mi?
·DİLDE, FİKİRDE, İŞTE BİRLİK (Gaspıralı ve Türkistan)
·İSMAİL GASPIRALI'NIN FİKİRLERİ
·Türkler ve İslamiyet
·Alparslan Türkeş'in Din Anlayışı ve İslama Bakışı
·Gök Tanrı
·Şamanizm Meselesi
·Ruhban Okulu neden açılmamalı?
·Ruhban Okulu
·Çanakkale Savaşları
·Türk Kültüründe Nevruz ve Milli Birlik-Beraberlik
· Sovyetler Birliği’nin Çöküşü ve Yeni Rusya Çeçen Mücadelesi
·Türkçenin Anadil Olarak Dünyadaki Yeri
·Masonların Kirli İşleri
·Gümrük birliği mi; sömürge antlaşması mı?
·17 Ağustos 1999 Depremi ve gizlenen gerçekler

alt1 alt1
alt1

alt1 alt1
alt1

alt1
Bozkurt NET :: Başlığı Görüntüle - Daha Neyi Savunuyorsunuz ?
  Link 1Ana sayfa | Link 2
Arama       

Bozkurt NET
Bozkurtların Yuvası

Forumlar Gruplar Gruplar Hesap Aç Oturum Aç  

Sayfa: « Önceki  1, 2, 3, 4  

Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder 4. sayfa (Toplam 4 sayfa)
« Önceki başlık :: Sonraki başlık »  
Yazar İleti
cCc_OzguR_cCc
Deneyimli Üye
Deneyimli Üye

İletiler: 260

İletiTarih: Per Mar 09, 2006 10:20 pm    ileti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Selamın Aleyküm Ülküdaşlarım,

Kabaca iletilere göz attığımda, kimi Ülküdaşlarımızın, Rahmetli Başbuğ ile Said Nursi'yi eşit seviyede tuttuklarını gördüm yahut ben öyle algıladım...

Benim tuhafıma giden şey, Said Nursi ile Başbuğ'un aynı platformlarda gösterilmesi ve bir sevgi-saygı kıyaslaması yapılması oldu. Said Nursi, bir cemaatin lideri, imamı yahut benim bilmediğim niteliğe sahip bir kişiliği. Başbuğ ise, siyasi ve ahlaki hareketimizin lideridir. İki farklı konunun insanlarını yanyana getirip boy ölçmek bence doğru değildir.

Ayrıca biz Ülküdaşlar, iki Başbuğ'umuzdan bir diğeri olan Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK'ün, Milletimize-neslimize aşılamış olduğu değerleri de gururla yaşıyor ve sahip çıkıyoruz. Bu değerler çerçevesinde, cemaatleşmiş olmak açıkçası benim pek hoşama gitmiyor... Çünkü şahsımca Hakk'ın yolu birdir...

Şunu da ekleyeyim, bu konu teşbihte hata olmazsa Hz.Muhammed (S.A.V)-Atatürk kıyaslaması yapmaya benzemiş biraz da... Ama çok şükr ki ne yardan geçeriz ne serden...
Kullanıcı bilgilerini göster Kişisel ileti gönder E-Posta gönder
yalnizkurt32
Yeni Üye
Yeni Üye

İletiler: 34

İletiTarih: Per Mar 09, 2006 10:20 pm    ileti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

gelibolulu demiş ki:
yalnizkurt32 demiş ki:

ne mutlu size

Sağol...

Senin gibiler sayesinde Ülkücüler kendilerini geliştiriyorlar...

İnşallah hakkınızı helal edersiniz...

Yoksa vay halimize...

benimkisi varsa helal olsun sizde helal edin
vuslat agabey yanlis birsey dedigisem kusura bakma nurculukda cok titizim dir ülkücülük icin de tabi
sa
Kullanıcı bilgilerini göster Kişisel ileti gönder
funda3307
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

İletiler: 712

İletiTarih: Per Mar 09, 2006 10:21 pm    ileti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

yanlızkurt32 ne yaptığını aslın da bende anlamış değilim ne anlatıyorsun ya da neyi savunuyorsun aslında sen bir izah etsen bildiğim bir şey olursa bende açıklarım bu konuyu dediğim gibi en az 10 sefer açtık ve açıkladık ama senin hala ne istediğini anlamış değilim saygılar..........
gelibolulu
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

İletiler: 750

İletiTarih: Per Mar 09, 2006 10:26 pm    ileti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

funda3307 demiş ki:
yanlızkurt32 ne yaptığını aslın da bende anlamış değilim ne anlatıyorsun ya da neyi savunuyorsun aslında sen bir izah etsen bildiğim bir şey olursa bende açıklarım bu konuyu dediğim gibi en az 10 sefer açtık ve açıkladık ama senin hala ne istediğini anlamış değilim saygılar..........

Bacım bilse anlatacak, izah edecek...

Ama bilmiyor...

Allah yardımcısı olsun...

Keşke elimizden birşey gelse...
Vuslatim
Forum Yöneticisi
Forum Yöneticisi

İletiler: 3121

İletiTarih: Per Mar 09, 2006 10:27 pm    ileti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Allah (c.c.) yolunu acik etsin...

Nurcularin arasinda 1,5 sene kaldim... Ocaga gitmeme siddetle karsi cikiyorlardi.. Orda gencler zehirleniyormus... Gidenler Hanyayi Konya´yi görüyorlarmis vs... Neyse sen yoluna ben yoluma...

Sana bol vakitte Üstadi anlatirim.. Simdilik böyle kalalim..

Hak hukuk meselesine gelince, hakkini helal et. Benim hakkim yok zira sadece kopyaliyorum...
DeliMavi69
Yeni Üye
Yeni Üye

İletiler: 18

İletiTarih: Per Mar 09, 2006 11:52 pm    ileti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Degerli Ülküdaslarim,
49 yasinda bir ülküdasiniz olarak ben su internet olayini yeni yeni ögreniyorum.Bu güzel siteyi arastirdikca cok güzel seylerle karsilasiyorum. mesela Ana Icerikte bahsedilen ÜLKÜCÜYE MEKTUPLAR konusu. Güzel ülküdaslarim bu sayfayi defalarca okumanizi tafsiye ederim.Rahmetli basbugumuz GÖNÜL SEFERBERLIGINI ilan etmis bir liderdir ozaman herkez sunu bilsinki biz ülkücüler rahmetli Dündar Taser agamizin dedigi gibi. Ülkücü kadifeye sarilmis celik bir eldir.Onun icin kimse ülkücülerin sabrini denemeye kalkmasin.Gecmiste bunu denemeye kalkanlar bunun cevabini aldilar.Güzel vatanimizda oynanan her türlü emperyalizme karsi bazilari evlerinden disari cikamazken,yani karilarinin eteklerinin altina saklanirken o güzel YUSUF YÜZLÜ yigit ülküdaslarimiz mücadeleyi verdiler bu ugurda arkalarina bakmadan sehit oldular . Yagli urganlara boyunlarini uzattilar .Gecmiste saklananlar Simdi ÜLKÜCÜLERI elestirmeye kalkiyorlar .Adama sorarlar yahu sizler simdiye kadar nerdeydiniz.YARADILANI SEVERIZ YARADANDAN ÖTÜRÜ bize samimi olarak gelene kapilarimiz acik .Ben suna inaniyorumki bu ÜLKÜCÜ sitenin yükü cok agir Yapacak cok isleri var onun icin luzumsuz konularla vakit gecirmemeli yani(fatih kisa parmak)gibi.
Degerli ülküdaslarim ,hatam olduysa hakkinizi helal edin.
YA SEV YA TERK ET.
ALLAH TÜRKÜ KORUSUN VE YÜCELTSIN.AMIN.
drmfk
Deneyimli Üye
Deneyimli Üye

İletiler: 361

İletiTarih: Cum Mar 10, 2006 12:07 am    ileti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Anlamakta güçlük çekiyorum.Ya bir kısım kardeşlerimizin izanları, ferasetleri yok yada anlamsız ve lüzumsuz sözleri dinlemekten, gerçekleri göremiyorlar, okuduklarını anlamıyorlar.
Geçtim fg'nin burada anlatılan delillerle hatalı olduğunu, masum kabul edilse dahi(ki bu vahim bir hata olur) fg ayrı, bizim camiamız ayrı, liderimiz ayrı, düşünce yapımız ayrı, kanaatlerimiz ayrı, sloganımız ayrı,olaylara yaklaşım ve bakış açımız ayrı,çözüm önerilerimiz ayrı,islam dinini anlayışımız ayrı, kısacası bir olduğumuz tek yer her iki camianında müslümanım demesi(e buradada ayrılıyoruz gerçi, fg ve yandaşları ibrahimi dinlerin tek çatı kapsamında olması denen bir hokkabazlık içindeler) dışında herhangi bir benzer tarafları bulunmamakta. Bunu göre göre kalkıpta nurcu ülkücü gibi bir ucube ortaya çıkarmaya çalışmak kavak ağacında balık avlamak kadar abesle iştigal olacaktır. Muhteremler bırakın artık bu işleri ÜLKÜCÜLER UYUMUYORLAR, GÖRÜYORLAR, BİLİYORLAR, OKUYORLAR, ANALİZ EDİYORLAR, İSLAM ALİMLERİNİN BİLDİRDİĞİ ŞEKLİYLE DİNE İNANIYOR VE TAAT EDİYORLAR. Bir rantınız bir kazancınız olamaz Bozkurt otağında, enazından bizleri rahatsız etmekten vazgeçin artık.
Gidin elma armut incir müslümanlığınıza devam edin. Buralar laf salatası yapabileceğiniz yerler değil, buralar bir kelimenin üç dört dilde ki karşılığını ard arda getiripte kurduğunuz cümlelerle çok şey konuşupta hiçbir şey anlatmadığınız boşa kürek çektiğiniz malayani işlerle meşgul olduğunuz ve dinleyenleri okuyanları meşgul edeceğiniz yerler değil. Lütfen muhteremler yetti gari...gelmeyin artık,sizin inancınız size bizim inancımız bize...
Selametle kalınız...
altaylar
Deneyimli Üye
Deneyimli Üye

İletiler: 262

İletiTarih: Cum Mar 10, 2006 12:37 am    ileti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Selamün aleyküm gardaslar,

hafta sonu hasta ziyareti icin Stuttgart`ta idim. Hastanede bir sahis ile tanistim. Isminin Mahmut oldugunu ve Stuttgart Diyanet genclik kolu baskani oldugunu söyledi. Kendisi ile biraz sohbetimiz oldu. Ülkücü oldugunu söyledi. Bir ara benim "bazi kesimler genclerin beyinlerini yikiyorlar örnegin fethullahcilar gibi" demem üzerine bana:

Herkezin hakkinda önyargili olmamak gerek gibi laflar etti. Kendisine Ülkücülükle fethullah`ciligin pek bagdasmadigini söyleyince; "dogru onlar ümmetciler" diye cevap verdi, yinede kendisinin ülkücü oldugunu, Didimde olan bir olayini ve ülkücülerin kendisine yardim ettigini ve Didim civarindan degerli ülkücü sahislari tanidigini anlatti.

Benim yaptigim tesbit; bu gibi sahislar diyanette görev yapip veya diyanet camiilerine gidip gelerek oradaki tarafsiz cemaatten kendilerine adam toplamaya calisiyorlar, gerekirse sempati kazanmak icin ben ülkücüyüm demeyide ihmal etmiyorlar.

Bu gibi birkac kisiyi Berlinden de taniyorum. Diyanet camii leri; cünkü oradaki cemaat genelde tarafsiz. Tarafsiz sahislari bir yöne cekmekte digerlerinden daha kolay olur. Belirli bir safi olan kisi yeterince bilgiye sahiptir ve diger anlatilan palavralara kulak asmaz ve galyana gelmez cünkü.

Genc arkadaslarimiz bu tür konularda temkinli olmalidir.
Su ilkeden yola cikilmalidir: Anlatilan olay, sahis veya kesimlere karsi devletimizin tutumu nasildir, askerimizin tutumu nasildir!

Örnek: Hoca efendi dedikleri sahis; vatanindan kacip Amerikaya yerlesen, devletin karsi ciktigi bir sahis. NEDEN? Bu soru üzerine düsünmek lazim. Bir söz vardir; dostumun dostu dostumdur, dostumun düsmani düsmanimdir. Enazindan bu ilkeden yola cikilmalidir. Öyle ise:

Bu vatan dostum ise, fetos da düsmanimdir
kadir45
Site Yöneticisi
Site Yöneticisi

İletiler: 3100

İletiTarih: Cum Mar 10, 2006 11:07 am    ileti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

yanlizkurt32 demiş ki;
Alıntı:
ben hic demedim ki benim 2 liderim oldugunu
böyle cümleler ezberleyecegine yada kopyalayacagina dordürüz birsey yaz suraya........
belki beni simdik buradan kovarsiniz ondan hakkinizi helal edin
benimkisi var sa helal olsun

yaptığın işin ne olduğunu çok iyi biliyorsun.Bile bile de yapıyorsun.Üyeliğin iptal.
kaganos
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

İletiler: 1034

İletiTarih: Cum Mar 10, 2006 12:29 pm    ileti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Değerli Kardeşlerim,

Yazılanları okudum.

Sanırım bu ucube düşünceleri olan camia kan kaybetmekte..

Artık eski güçlü durumları yok...

Kimse çocuklarını bunlara kaptırmıyor artık..

Belli bir kitleleri oluştu o kitle ile yollarına devam ediyorlar...

Ama bir kardeşim güzel bir tespittte bulunmuş...

Kendilerine en yakın ( ya da yakın tabiri yanlış oldu belki.. )

taraftar bulabileceklerine inandıkları bizim camiaya oltalarını atıyorlar..

Belki bir kaç balık tutarız diyorlar..

Bunun en canlı örneğini ben yaşadım....

Daha önce de bahsetmiştim...

Bunlardan aile dostlarım var..

Her zaman söyledim..

Kişiliklerine bir şey dediğimiz yok...

Allah razı olsun.. Çok efendi.. kibar kişiler..

Ama bize göre ....siyaseten tuttukları yol... amaçlarının ne olduğu...

Hep muallakta kalıyor....

Bana şirin gözükmek için benimle ''Bozkurt '' selamı ile selamlaşıyorlar...

''drmfk'' kardeşimin dediği gibi,

Düşünce sistemimiz ,

Birbirimizden çok farklı..

Bizleri birleştiren tek olay..

Her iki grubunda ''Müslümanız '' demesi...

Buradan ''Nurcu tabir edilen kardeşlerime sesleniyorum...

Lütfen artık buralara gelip..

Yandaş bulmaya çalışmayınız...

Sizin yandaşınız olabilecek kişiler zaten gelmiş...

Çocuklarını sizlere kaptıran ailelerde kara kara düşünüyor...

Ama artık çok geç, çocukları çok küçük yaşta ..

Alıp,beyinlerini bulandırdığınız için..

Onlarında artık geri dönüşleri çok zor...

Beyinleri biraz bilgi ile dolu olan insanları ....

Kazanmanız çok zor....

Bunun için boşa kürek sallamayın....

Ele geçirdiğiniz çocuklar ile.....

ABİLERİNİZ..... ABLALARINIZ.....

idare etsin...

Saygılarımla
sinan37
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

İletiler: 558

İletiTarih: Cum Mar 10, 2006 12:36 pm    ileti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Adında YÜCE BAŞBUĞUMUZ ATATÜRK VE RAHMETLİ BAŞBUĞUMUZ ALPARSLAN TÜRKEŞ beyin ve onların yoluna başkoymuş bizlerin topyekün adı olan Şanlı BOZKURT'un ismini taşıyan bir sitede böyle propaganda yapanlar maalesef komik duruma düşüyorlar.Bizler dinimizi Diyanet işleri başkanlığının açmış olduğu sınavda KURAN-I KERİMİ iyi bilmiyor diyerek imamlık belgesi alamayan bir (hocadan)değil ALDÜLKADİR GEYLANİ,ABDÜLHAKİM ARVASİ.İMAMI GAZALİ VE BİL CÜMLE İSLAM ALİMLERİNDEN öğreneniyoruz.
CENAB-I HAKKIN "SEN OLMASAYDIN KAİNATI YARATMAZDIM DEDİĞİ YÜCE PEYGAMBERİMİZ HZ.MUHAMMED(SAV) efendimize diyalog yaptığınız haçlılar tarafından aleni bir şekilde hakaret ediliyor ama bazı refomculardan ve diyalogçulardan sağduyudan bahsediyorlar.
Bizler PEYGAMBERİMİZE hakaret edilirken nasıl bu haçlılarla diyalog yapabiliriz .
Bu arada KASTAMONUnun Merhum Alim ve Mütefekkirlerinden Mehmet Feyzi EFENDİ kendisine tarikat soranlara şöyle demiştir.:""DEVİR TARİKAT ZAMANI DEĞİL HAKİKAT ZAMANIDIR"""
-------------------------------------------------------------------------------
“Ey iman edenler! Benim de düşmanım, sizin de düşmanınız olanları dost edinmeyin. Onlar size gelen gerçeği inkâr etmişken, onlara sevgi gösteriyorsunuz. Oysa onlar Rabbiniz olan Allah’a inandığınızdan dolayı Peygamber’i ve sizi yurdunuzdan çıkarıyorlar. Eğer sizler benim yolumda savaşmak ve hoşnudluğumu kazanmak için çıkmışsanız, onlara nasıl sevgi gösterirsiniz? Ben sizin gizlediğinizi de açığa vurduğunuzu da bilirim. İçinizden kim bunu yaparsa doğru yoldan sapmış olur.” buyurulmaktadır. (Mümtehine: 1)
drmfk
Deneyimli Üye
Deneyimli Üye

İletiler: 361

İletiTarih: Cmt Mar 11, 2006 12:13 am    ileti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Alıntı:
Affına ve anlayışına sığınarak, dün akşamki yazından bir alıntı yapmak istiyorum:

"ÜLKÜCÜLER UYUMUYORLAR, GÖRÜYORLAR, BİLİYORLAR, OKUYORLAR, ANALİZ EDİYORLAR, İSLAM ALİMLERİNİN BİLDİRDİĞİ ŞEKLİYLE DİNE İNANIYOR VE TAAT EDİYORLAR."

Benim İslam anlayışımda, Önce Kur-an, sonra Peygamber Efendimizin hadisleri sonra da İslam alimlerinin tarifleri gelir.

Yanlış anlaşılmasın. Senin de aynı düşüncede olduğuna inanıyorum.

Ancak yukarıya kopyaladığım cümlen eksik kalmış düşüncesindeyim. Yanlış anlamalara ve art niyetli kişilerin polemiğine malzeme olmasın isterim...

Gelibolulu kardeşim böyle bir özel ileti göndermiş.Allah-u Teala razı olsun.
İyi niyet ve samimiyeti için teşekkur ediyor konuya açıklık getirerek, yanlış anlaşılmalara meydan vermemesi için bu iletiyi yazıyorum.
Efendim; Kura'n-ı Kerim Allah-u Tealanın kelamı olarak elbette ki ana kaynaktır.Onu hakkıyle anlayan ve bizlere anlatan ise Resulullah Efendimiz Aleyhisselamdır.Ondan öğrendiklerinin bu günlere kadar değişmeden ulaşmasını sağlayan ise sırasıyla sayacak olur isek;Ashabı Kiram Efendilerimiz, Tabiin Efendilerimiz, Tebe-i Tabiin Efendilerimiz ve sonrasında gelen İslam Alimleridir.
Gerçek İslam Alimleri elbetteki şüpheye mahal bırakmayacak şekilde, doğruyu ana kaynağa ulaşan bir silsile ile delillendirerek bizlere kadar ulaştırmışlardır. İslam Alimleri elbette Resulullah Efendimize muhalif olacak her hangi bir ifadede bulunmamışlardır. Ancak üzerine basarak tekrar edelim ki bahse konu olan gerçek İslam Alimleridir.Yoksa özellikle günümüzde islam alimi, maskesi ile ortada dolaşan hokkabaz din cahilleri veya sahte peygamberler, sahte şeyhler, sahte mesihler, sahte mehdiler değildir. Gerçek İslam Alimleri Resulullah Efendimiz Aleyhisselamın varisleri olan dosdoğru iman sahibi bilginlerdir.
Bu konuyu böylece açıklayarak Gelibolulu kardeşimizin bahsettiği şekliyle fitneye sebep olmak gibi bir hatadan uzak olmak istedim.
Allah-u Teala Gelibolulu kardeşimdende diğer Ülküdaşlarımdan da razı olsun.
Ayrıca mutluyum.Ülkücülerin uyumadıklarının, analiz ettiklerinin, bildiklerinin, okuduklarının delili yazının hemen ardından gelmiş oldu.
Teşekkurler Gelibolulu Allah-u Teala seni her iki cihanda bahtiyar etsin...
Selametle...
Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder 4. sayfa (Toplam 4 sayfa)

Sayfa: « Önceki  1, 2, 3, 4  

Forum Seçin:  
Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumdaki iletilere cevap veremezsiniz
Bu forumdaki iletilerinizi değiştiremezsiniz
Bu forumdaki iletilerinizisilemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız