Bozkurt NET{ Bozkurt NET
  Tıklayın kayıtlı kullanıcı olun
Ana sayfa ::Hasabınız :: Forumlar :: Makaleler :: İndir :: İletişim :: KURALLAR
alt1 alt1 alt1
alt1 alt1
alt1
Atatürk
Başbug
Atsız´ın Mektupları
Bozkurt
Tarihte Türkler
Osmanlı Sultanları
3 Mayis
Türk İslam Ülküsü
Ülkücü Hareket
İslam
Türk Büyükleri
12 Eylül
Dokuz Işık
Kızıl Elma
Doğu Türkistan
Türk Dünyası
Şiirler ve Marşlar
Ülkücü Şehitler
Ülkücüye Mektuplar
Sorular ve Cevaplar
Komünizm
Videolar
Müzikler
Postakartı

alt1 alt1
alt1
 Haber :
 Haber Ekle
 Haber Arşivi
 Arama
 Konular
 Baskıya hazırla
 Üyeler :
 Hesabınız
 Günlük
 Üye Listesi
 Özel İletiler
 ICQ Servisi
 Servisler :
 Kur'an-ı Kerim Meali
 Resim Galerisi
 E-Kart
 Dosyalar
 Müzikli Postakartı
 Cep Melodileri
 İletişim :
 Forumlar
 Bozkurtlar 100
 Bize Ulaşın
 Bizi Önerin
 Dökümantasyon :
 Makaleler
 Fikir ve Tarih Dünyası
 Kısa Nükteler
 Şairler ve Şiirler
 İzlenimler
 Ansiklopedi
 Dosyalar
 Dosya Ekle
 Popüler
 İlk 10
 Bağlantılar

alt1 alt1
alt1

alt1 alt1
alt1

alt1 alt1
alt1
AB'YE HAYIR

alt1 alt1
alt1
Makaleler
·Meluncanlar ve Biz
·Türk Tarihi ve Türk Adı
·Amerikan Genç Hristiyanlar Cemiyeti (Y.M.C.A.) ve Amerikan Kolejleri
·SEVR YASALARI MECLİS’TEN GEÇİRİLEREK TÜRKİYE YENİ BİR KURTULUŞ SAVAŞINA BAŞLAMAK MECBURİYETİNDE BIRAKILDI!
·ABD, Alenî Bir Düşman Haline Gelmiştir!
·Dedelerimiz Oğuzlar Çıkmış Yola Aral Kıyısından
·Avrupa Birliğine neden hayır.. Jeopolitik Yaklaşım
·Noel Üzerine
·Gümrük Birliği Anlaşmasının Anayasanın Başlangıç Kısmına Aykırılığı -1-
·Siyasi Konjonktürde Irak Türkmenleri
·Gümrük Birliği Anlaşmasının Anayasanın Başlangıç Kısmına Aykırılığı -2-
·Kıbrıs'ın Türkiyesiz AB üyeliği mümkün mü?
·Avrupa Birliği ve Kıbrıs Konusu
·Internet mi, İnternet mi?
·DİLDE, FİKİRDE, İŞTE BİRLİK (Gaspıralı ve Türkistan)
·İSMAİL GASPIRALI'NIN FİKİRLERİ
·Türkler ve İslamiyet
·Alparslan Türkeş'in Din Anlayışı ve İslama Bakışı
·Gök Tanrı
·Şamanizm Meselesi
·Ruhban Okulu neden açılmamalı?
·Ruhban Okulu
·Çanakkale Savaşları
·Türk Kültüründe Nevruz ve Milli Birlik-Beraberlik
· Sovyetler Birliği’nin Çöküşü ve Yeni Rusya Çeçen Mücadelesi
·Türkçenin Anadil Olarak Dünyadaki Yeri
·Masonların Kirli İşleri
·Gümrük birliği mi; sömürge antlaşması mı?
·17 Ağustos 1999 Depremi ve gizlenen gerçekler

alt1 alt1
alt1

alt1 alt1
alt1

alt1
Bozkurt NET :: Başlığı Görüntüle - SEBETAYİST OLMA YOLUNDAKİ ÜLKE
  Link 1Ana sayfa | Link 2
Arama       

Bozkurt NET
Bozkurtların Yuvası

Forumlar Gruplar Gruplar Hesap Aç Oturum Aç  

Sayfa: « Önceki  1, 2, 3, 4, 5  

Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder 5. sayfa (Toplam 5 sayfa)
« Önceki başlık :: Sonraki başlık »  
Yazar İleti
KaNKuRT
Yeni Üye
Yeni Üye

İletiler: 19

İletiTarih: Çar Oca 18, 2006 7:56 pm    ileti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Vuslatim ; yutan varsa afiyet olsun diyorsunda; Öğrendiklerime göre Ağcayı papaya suikaste abdullah çatlı bizzat kendi yollamış??? ama ne kadarı doğru bilemem... Abdullah çatlının vatana hizmet ettiği kesin de ağcayı bilemem... Ama eminimki onunda bu vatana hizmetleri vardır. Ben o kendini mesih ilan etmesini falan isteyerek yaptığını zannetmiyorum çok saçma bunlar...
Kullanıcı bilgilerini göster Kişisel ileti gönder
KaNKuRT
Yeni Üye
Yeni Üye

İletiTarih: Çar Oca 18, 2006 7:56 pm    ileti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Vardır birilerinin etkisi kesinlikle isteyerek söylememiştir. İsteyerek söylediysede vardır bi bildiği...
KaNKuRT
Yeni Üye
Yeni Üye

İletiTarih: Çar Oca 18, 2006 8:02 pm    ileti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

peki arkadaşlar AĞCA SİZCE VATAN HAİNİ Mİ??? VaTaNSeVeR Mİ???
VaTaN HaiNiyse neDEN??? VATaNSEveRSE NedeN??? yetkili arkadaşlardan biri bu sorularla yeni başlık açarsa çok sevinirim yada burda yazın cvp...
_kendim
Amatör Üye
Amatör Üye

İletiler: 130

İletiTarih: Çar Oca 18, 2006 8:51 pm    ileti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

MHP'nin resmi açıklaması ve Sayın Bahçeli'nin son açıklamaları soruna cevap olacaktır ülküdaşım.
Eskiden bilemem ama şimdi vatansever olmadığı kesin..
Kullanıcı bilgilerini göster Kişisel ileti gönder E-Posta gönder Kullanıcının web sitesini ziyaret et MSNM
Vuslatim
Forum Yöneticisi
Forum Yöneticisi

İletiler: 3121

İletiTarih: Per Oca 19, 2006 1:23 am    ileti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

KaNKuRT demiş ki:
Vuslatim ; yutan varsa afiyet olsun diyorsunda; Öğrendiklerime göre Ağcayı papaya suikaste abdullah çatlı bizzat kendi yollamış??? ama ne kadarı doğru bilemem... Abdullah çatlının vatana hizmet ettiği kesin de ağcayı bilemem... Ama eminimki onunda bu vatana hizmetleri vardır. Ben o kendini mesih ilan etmesini falan isteyerek yaptığını zannetmiyorum çok saçma bunlar...

KaNKuRT demiş ki:
VaTaN HaiNiyse neDEN??? VATaNSEveRSE NedeN??? yetkili arkadaşlardan biri bu sorularla yeni başlık açarsa çok sevinirim yada burda yazın cvp...

Ülkücü mafya gecinen ve aralarinda pkklilari dahi barindiran cek-senetcileri, arazi ve otopark kovboylarini Ülkücü kabul etmek ne kadar dogruysa Agca´yi da Ülkücü kabul etmek o kadar dogrudur.

Abdullah Catli´ya kurban olsunlar. Onlar kim Abdullah Catli Reis kim? Catli Reis´in bu ise girmesinin baslica sebebi cagin Dede Korkut´u bilge lider Alparslan Türkes beyi hapisten kurtarmak idi. Tek sarti da buydu.

Ikisinin isminin bir araya gelmesi cok ama cok gülünc.

Batinin dogu blokunu yikmak icin Polonya´dan Papa secmesini sindiremeyen rus ve bulgar ajanlarina beynini kaptiran ne kadar bizdendir?

Agcanin yakistigi parti isci partisidir. Ulusalcidir. Ruslarla isbirligi eskiye dayanir.

1980 sonrasi Basbug ve Ülkücüleri hapisteyken bu nazik dönemde böyle bir suikast ile dünyaya bizi katilmisiz gibi göstermistir. Italyanlar hala Bozkurt´u bilir ve terörist bir organizasyon kabul eder. Buna canli sahidim... Calistigim fabrikada Bozkurtum deyince italyanin gözleri fal tasi gibi acildi. Belli belirsiz uzaklik oldu...

Simdi sormak gerekir, ne alemi vardi? Bu arkadan vurmak ve 1980 ihtilalini hakli göstermek degil midir?

"103 tane siyasi parti var. Bunlardan 38 i secilme hakkina sahip. Bunlara sorun en son bana gelin" diyen liderin pesinden hala bazi süphelerde asili kalmak; BILMEDEN yapiliyorsa GAFLETTIR. .....................................

Yazacaklarinizi burdan yazin. Ayni konu ile ilgili cok baslik olmasi dogru degildir...

Saygilarimla....
Vuslatim
Forum Yöneticisi
Forum Yöneticisi

İletiTarih: Per Oca 19, 2006 1:33 am    ileti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Vuslatim demiş ki:
KaNKuRT demiş ki:

KaNKuRT demiş ki:

Ülkücü mafya gecinen ve aralarinda pkklilari dahi barindiran cek-senetcileri, arazi ve otopark kovboylarini Ülkücü kabul etmek ne kadar dogruysa Agca´yi da Ülkücü kabul etmek o kadar dogrudur.

Abdullah Catli´ya kurban olsunlar. Onlar kim Abdullah Catli Reis kim? Catli Reis´in bu ise girmesinin baslica sebebi cagin Dede Korkut´u bilge lider Alparslan Türkes beyi hapisten kurtarmak idi. Tek sarti da buydu.

Ikisinin isminin bir araya gelmesi cok ama cok gülünc.

Batinin dogu blokunu yikmak icin Polonya´dan Papa secmesini sindiremeyen rus ve bulgar ajanlarina beynini kaptiran ne kadar bizdendir?

Agcanin yakistigi parti isci partisidir. Ulusalcidir. Ruslarla isbirligi eskiye dayanir.

1980 sonrasi Basbug ve Ülkücüleri hapisteyken bu nazik dönemde böyle bir suikast ile dünyaya bizi katilmisiz gibi göstermistir. Italyanlar hala Bozkurt´u bilir ve terörist bir organizasyon kabul eder. Buna canli sahidim... Calistigim fabrikada Bozkurtum deyince italyanin gözleri fal tasi gibi acildi. Belli belirsiz uzaklik oldu...

Simdi sormak gerekir, ne alemi vardi? Bu arkadan vurmak ve 1980 ihtilalini hakli göstermek degil midir?

"103 tane siyasi parti var. Bunlardan 38 i secilme hakkina sahip. Bunlara sorun en son bana gelin" diyen liderin pesinden hala bazi süphelerde asili kalmak; BILMEDEN yapiliyorsa GAFLETTIR. .....................................

Yazacaklarinizi burdan yazin. Ayni konu ile ilgili cok baslik olmasi dogru degildir...

Saygilarimla....

Ekleme yapmam gerekiyor...

Basbug bir aciklamasinda; Ülkücülerden hirsiz, arsiz, yüz kizartici suclardan yargilanan olmadigi söylemesi üzerine, bazilari Ülkücü kiligina girip bu suclari isledigi tesbit edilmisti...

Varin anlayin gerisini... rus ve bulgar ajanlarinin böyle bir isi Ülkücü kiliginda birine yaptirmalari bu sürecin devamidir.
Vuslatim
Forum Yöneticisi
Forum Yöneticisi

İletiTarih: Per Oca 19, 2006 2:39 am    ileti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

A.İpekçinin Katili Aramızda, Peki Gün Sazak'ın Katilleri Nerede..

Yrd.Doç.Dr. Soner ÖZDEMİR

Evet, Türkiye’nin gündemi gene her zaman olduğu gibi dop dolu.

Gün geçmiyor ki Türk medyası sansasyonel bir olay bulup günlerce bunu didikleyip durmasın. Son bomba Ağca olayı. Yaklaşık iki haftadır Ağca ile yatıyor, Ağca ile kalkıyoruz. Eksik mi yattı, tam mı yattı, af kapsamına giriyor mu girmiyor mu, milli !katil mi değil mi vs. ile günlerdir uğraşıp dururken, Allah bilir başka bir yerlerde neler oluyor, kimler neleri götürüyor, hangi çevreler ne tür işleri el altından bitiriyor. Bu iş en çok hükümetin işine geldi gibi, ne dersiniz?

Bu arada, bel altından vurmayı temel basın ilkesi olarak benimseyen İstanbul Medyası, Ağca olayında temel hedef olarak gene ülkücüleri gösterdi ve Türkiye’de başımıza her ne kötü şey geldiyse bunun sorumlusu olarak ülkücüleri gösteren bir takım medya bu meselede de ne yapıp etti ülkücüleri günah keçisi yaptı. Abdi İpekçinin katili Ağca şeklinde başlayan haberler, ülkücü Ağca şeklinde devam ediyor ve topluma aklı sıra katillikle ülkücülük eş anlamlı bir konseptle empoze edilmeye çalışılıyor. Tabii her toplumsal ve milli meselede malum medya tarafından yapılan her türlü provokasyona ve manipülasyona rağmen, bu çevreleri hayrete düşürecek ölçüde mantıklı ve zeki davranarak haklı ile haksızı çok iyi ayırt eden halkımız, bu meselede de gaza gelmeyip kimin ne olduğunu hemen anlayıverdi.

Ağca bir suçludur, bunu kimse inkar edemez. Onu savunmak gibi bir düşünceye de sahip değilim. Abdi ipekçiyi öldürmüştür ve hak ettiği cezayı da çekmesi gerekir. Eğer yanlış hesaplanmışsa, cezasını tam olarak yatmalıdır. Kısacası, bu iş beni aşar, hukukçuların bileceği iştir. Ancak, A. İpekçinin öldürülmesinden birkaç ay sonra, Türkiye’ye çok büyük hizmetler etmiş çok değerli bir insan, bir Bakan kahpece katledildi. Sözünü ettiğim kişi Gün Sazak. Gün Sazak, 1980 yılında 5,5 ay kadar Gümrük ve Tekel Bakanı olarak görev yaptı ve prensipli, kararlı ve tavizsiz çalışmalarıyla kısa zamanda gümrüklerdeki rüşvet, hırsızlık ve yolsuzlukları en aza indirdi ve vurguncu-soyguncuların canına ot tıkadı. 27 Mayıs 1980 yılında uğradığı silahlı saldırı sonucu şehit oldu. A. İpekçinin katili aramızda, peki Gün Sazak’ın katilleri nerede. Niye hiçbir tv kanalı yada gazete bununla ilgili tek bir kelam etmiyor, belgesel yapmıyor. Çünkü, o solcu, komünist veya gayri Türk değil, o milliyetçi, vatansever ve Türk’tü. Bizden biriydi vesselam, dönme yahut devşirme değildi.

Bir vatandaş olarak şunu söyleyebilirim ki, siyasilerin çıkarmış olduğu kanunlardan dolayı serbest kalan binlerce insandan biri de Mehmet Ali Ağcadır. Tabii Ağcayı diğerlerinden ayıran nokta, onun hem Abdi İpekçinin katili olması, hem papa suikastçısı olması hem de malum medya tarafından ısrarla vurgulanan ülkücü! olması. Her ne kadar, ülkücü olduğuna dair tek bir beyanı, icraatı yada kanıt olmasa da.

Burada sorulması gereken asıl soru, Ağca neden bu kadar önemli. Onu bu denli önemli kılan şey, onun bir sır kutusu olması mı. Yani Ağca bir şeyler biliyor da, herkes onu mu bekliyor. Eğer öyle değilse, neden haftalardır her şeyi bıraktık da bunu konuşuyoruz. Türkiye’de çıkarılan aflar nedeniyle, binlerce kişi (katiller, tecavüzcüler, sapıklar, teröristler vs.) sokaklara salınırken hiç sorun olmadı da, şimdi mi çıkarılan af yasaları yanlış oldu. AKP’nin iktidara geldiğinde yaptığı ilk icraatlardan biri olan “topluma kazandırma yasası” ile sayısını bilemediğimiz asker, polis katili teröristler affedilirken, bu konu medya tarafından AB uyum yasaları çerçevesinde çok yerinde bir hareket olarak değerlendirilirken, iş Ağcanın bu yasalardan faydalanmasına gelince, aynı medya savcıların yatması gereken süreyi yanlış hesapladığını ve Adalet Bakanlığının da tahliye edilmemesi konusunda hiçbir girişimde bulunmadığını ileri sürüyorlar.

Tabii söz konusu kişi bir marksist, komunist yada pkk’lı olsaydı, sosyolojik ve psikolojik açıdan bu insanın topluma kazandırılmasının erdemleri üzerine edebiyat yapılırdı. İşlenen cinayet trajikomik bir senaryoyla, yoksulluk ve çaresizlik içinde çırpınan bir zavallının hüzünlü bir hikayesi haline dönüştürülürdü. Ruhlarını ve bilimlerini bir takım çevrelere satmış uzmanlar tv kanallarına çıkar, psikoloji kuramlarından referanslar vererek, bu insanların aslında iyi niyetli kişiler oldukları ancak devletin, sistemin ve ekonomik şartların bu insanları terörist yapmaya zorladığını çok süslü, netameli laflarla anlatırlardı.

Zaten topluma kazandırma yasasının çıkarılması sürecinde de öyle oldu ve belki binlerce asker, polis ve masum vatandaşın katili dışarı çıkarıldı. Acaba, bu salıverilenlerin kaçı planlandığı gibi iyi bir vatandaş oldu, kaç tanesi tekrar dağa çıktı ve asker, polis vurmaya devam ediyor merak konusu.

Sonuç olarak, adaletin tam sağlıklı işlediği bir ülkede öyle zırt pırt af çıkmaz. Suç işleyenin cezası bellidir ve suçu işleyen bunu bilir ve cezasını da çeker. Hiçbir AB ülkesinde yada ABD’de masum insanları, devlet görevlilerini, polis ve askerleri öldürenler birkaç yıl sonra serbest kalmazlar. Onlarca yıl, bazıları ömür boyu hapis yatarlar, hatta ABD’nin bazı eyaletlerinde idam edilirler. Kimse de çıkıp, bunun yanlış olduğunu söylemez. Çünkü adalet mülkün temelidir ve yasalara uyan vatandaşı korumanın güvencesidir. Eğer ülkemizde olduğu gibi, insanları öldürenler, devleti ve milleti soyanlar, ülkeyi bölmeye çalışanlar üç beş yıl yatıp çıkarlarsa, o zaman vatandaş kendi adalet anlayışını uygulamaya kalkar ki, bu devletin ve toplumun tükenmişliğine dalalet eder.

Kaynak; Etikhaber.com
kadir45
Site Yöneticisi
Site Yöneticisi

İletiler: 3100

İletiTarih: Per Oca 19, 2006 7:22 am    ileti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Çok kötü uyutuluyoruz.Ağca gibi bir insanın infazının yanlış hesaplanarak salınıvermesi düşünülemez.Ülkeyi bu tartışma ortamına sokup,bizi Ağca ülkücü mü değil mi diye birbirimize yedirirken;abd İran'a vurmak için Türkiye'yi kullanacak icraatları bir bir hayata geçirdiğini gözden kaçırıyoruz.
Ayrıca pkk yaklaşık 1.5 aydır pasif hale geçirilmiş,dün de alınan izin ile operasyon başlatılmıştır.Bir şey demiyoruz.Allah Mehmetçiğimizin yardımcısı olsun.Ama neden bu kadar bekledik?Demek ki her şey için izin almamız gerekiyor.Kendi topraklarımızı savunmak için bile izin almamız gerekiyor artık.Neymiş kış uykusunda basacakmış.Ayaklanmanın kışı yazı olmaz.Ayaklananla,yaz kış,karada havada ,inde ,alanda,isterse uzayda olsun savaşmak,bu devletin görevidir.
Abd ye yataklık karşılığı,300 kişi üzerine operasyon izni almak;ve ballandıra ballandıra ilan etmek,vatanseverlik değildir.Gene o inler boş bulunacak.Bir kaç yemlik bırakılacak.Hala kandırılıyoruz.Bakın Beyler;
GEÇMİŞİ NE OLURSA OLSUN;BİR SİYASİ PARTİNİN,YANLIŞ İŞLERE BULAŞMIŞ,KULLANILMIŞ,HUKUKUN DIŞINA ÇIKARAK SUÇ İŞLEMİŞ İNSANLARI,ÜLKÜCÜ GÖSTERMEYE HAKKI YOKTUR.NE ABDİ İPEKÇİNİN TEMİZLENMESİ,NE DE PAPAYA SUİKASTIN VATANSEVERLİKLE NE ALAKASI VAR?BİR ABDİ İPEKÇİ GİTMİŞ,ANINDA MUKABELE İLE GÜN SAZAK GİBİ BİR HAS VATAN EVLADI KAYBEDİLMİŞTİR.BU GÜN GELİNEN NOKTADA,İPEKÇİYİ KAT KAT GERİDE BIRAKAN BİR SÜRÜ HERİF TÜREMİŞTİR.BUNLARI SAVUNUYORSANIZ,O ZAMAN TETİĞİ ÇEKME EMRİNİ BAŞBUĞUN VERDİĞİNİ KABUL ETMENİZ GEREKİR.İŞTE YAPILAN DA BU.MHP Yİ İLLEGAL,PİS İŞLERE BULAŞMIŞ BİR PARTİ OLARAK GÖSTERİP,MİLLETİ KORKUTMAK VE SOĞUTMAK.BU OPERASYONA,SİZ DE BU TÜR SAVUNMALARLA ÇANAK TUTUYORSUNUZ.BAŞBUĞUN BU ŞAHISLARLA İLGİLİ SÖZLERİ ORTADA DURUYORKEN,SİZ ÜLKÜCÜ HAREKET ADINA BU ŞAHISLARA SAHİP ÇIKMANIN KADİRŞİNASLIK OLDUĞUNU İDDİA EDEMEZSİNİZ.BAŞBUĞ BUNLARI KARŞILATTIYSA,EVET BUNLAR BİZİM EMİRLERİMİZ DOĞRULTUSUNDA BU İŞLERE GİRDİLER DEDİYSE O ZAMAN TAMAM.GİDİN KARŞILAYIN.AMA İSİM VERMİYORUM,..... ADLI ŞAHIS 1980 E KADAR ÜLKÜCÜ İDİ,80 SONRASININI .....'SI BİZİM.......MIZ DEĞİLDİR,BU HAREKETLE ALAKASI YOKTUR DİYORSA,SİZ KİM OLUYOR,HANGİ HAKLA BU İNSANLARI DAVAYA MAL EDİYORSUNUZ?KAFANIZDAN ÜLKÜCÜLÜK YAPACAĞINIZA OTURUN,ÖNCE ÜLKÜCÜ KİMDİR OKUYUN.ÖĞRENİN.EĞER AĞCAYA ÜLKÜCÜ DİYORSANIZ,BEN ÜLKÜCÜ FALAN DEĞİLİM BUNDAN SONRA.BÖYLE BİR İNSANLA AYNİ KATEGORİDE TANIMLANMAYI,AYNİ PARTİDE OMUZ OMUZA SAVAŞMAYI REDDEDİYORUM.BEN NE RUH,NE DE BEDEN SAĞLIĞIMI KAYBETMEDİM ÇOK ŞÜKÜR.
Kullanıcı bilgilerini göster Kişisel ileti gönder E-Posta gönder
Pasa18
Yeni Üye
Yeni Üye

İletiler: 55

İletiTarih: Cmt Oca 21, 2006 5:18 am    ileti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Bu iddalarini isbatlamani bekliyoruz arkadasim.Aman acele et de ic savas cikmadan önlemimizi alalim.Malum sabeyatistler cok tahlikeli.
Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder 5. sayfa (Toplam 5 sayfa)

Sayfa: « Önceki  1, 2, 3, 4, 5  

Forum Seçin:  
Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumdaki iletilere cevap veremezsiniz
Bu forumdaki iletilerinizi değiştiremezsiniz
Bu forumdaki iletilerinizisilemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız