Bozkurt NET{ Bozkurt NET
  Tıklayın kayıtlı kullanıcı olun
Ana sayfa ::Hasabınız :: Forumlar :: Makaleler :: İndir :: İletişim :: KURALLAR
alt1 alt1 alt1
alt1 alt1
alt1
Atatürk
Başbug
Atsız´ın Mektupları
Bozkurt
Tarihte Türkler
Osmanlı Sultanları
3 Mayis
Türk İslam Ülküsü
Ülkücü Hareket
İslam
Türk Büyükleri
12 Eylül
Dokuz Işık
Kızıl Elma
Doğu Türkistan
Türk Dünyası
Şiirler ve Marşlar
Ülkücü Şehitler
Ülkücüye Mektuplar
Sorular ve Cevaplar
Komünizm
Videolar
Müzikler
Postakartı

alt1 alt1
alt1
 Haber :
 Haber Ekle
 Haber Arşivi
 Arama
 Konular
 Baskıya hazırla
 Üyeler :
 Hesabınız
 Günlük
 Üye Listesi
 Özel İletiler
 ICQ Servisi
 Servisler :
 Kur'an-ı Kerim Meali
 Resim Galerisi
 E-Kart
 Dosyalar
 Müzikli Postakartı
 Cep Melodileri
 İletişim :
 Forumlar
 Bozkurtlar 100
 Bize Ulaşın
 Bizi Önerin
 Dökümantasyon :
 Makaleler
 Fikir ve Tarih Dünyası
 Kısa Nükteler
 Şairler ve Şiirler
 İzlenimler
 Ansiklopedi
 Dosyalar
 Dosya Ekle
 Popüler
 İlk 10
 Bağlantılar

alt1 alt1
alt1

alt1 alt1
alt1

alt1 alt1
alt1
AB'YE HAYIR

alt1 alt1
alt1
Makaleler
·Meluncanlar ve Biz
·Türk Tarihi ve Türk Adı
·Amerikan Genç Hristiyanlar Cemiyeti (Y.M.C.A.) ve Amerikan Kolejleri
·SEVR YASALARI MECLİS’TEN GEÇİRİLEREK TÜRKİYE YENİ BİR KURTULUŞ SAVAŞINA BAŞLAMAK MECBURİYETİNDE BIRAKILDI!
·ABD, Alenî Bir Düşman Haline Gelmiştir!
·Dedelerimiz Oğuzlar Çıkmış Yola Aral Kıyısından
·Avrupa Birliğine neden hayır.. Jeopolitik Yaklaşım
·Noel Üzerine
·Gümrük Birliği Anlaşmasının Anayasanın Başlangıç Kısmına Aykırılığı -1-
·Siyasi Konjonktürde Irak Türkmenleri
·Gümrük Birliği Anlaşmasının Anayasanın Başlangıç Kısmına Aykırılığı -2-
·Kıbrıs'ın Türkiyesiz AB üyeliği mümkün mü?
·Avrupa Birliği ve Kıbrıs Konusu
·Internet mi, İnternet mi?
·DİLDE, FİKİRDE, İŞTE BİRLİK (Gaspıralı ve Türkistan)
·İSMAİL GASPIRALI'NIN FİKİRLERİ
·Türkler ve İslamiyet
·Alparslan Türkeş'in Din Anlayışı ve İslama Bakışı
·Gök Tanrı
·Şamanizm Meselesi
·Ruhban Okulu neden açılmamalı?
·Ruhban Okulu
·Çanakkale Savaşları
·Türk Kültüründe Nevruz ve Milli Birlik-Beraberlik
· Sovyetler Birliği’nin Çöküşü ve Yeni Rusya Çeçen Mücadelesi
·Türkçenin Anadil Olarak Dünyadaki Yeri
·Masonların Kirli İşleri
·Gümrük birliği mi; sömürge antlaşması mı?
·17 Ağustos 1999 Depremi ve gizlenen gerçekler

alt1 alt1
alt1

alt1 alt1
alt1

alt1
Bozkurt NET :: Başlığı Görüntüle - BÜYÜK TÜRK HAKAN'I ŞANLI YAVUZ SULTAN SELİM.
  Link 1Ana sayfa | Link 2
Arama       

Bozkurt NET
Bozkurtların Yuvası

Forumlar Gruplar Gruplar Hesap Aç Oturum Aç  

Sayfa: 1, 2, 3, 4  Sonraki »  

Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder 1. sayfa (Toplam 4 sayfa)
« Önceki başlık :: Sonraki başlık »  
Yazar İleti
kadir45
Site Yöneticisi
Site Yöneticisi

İletiler: 3100

İletiTarih: Cmt Kas 27, 2004 7:13 pm    ileti konusu: BÜYÜK TÜRK HAKAN'I ŞANLI YAVUZ SULTAN SELİM. Alıntıyla Cevap Gönder

Son günlerde,Osmanlıya yoğun eleştiri ve saldırıların yapıldığını,sistematik şekilde,padişahlara dil uzatıldığını görüyorum.Böyle bir gün'de tarihimizin önemli padişahlarından YAVUZ SULTAN SELİM'İ anmak benim için bir borç olmuştur.Hepsi hepsi 8 yıllık bir süre padişahlık yapan bu büyük cihangir,800 yıl yaşayan bir insana nasip olmayacak başarılara imza atmış,devraldığı çok kötü bir mali durumu kısa zamanda düzeltmiş,yaptığı seferlerle,Osmanlının cihan imparatorluğu haline gelmesini sağlamıştır.Daha trabzonda şehzade iken,Şah İsmail'in anadolu hakkındaki niyetlerini iyi kavramış uzağı görmüş,Osmanlı'nın içine düşürülmek istediği kıskacı farkederek,babasını uyarmış,gerekli tedbirlerin alınmadığını,ve anadoluda işin çığrından çıktığını görerek,idareye el koymuştur.Ben onu yaptığı seferleri,askerlik dehasını,kara ordusunda,meydan muharebelerinde ilk kez topları kullanması ,maliye ve siyaset bilgisini,dini bilgisini,ve doktrinlerini uzun uzun yazacak değilim.Bunları tarihten bilirsiniz.Onun kara muharebelerindeki taktikleri bugün west point askeri akademilerinde kurmaylara ders olarak okutulur.İsrailin kör Moşe dayanı'da 73 teki arap israil savaşında,kaybetmek üzere olduğu savaşı,yAVUZ'UN askeri manevrası ile maalesef galibiyete çevirmiştir.Batının dahi takdir ettiği,askeri ve siyasi dehayı , bu padişah'ı böyle bir günde genç kardeşlerime hatırlatmak istedim.O smanlı'nın tam anlamıyla 10 numarasıdır.Biz kendisinden Türk milleti olarak razı olduk.Allah şahit olsun ve kendisinden de razı olsun.Kurtuluşumuz ancak yeni bir yavuz'la mümkün olacaktır.O bir kaosa sürüklenmiş,ve sendeleyen bir ülkeyi ayağa kaldırmış,1 numara yapmıştır.Bugün de aynı durumdadır anadolu.Aziz hatırası önünde minnet ve saygıyla eğiliyor,Allahtan kendisine rahmet diliyorum.
Kullanıcı bilgilerini göster Kişisel ileti gönder E-Posta gönder
tatvanbozkurt
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

İletiler: 512

İletiTarih: Sal Haz 21, 2005 4:41 pm    ileti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Selamun Aleyküm YAVUZ Sultan Selim döneminde osmanlı toprakları 3 katına çıkartmış bir cevgaver padişahımızdır. 8 yıl sürmüştür ama en yüce padişahımızdır.
Kullanıcı bilgilerini göster Kişisel ileti gönder Kullanıcının web sitesini ziyaret et AIM YIM MSNM
hilal_asena
Amatör Üye
Amatör Üye

İletiler: 199

İletiTarih: Per Haz 23, 2005 8:26 pm    ileti konusu: Re: BÜYÜK TÜRK HAKAN'I ŞANLI YAVUZ SULTAN SELİM. Alıntıyla Cevap Gönder

asenaturk demiş ki:
Osmanlı'ya saldıran ben oluyorum galiba. Yavuz'un annesi ne idi? Araştırıp onu da anlatsaydın. Rum kanı taşıyanlar ile gurur duymuyorum. Siz duyuyorsanız devam edin...

Senin rum kanı taşıyor diye gurur duymadığın insan bu dünyaya gelmiş geçmiş en iyi padişahlardan biri ve en şanlı TÜRKLERDEN biridir!Saygı ve gurur duymak zorundasın çünkü o sana göre tam Türk olmayan insan (kendininkinden nasıl bu kadar eminsin orası ilginç ama) Osmanlı devletine en güzel zamanını yaşatmıştır!Sen padişahları araştırırken sadece HAREM HAYATINI göz önünde bulunduruyorsun galiba!!!
Kullanıcı bilgilerini göster Kişisel ileti gönder
turkefesi
Yeni Üye
Yeni Üye

İletiler: 53

İletiTarih: Per Haz 23, 2005 8:43 pm    ileti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Alıntı:
kendininkinden nasıl bu kadar eminsin orası ilginç ama

Son günlerde ortaya atılan Türkiye de "saf Türk kanı yoktur, Anadolu göç yolları üzerinde olduğu için karışmıştır."şeklindeki asılsız ve saçma iddialar kafa karıştırmış gibi sanki.

Kimsenin kanından şüphesi olmasın. Dün Attila'da hangi kan varsa bizde de o kan vARDIR.

>Osmanlı bizim atamızdır. Bunun reddi düşünülemez bile. Ancak tartışılacak asıl konu bence Osmanlı zamanında güdülen ve Türk kanına önem verilmeyen politikadır. O zamanlarda zengin olan devşirmelerüst düzey sonradan olma Türkler bi şekilde hakettiklerinden daha fazla değer almış. Ancak Cephelerde savaşan köylü has Türkler Osmanlı devletinin küllerinden Gazi Mustafa Kemal Paşa sayesinde Türkiye Cumhuriyetini kurmuşlardır.

Acaba şu an Türkiye'de düşülen hatalar bu hataya benziyormu?
tr_bozok_66
Amatör Üye
Amatör Üye

İletiler: 84

İletiTarih: Cum Haz 24, 2005 12:07 am    ileti konusu: Re: BÜYÜK TÜRK HAKAN'I ŞANLI YAVUZ SULTAN SELİM. Alıntıyla Cevap Gönder

Osmanlı'ya saldıran ben oluyorum galiba. Yavuz'un annesi ne idi? Araştırıp onu da anlatsaydın. Rum kanı taşıyanlar ile gurur duymuyorum. Siz duyuyorsanız devam edin...[/quote]

Asena kardes sana diyecek laf bulamiyorum Yavuz Sultan Selim IN 4`de 1` i kadar Türk olalimda sonrada yatalim kalkalimda Allahimiza sükredelim Yavuz Sultan Selim gibi Türk sevdalisi icin böyle laflar sarf etmemelisin.Bizim her birimiz Osmanli soyunun yigitleriyiz Lütfen bunu Unutmayalim Ve ben Atalarimiz Osmanliya Sevdaliyim...
zafergizlenci
Yeni Üye
Yeni Üye

İletiTarih: Cum Haz 24, 2005 7:34 am    ileti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Asena kardeş YAVUZ SULTAN SELİM HAN' a annesi rum olduğu için rum demek kadar yanlış bir şey yoktur Yavuz Sultan Selim Han Türk İslam Alemi için varoldu ve bu alemin bekaası için elinden geleni yaptı unutma ki onun tek dez avantajı Osmanlı'nın Türk İslam Alemi'nin lideri olmasını hazmedemeyen diğer Türk Devletlerle mücadele etmesi idi bunlardan birincisi Şah İsmil ve Safevi Devleti diğeri ise Bir türlü Osmanlı hakimiyetini kabul etmeyen ve Abbasi Halfesi'nin koruyuculuk vasfını da kullanarak Devlet-i Ali-ye sorun çıkaran MEMLUK (kölemen) devleti .

Anlatmak itediğim bu çok kıymetli Padişahımız annesi rum diye konuyu bilmeyen kardeşlerimizin zihninde ''onun annesi rumdu o bir TÜRK değildir '' fikriyle yer etmemeli lütfen biraz mantıklı düşün kardeşim.
Alp
Yetkili Üye
Yetkili Üye

İletiler: 7

İletiTarih: Cum Haz 24, 2005 2:39 pm    ileti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Yavuz Sultan Selim 10 Ekim 1470 günü doğdu. Babası Sultan İkinci Bayezid, annesi Gülbahar Hatun'dur. Gülbahar Hatun Dulkadiroğulları beyliğindendir. Yavuz Sultan Selim, uzun boylu, geniş omuzlu, kalın kemikli, omuzlarının arası geniş, yuvarlak başlı, kırmızı yüzlü, uzun bıyıklı ve yiğit bir padişahtı. Sert tabiatlı ve cesurdu. Kuvvetli bir ilim tahsili yapmıştı.

Babası Sultan İkinci Bayezid padişah olduktan sonra, askeri sevk ve devlet idareciliğini öğrenmesi için, Şehzade Selim'i Trabzon Sancağı'na tayin etti.

Şehzade Selim, Trabzon'da devlet işlerinin yanında ilimle uğraşır ve büyük alim Mevlana Abdülhalim Efendi'nin derslerini takip ederdi. Trabzon'u çok güzel idare eden Şehzade Selim'in bu arada komşu devletlerle de ilişkisi oldu.

Valiliği sırasında Trabzon halkını rahat bırakmayan Gürcüler üzerine üç sefer yaptı. En önemlisi olan Kütayis seferinde Kars, Erzurum, Artvin illeri ile birçok yeri fethederek Osmanlı topraklarına kattı (1508) . Buralarda yaşayan Gürcülerin hepsi müslüman oldular.

Çok güzel ata biniyor, devrin en meşhur silahşörlerini alt edecek kadar iyi kılıç kullanıyordu. Güreşmekte, ok ve yay yapmada üstüne yoktu. Harpten hoşlanmakla beraber çok ince bir ruha da sahipti. Mütevazi bir kişiliğe sahip olan Yavuz Sultan Selim, her öğün yemekte tek çeşit yemek yerdi ve ağaçtan tabaklar kullanırdı.

Gösterişten hoşlanmaz, devlet malını israf etmezdi. Babasından devraldığı tatminkar hazineyi ağzına kadar doldurdu. Hazinenin kapısını mühürledikten sonra, söyle vasiyet etti:

'Benim altınla doldurduğum hazineyi, torunlarımdan her kim doldurabilirse kendi mührü ile mühürlesin, aksi halde Hazine-i Humayun benim mührümle mühürlensin.'

Bu vasiyet tutuldu. O tarihten sonra gelen padişahların hiçbiri hazineyi dolduramadığından, hazinenin kapısı daima Yavuz'un mührüyle mühürlendi.

Yavuz Sultan Selim, ataları hep sakal uzattıkları halde sakalını keserdi. Bunun sebebini soranlara 'Sakalımı ele vermemek için kesiyorum' dediği rivayet edilir. Bir kulağına da küpe takardı. 22 Eylül 1520'de 'Aslan Pençesi' denilen bir çıban yüzünden henüz 50 yaşında iken vefat etti.

Hayatının son dakikalarında Yasin-i Şerif okuyordu. Kanuni Sultan Süleyman, Fatih Camii'nde babasının cenaze namazını kıldıktan sonra, onu Sultan Selim Camii avlusundaki türbeye defnettirdi. Tarihçiler, Yavuz Sultan Selim'i sekiz yıla seksen yıllık iş sığdırmış büyük bir padişah olarak değerlendirdiler.

Erkek çocukları: Kanuni Sultan Süleyman
Kız çocukları: Hatice Sultan, Fatma Sultan, Hafsa Sultan, Şah Sultan
zafergizlenci
Yeni Üye
Yeni Üye

İletiTarih: Cum Haz 24, 2005 3:00 pm    ileti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

ALP KARDEŞ SENDEN VE DİĞER ARKADAŞLARDAN ÖZÜR DİLERİM YAVUZ SULTAN SELİM HAN IN ANNESİNİN RUM OLMADIĞINI BİLDİĞİM HALDE BOŞ BULANARAK BU KELİMEYİ KULLANDIM GERÇEKTEN ÖZÜR DİLERİM
Alp
Yetkili Üye
Yetkili Üye

İletiler: 7

İletiTarih: Cum Haz 24, 2005 4:17 pm    ileti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

zafergizlenci demiş ki:
ALP KARDEŞ SENDEN VE DİĞER ARKADAŞLARDAN ÖZÜR DİLERİM YAVUZ SULTAN SELİM HAN IN ANNESİNİN RUM OLMADIĞINI BİLDİĞİM HALDE BOŞ BULANARAK BU KELİMEYİ KULLANDIM GERÇEKTEN ÖZÜR DİLERİM

Bildiğin şey hakkında konuş, bilmediğin konularda asla yorum yapma. Diline sahip ol !
AlpTurkTegin
Amatör Üye
Amatör Üye

İletiler: 61

İletiTarih: Cum Haz 24, 2005 5:33 pm    ileti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Konuyu okumadım ama anladığım kadarıyla YAVUZ SULTAN SELİM'in Rum annen'in oğlu olduğu tartışmasıdır.

Kimin oğlu olduğu önemli değil bence o insan Türk İslam yolunda ilerlemiş BÜYÜK TÜRKLERDENDİR.
drmfk
Deneyimli Üye
Deneyimli Üye

İletiler: 361

İletiTarih: Pts Haz 27, 2005 9:33 pm    ileti konusu: NEDİR BU ÖZÜNE HAKARET ÇABASI ALLAH AŞKINA Alıntıyla Cevap Gönder

Alp kardeşim Allah senden razı olsun.
Ya arkadaşlar ben bir türlü anlam veremem Osmanoğullarına düşmanlığa, ne yapmaya çalışılıyor, Milletin kutsallarına saldırarak Millet düşmanlarının ekmeğine yağ sürmek nasıl bir nasipsizliktir.
Allah-u Teala Yavuz ve diğerlerinden razı olsun ki bize şan ve şerefle dolu , başımızı öne eğdirmeyecek bir tarih bıraktılar. Siyaset, askerlik, feraset...daha ne istersiniz, ne istenebilir ki...
Bir Milleti öldürmek istiyorsanız dilini ve tarihini unutturun eğer başaramıyorsanız düşman olmalarını sağlayın,tam bir bizans oyunu her türlü hile var.asenaturk kardeşim ölçülü ol Allah aşkına, oyuna gelenlerden olma .
Yavuz Türk gibi Tür'ktür aksini iddia abesle iştigal olur.Biz yahudi değiliz ki soyun anadan geçtiğini iddia edelim,hakeza Yavuz'un muhterem valideleride Alp kardeşimin yazdığı gibi özbe öz Türk kızıdır.Belki de safkanlık açısından günümüzde o saflığı taşıyan insanları bulmak çok zor olacaktır.Hoş olsada bir değer ifade etmez ya,zira bizler nesebin babada geçtiğine inanırız,hatta tüm dünya milletleri aynı kanaati paylaşırlar(başta da dediğim gibi yahudiler tam tersine inanırlar).
Allah bizi özüne düşman olanlardan etmesin.Amin
ozanhan
Yeni Üye
Yeni Üye

İletiler: 40

İletiTarih: Çar Haz 29, 2005 10:26 am    ileti konusu: yavuz sultan selim han Alıntıyla Cevap Gönder

Osmanlıda kısa sürede çok başıralara imza atmış osmanlı hazinesini doldurmuş benden fazla kim doldurursa onun mührü konulsun demiş hala onun mührü istanbulda günümüzde durmakta sina çölünü yürüyerek geçmiş hristyan bilim adamları dahi yağan yağmuru tanrının yavuza hediyesi demişlerdir son olarak kardeşlerim sizlere yazdığı şiirle veda etmeliyim gerçeklerin ne olduğunu herkes biliyor.

Sanma şahım herkesi sen sadıkane yar olur
Herkesi sen dostmu sandın belki ol ağyar olur
Sadıkane belki olalemde bir serdar olur
Yar olur ağyar olur serdar olur didar olur

Yavuz Sultan Selim Han
kadir45
Site Yöneticisi
Site Yöneticisi

İletiler: 3100

İletiTarih: Çar Haz 29, 2005 10:38 am    ileti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Anadoludaki bölücü hareketleri daha şehzadeliği zamanında farketmiş,babasının gevşekliğini görerek ikaz etmiş,tehlikeyi çok önceden sezmiştir.Bu onun çok ileri görüşlü mükemmel bir devlet adamı olduğunu gösterir.Askeri dehasına gelince.Dünyada ilk kez meydan muharebesinde top kullanmış,ridaniye zaferinde,bizzat kendi komutası altındaki birliklerle düşmanı arkadan kuşatmıştır.Seferlerinde harekatları hep yıldırım harekatı şeklinde hızlı olmuştur.Devletin bekası için babasını dinlemiyecek ve tahtından indirecek kadar kararlı dirayetli bir insandır.Ekonomi bilgisi ise,arkadaşlarımın yazdığı gibi ortadadır.O gerçekten Osmanlı'nın medar-ı iftiharı ve 10 numarasıdır.Kısacık saltanatına çok büyük işler sığdırmış büyük bir insandır.Saygı ve minnetle anıyorum.
zafergizlenci
Yeni Üye
Yeni Üye

İletiTarih: Çar Haz 29, 2005 11:01 am    ileti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Alıntı:
Tarih: 2005-06-24, 15:17:07 Mesaj konusu:

--------------------------------------------------------------------------------

zafergizlenci demiş ki:

Bildiğin şey hakkında konuş, bilmediğin konularda asla yorum yapma. Diline sahip ol !

HAKLISIN ALP KARDEŞ BU BANA BÜYÜK BİR DERS OLDU AMA ŞUNUDA SÖYLEMEK İSTİYORUM BU KONUDA KESİNLİKLE KÖTÜ BİR NİYETİM YOK
SAYGILAR
Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder 1. sayfa (Toplam 4 sayfa)

Sayfa: 1, 2, 3, 4  Sonraki »  

Forum Seçin:  
Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumdaki iletilere cevap veremezsiniz
Bu forumdaki iletilerinizi değiştiremezsiniz
Bu forumdaki iletilerinizisilemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız